Paskutiniais dešimtmečiais sportas ir pas mus tapo pelningu verslu, juk neatsitiktinai televizijos transliuoja net kokiame nors Lietuvos užkampyje vykstančias provincijos komandų varžybas. Tačiau nepamiršta ir sovietinių sporto funkcionierių patirtis, ideologizuojant ir idealizuojant lietuvių sportininkų pergales. Tai persmelkė net sporto komentatorių žodyną. Kai netyčia pataikau ant sporto žinių, nesvarbu, koks būtų kanalas, visad girdžiu apie tai, kad lietuviai kažką „palaužė“, „sutriuškino“ ar dar kaip kitaip susidorojo su varžovais. Jei ateiviai klausosi lietuviškų sporto laidų, jie, ko gero, įsivaizduoja, kad čia stadionuose nuolat liejasi kraujas ir lūžta kaulai. Tokio begėdiškai kičinio patriotizmo, kaip kad liaupsinant sportininkus, niekur daugiau neišgirsi. Ypač kai, dalyvaujant laimingiems miestelėnams ir televizijai, pasitinkami iš kokių nors žaidynių sugrįžę sportininkai. Tačiau daugiau už žodžius apie mentalitetą pasako kokia nors iškalbinga detalė. Mes su šuniuku mėgstame pasivaikščioti prie Neries. Ten olimpiečių garbei neseniai pervadintoje gatvėje įsikūrusi kažkokia sporto organizacija. Kelerius jos vartus iš visų pusių „puošia“ perspėjimai, kad šunis teritorijoje vedžioti griežtai draudžiama. Niekad nemačiau, kad koks nors šuo ar jo šeimininkas kėsintųsi į šią teritoriją. Bet toks jau, matyt, tų sporto funkcionierių mentalitetas – visada malonu ką nors uždrausti ir pasijusti visagaliui. Tada gali bent trumpam pamiršti nešvarius sportininkų darbelius, kurie vis iškyla į paviršių, – parduotus mačus ir kitokias „gudrybes“. Juk korupcija – sporto kasdienybė.
D.J. Caruso 2005 m. filme „Pinigai dviem“ (TV3, 12 d. 23.45) sėkmingą karjerą padaręs futbolininkas Brendonas (Matthew McConaughey) po traumos priverstas ieškoti naujo darbo. Jis prisimena bukmekerį Volterį (Al Pacino). Šis kadaise siūlė Brendonui pinigingas aferas. Brendonas tampa ekspertu ir dažnai spėja, kas bus nugalėtojas. Abu vyrai pradės pavojingą žaidimą, kuris atneš milijonus. Brendonas taps televizijos žvaigžde, tačiau anksčiau ar vėliau bus priverstas suprasti, kad Volteris juo manipuliuoja. Netvirtinu, kad „Pinigai dviem“ – nuostabus filmas, bet aktoriai pasistengė, kad ilgam įsimintume manipuliavimo mechanizmus. Sporte to tikrai nestinga.
„Snobo kine“ (TV1, šįvakar, 10 d. 22.40) taip pat apie sportą – Tomo Hooperio (to, kuris sukūrė „Karaliaus kalbą“ ir dainuojančius „Vargdienius“) filmas „United“ prakeiksmas“ (2009). Jis perkels į tuos laikus, kai futbolą žaidė ne trumpikes ir kokius nors tualeto reikmenis reklamuojantys gražuoliai ar besikandžiojantys neurotikai, o kieti vyrai, ir sporto klubai dar nepriminė sėkmingų korporacijų. Tai biografinis filmas apie legendinį futbolo trenerį Brianą Clough (filme jį suvaidino Michaelas Sheenas). Bet filmas ne tik apie sportą. Jis apie meilę futbolui. Futbolo nesuprantu, meilės jam – taip pat, bet abu „United“ prakeiksme“ parodyti meistriškai.
Lasse Hallströmas garsėja pasakojimais apie meilę. Operatorius Svenas Nykvistas nufilmavo ne vieną Ingmaro Bergmano filmą. Jų „Tema pokalbiui“ (TV1, 14 d. 21 val.) sukurta 1995-aisiais, tad gal pasirodys naivoka, nors scenarijų parašė po „Telmos ir Luizos“ išgarsėjusi Callie Khouri. Filmo herojė Greis (švytinti Julia Roberts) užaugo turtingoje šeimoje, sėkmingai ištekėjo ir turi talentingą dukrelę. Gyvenimas teka ramiai, nors moterį graužia mintys, kad ji neįgyvendino savo profesinių ambicijų. Greis sužino, kad vyras (Dennis Quaid) jai neištikimas, ir nusprendžia pakeisti gyvenimą. Dabar tokia keičianti gyvenimą moteris tapo ne tik spalvotų žurnalų, bet ir rožinės literatūros banalybe, bet siūlau šįkart pasikliauti nostalgija.
Didžioji šiuolaikinio kino dalis skirta, deja, nenorintiems subręsti. Jiems televizijos geriausiu laiku rodo animacinius pilnametražius filmus. Nenustebau šios nakties TV3 anonse prie 10 d. 00.50 rodomo Peterio Hedgeso filmo „Keistas Timočio Gryno gyvenimas“ (2012) radęs magišką prierašą „Filmas visai šeimai“. Tiesiog negaliu nesidžiaugti, kad penktadienio naktį visa šeima žiūrės filmą apie porą, kuri prarado viltį turėti vaiką. Jie nusprendžia aprašyti savo trokštamą kūdikį ir pakasa jo aprašymą po medžiu. Tą pačią naktį šeimos namuose pasirodo berniukas Timotis...
Visai kitokią pasaką LNK žiūrovams sekmadienio vakarą (12 d. 21.45) paseks prodiuseris Timuras Bekmambetovas ir režisierius Chrisas Gorakas. Jų filmas „Tamsiausia valanda“ (2011) pasakoja apie keturis amerikiečių turistus, kurie atsiduria viename Maskvos bare kaip tik tada, kai miestą užpuola ateiviai iš kosmoso. Amerikiečiai, žinoma, neliks be darbo, nors įtartinai tuščią Kremlių vargu ar verta gelbėti.
Jūsų –
Jonas Ūbis