7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Į tėvo atminimui skirtos parodos atidarymą Seime atvyksta jo sūnus Nobuki Sugihara

LR Seimo inf.
Nr. 7 (1328), 2020-02-21
Kronika
 Čiunė Sugihara. Nobuki Sugiharos šeimos archyvo nuotrauka
Čiunė Sugihara. Nobuki Sugiharos šeimos archyvo nuotrauka

Vasario 20 d., ketvirtadienį, 13 val. Lietuvos laisvės gynėjų galerijoje (Seimo I rūmai) bus atverta Čiunės Sugiharos 120-osioms gimimo metinėms ir gyvybės vizų išdavimo 80-mečiui skirta paroda.

Parodoje panaudoti Č. Sugiharos sūnaus Nobukio šeimos archyvo dokumentai ir nuotraukos, Nobukio žmonos Esin Ayirtman-Sugiharos knygos „Čiunė Sugihara“ medžiaga bei fotografių Dž. G. Barysaitės ir A. Dransard nuotraukos.

Į parodos atidarymą atvyksta Č. Sugiharos sūnus Nobuki su žmona Esin. Renginyje dalyvaus Izraelio, Japonijos, Graikijos, Turkijos, Kazachstano, Airijos, Čekijos, Rumunijos, Ukrainos ir kitų šalių ambasadoriai.

Parodą atvers Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis, pasisakys parodos iniciatoriai Seimo Pirmininko pavaduotoja Irena Šiaulienė ir Seimo Tarpparlamentinių ryšių su Izraelio Valstybe grupės pirmininkas, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras Emanuelis Zingeris.

Lietuvos Respublikos Seimas 2020-uosius paskelbė Čiunės Sugiharos metais (2019 m. spalio 10 d. nutarimas Nr. XIII-2470), atsižvelgdamas į tai, kad 2020 metais minimos Japonijos konsulo Čiunės Sugiharos, išdavusio Japonijos tranzitines vizas žydų tautybės žmonėms ir taip išgelbėjusio daugiau kaip 6 000 žmonių gyvybių, veiklos Kaune (1939–1940 m.) 80-osios metinės ir jo gimimo 120-osios metinės.

Čiunė Sugihara XX amžiaus pradžioje buvo japonų kariškis ir diplomatas, 1939–1940 m. dirbęs Japonijos konsulu Lietuvos laikinojoje sostinėje Kaune. Tuo metu Lenkija jau buvo okupuota nacistinės Vokietijos ir stalininės Sovietų Sąjungos. Kaune susikaupė daug pabėgėlių iš Lenkijos, tarp jų ir žydų. Konsulas Č. Sugihara keletą kartų klausė Japonijos užsienio reikalų ministerijos, ar jis gali pabėgėliams išduoti Japonijos vizas. Gavęs neigiamus atsakymus, jis savo atsakomybe išdavė keletą tūkstančių tranzitinių vizų, skirtų vykti per Japoniją į trečiąsias šalis. Taip jis išgelbėjo gyvybę tūkstančiams žmonių.

Po karo Č. Sugihara buvo priverstas atsistatydinti iš diplomatinės tarnybos ir dirbo įvairiose prekybos įmonėse. Tačiau jo žygdarbis nebuvo pamirštas. 1968 m. vienas iš išgelbėtųjų – Izraelio komercijos atašė Tokijuje Y. Nišri – susirado Č. Sugiharą ir taip prasidėjo visuotinis buvusio konsulo nuopelnų pripažinimas.

Čiunė Sugihara nugyveno 86 metus ir mirė 1986 m. liepos 31 d.

 

Parengė

Informacijos ir komunikacijos departamento

Ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė

Asta Markevičienė, tel. (8 5) 239 6202, el. p. asta.markeviciene@lrs.lt

Žymos:
LR Seimo inf.,
 Čiunė Sugihara. Nobuki Sugiharos šeimos archyvo nuotrauka
Čiunė Sugihara. Nobuki Sugiharos šeimos archyvo nuotrauka