7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Rašytojas Grigorijus Kanovičius tapo prestižinės premijos laureatu

LRS inf.
Nr. 16 (1337), 2020-04-24
Kronika
Grigorijus Kanovičius. LRS nuotr.
Grigorijus Kanovičius. LRS nuotr.

Lietuvos rašytojų sąjungos nario Grigorijaus Kanovičiaus romanas „Šėtono apžavai“ sulaukė svarbaus pasaulinio įvertinimo. Balandžio 22 d. pranešta, kad Jungtinėje Karalystėje išleistai knygai  paskirta 2020 EBRD Literatūros premija! Romaną „Šėtono apžavai“ (Devilspel) Jungtinėje Karalystėje išleido leidykla Noir Press, vertė Yisraelis Elliotas Cohenas.

 

EBRD Literatūrinės komisijos pirmininkė Rosie Goldsmith atkreipė dėmesį, kad Grigorijaus Kanovičiaus „Šėtono apžavai“ – tai jaudinantis ir elegantiškas romanas, kuriame puikiai kuriami personažų portretai. Gerų žodžių knygai negailėjusi Rosie Goldsmith pastebėjo, kad romano siužetas „pasakojamas santūria, bet gražia proza“.

 

Įvykiai, kurie klostosi romane „Šėtono apžavai“ remiasi tragiška žydų – Lietuvos piliečių – patirtimi pirmaisiais Antrojo pasaulinio karo metais. Romano personažai – lietuviai ir žydai, pažįstami iš G. Kanovičiaus romano „Žvakės vėjyje“, – įkūnija amžiną gėrio ir blogio kovą.

 

2020 EBRD Literatūros premijos laureatas apdovanojamas 20 tūkst. eurų prizu, kuriuo dalinamasi drauge su knygos vertėju. Šių metų premiją gauti taip pat kandidatavo Krisztina Tóth (Vengrija) ir Guzel Yakhina (Rusija).

 

Londone įsikūręs EBRD (European Bank for Reconstruction and Development) trečius metus teikiamu apdovanojimu siekia įvertinti ir pastebėti geriausią verstinę literatūrą iš beveik 40 šalių, kuriose vykdoma banko veikla. Prizas teikiamas geriausiam grožinės literatūros kūriniui, parašytam vienos iš šių šalių kalba, profesionaliai išverstam į anglų kalbą ir publikuotam Jungtinės Karalystės leidėjo.

 

Grigorijus Kanovičius (g. 1929 m.) yra vienas ryškiausių žydų rašytojų. Savo kūriniuose jis įtvirtina litvakų bendruomenės atminimą, praskleidžia dingusį praeities Lietuvos žydų bendruomenės pasaulį dengiančią laiko skraistę. Litvakų saga vadintini G. Kanovičiaus tekstai versti į keturioliką kalbų. 2014 m. jis įvertintas Lietuvos Nacionaline kultūros ir meno premija.

 

Visi rašytojo Grigorijaus Kanovičiaus romanai – lyg vienas epas, pasakojimas apie Lietuvoje gyvenusius žydus, jų kasdienybę ir dvasinį pasaulį. Tai savotiška žydų litvakų biblija – kaip pastebėjo literatūros kritikė E. Bukelienė – kurioje atsiskleidžia kelių kartų šios tautos žmonių istorinis, šiek tiek mitologizuotas likimas Lietuvoje, rašytojo regimas iš dviejų šimtmečių – XIX ir XX – perspektyvos. Rašytojo G. Kanovičiaus kūriniai tapo neatsiejama lietuvių kultūros dalis, kaip ir jo romanų personažai, ar jų prototipai, Vilniaus senamiesčio skvereliuose ar parkuose kūrę gyvenimus.

Žymos:
LRS inf.,
Grigorijus Kanovičius. LRS nuotr.
Grigorijus Kanovičius. LRS nuotr.