7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

„Kino pavasario“ laureatai

„Kino pavasario“ inf.
Nr. 15 (1294), 2019-04-12
Kronika
Kadras iš filmo „Rėjus ir Liza“
Kadras iš filmo „Rėjus ir Liza“

Dvi savaites sulėtinti kasdienybės tempą kvietęs 24-asis festivalis „Kino pavasaris“ penktadienio vakarą paskelbė geriausius konkursinių programų ir daugiausia žiūrovų simpatijų pelniusius filmus. Į apdovanojimų ceremoniją susirinkę svečiai pasižiūrėjo Rugilės Barzdžiukaitės dokumentinį filmą „Rūgštus miškas“. Apdovanojimų vakaru festivalis nesibaigė – nuo balandžio 5 d. populiariausi filmai bus rodomi Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Marijampolėje, Utenoje, Anykščiuose ir Ukmergėje. Šiemet 19-oje miestų vykusiame „Kino pavasaryje“ parodyta 170 filmų – 113 ilgametražių ir 57 trumpametražiai. Bendradarbiaujant su Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga ir Lietuvos kurčiųjų draugija vyko specialūs kino seansai, pritaikyti klausos ir regos negalią turintiems žiūrovams.

 

Europos debiutų konkurso laimėtojai

 

Šių metų „Kino pavasario“ pagrindinėje konkursinėje programoje dalyvavo pirmieji ilgametražiai europiečių filmai. Buvo parodyta 13 debiutinių filmų, iš kurių festivalio žiuri – Tokijo kino festivalio direktorius Takeo Hisamatsu, „Sidabrinės gervės“ laureatė režisierė Eglė Vertelytė, režisierius ir įtakingo žurnalo „Cinema Scope“ redaktorius Markas Peransonas, tarptautinio kino festivalio „New Horizons“ meno vadovas Marcinas Pieńkowskis ir „Beta Cinema“ atstovė Cosima Finkbeiner – išrinko geriausią aktorę, aktorių, režisierių ir filmą. Piniginius prizus konkurso nugalėtojams ir šiemet įsteigė Vilniaus miesto savivaldybė: trims laureatams po tūkstantį, o geriausio filmo kūrėjui – penkis tūkstančius eurų.

 

Geriausiu festivalio debiutiniu filmu paskelbtas garsaus fotografo Richardo Billinghamo  vaidybinis filmas „Rėjus ir Liza“. Konkurso žiuri išskyrė ryškiai, įtaigiai ir žmogiškai vaizduojamą šeimą, vietovę bei laikotarpį, nufilmuotą preciziškai pasitelkiant tamsų ir nepatogų humorą.

 

Geriausiu konkurso režisieriumi išrinkta kino kūrėja iš Vengrijos Zsófia Szilágyi už filmą „Viena diena“. Žiuri šį apdovanojimą skyrė už drąsiai su kasdieniais iššūkiais susiduriančios moters vaizdavimą, sukuriant autentiškai įtemptą atmosferą.

 

Geriausia Europos debiutų konkurso aktore pripažinta ispanų aktorė Lola Dueñas, sukūrusi vaidmenį filme „Kelionė į mamos kambarį“ (rež. Celia Rico Clavellino). Žiuri padarė įspūdį jaudinantis ir įtikinamas palengva iš savo kiauto išsilaisvinančios moters portretas.

 

Geriausio aktoriaus apdovanojimas įteiktas Pauliui Markevičiui už vaidmenį Marijos Kavtaradzės filme „Išgyventi vasarą“. Aktorius įvertintas už drąsiai, charizmatiškai ir empatiškai suvaidintą sudėtingą veikėją.

 

„Trumpo konkurso“ laureatai

 

„Trumpame konkurse“ varžėsi 32 filmai iš visos Europos. Tarptautinė vertinimo komisija, kurią sudarė Ispanijos režisierius ir scenaristas Xacio Baño, „Kino pavasaryje“ šiemet pristatęs filmą „Risčia“, Prancūzijos „Cinémathèque“ programų sudarytoja Caroline Mallevile, lietuviškų trumpametražių filmų agentūros „Lithuanian Shorts“ vadovė Rimantė Daugėlaitė, išrinko geriausiuosius.

 

Nugalėtoju tapo režisierius Samiras Karahoda su filmu „Tarp“, kuriam Vilniaus miesto savivaldybė skyrė trijų tūkstančių eurų prizą. Žiuri pakerėjo kūrinio ryškumas, galimybė sukurti savitą pasakojimą ir kinematografinė įtaiga. Specialiu paminėjimu pagerbtas prancūzų režisierius Gabrielis Harelis už animacinį filmą „Plastikinių maišelių naktis“.

 

FIPRESCI ir „Cineurope“ prizai

 

Geriausią Baltijos jūros regiono filmą paskelbė ir tarptautinė kino kritikų federacija FIPRESCI, vienijanti daugiau nei 60 pasaulio šalių kino kritikų, kurie remia ir atranda nacionalinį kiną. „Kino pavasaryje“ FIPRESCI žiuri sudarė kino kritikai Florianas Vollmersas, Britt Sørensen ir Antonas Filatovas.

 

FIPRESCI prizas atiteko danų debiutantui Rasmusui Klosteriui Bro, pristačiusiam filmą „Įstrigę“.

 

Vienas didžiausių Europoje kino industrijos naujienų portalų „Cineurope“ taip pat išrinko savo favoritą – Aistės Žegulytės filmą „Animus Animalis (istorija apie žmones, žvėris ir daiktus)“, kuriam užtikrins kanale sklaidą – publikuos tekstus skaitytojams ir siųs naujienlaiškius prenumeratoriams.

 

Studentų filmų konkurso nugalėtojas

 

Geriausius studentų darbus vertino slovėnų režisierius Darko Štante, festivalyje pristatęs ilgametražį filmą „Pasekmės“, režisierė Dovilė Šarutytė ir „15min.lt“ kultūros žurnalistė ir kritikė Monika Gimbutaitė. Geriausiu studentų filmu pripažintas Jevgenijaus Tichonovo filmas „Taco“ apie legendinį tako šokėją. Prizą nugalėtojui skyrė ir asociacija LATGA.

 

Labiausiai žiūrovus sujaudinę filmai

 

Kaip ir kasmet, festivalio filmus vertino žiūrovai. Susumavus jų balsus buvo paskelbtas daugiausia simpatijų pelnęs festivalio ilgametražis ir trumpametražis filmai bei labiausiai žiūrovus sužavėjusi lietuvių juosta.

 

„Žiūrovai savo balsais ir audringais plojimais pasveikino režisierę Mariją Kavtaradzę, kurios ilgametražis debiutas „Išgyventi vasarą“ tapo žiūroviškiausiu lietuvių sukurtu festivalio filmu. Didžiuojamės, kad prie naujosios kino kartos tobulėjimo prisidedame ir mes, jau septintus metus remdami festivalį“, – įteikdamas prizą sakė „Kino pavasario“ konkursinę programą remiančio pagrindinio festivalio partnerio atstovas „ERGO Insurance SE“ Lietuvos filialo generalinis direktorius Tadas Dovbyšas.

 

Paveikiausiu šiemet pripažintas režisierės iš Libano Nadine Labaki filmas „Kafarnaumas“. Jam atiteko Publikos simpatijų prizas. Kanuose apdovanotas, „Oskarui“ ir „Auksiniam gaubliui“ nominuotas filmas lieka ir festivalio pratęsimo repertuare.

 

Daugiausia žiūrovų simpatijų pelniusiu trumpametražiu paskelbta Tito Lauciaus juosta „Šeima“, kurioje pagrindinius vaidmenis sukūrė žinomi šalies aktoriai Artūras Sakalauskas, Dainius Gavenonis, Rasa Samuolytė ir kt.

Kadras iš filmo „Rėjus ir Liza“
Kadras iš filmo „Rėjus ir Liza“