7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Autorius: Europos parkas

Strijdom van der Merwe, Pagauk vėją (detalė). Rakštiko nuotr.
Strijdom van der Merwe, Pagauk vėją (detalė). Rakštiko nuotr.
Europos parkas

Europos parkas žengia į naują dešimtmetį

1991 m. spalio 5 d. Europos parke įvyko pirmoji ekskursija, kurios metu Dailės akademijos studentas Gintaras Karosas savo kurso draugams pristatė savo pirmąjį kūrinį – Europos parko simbolį. Muziejus švenčia savo trisdešimtmetį.

Magdalena Abakanivic, Neatpažinto augimo erdvė.
Magdalena Abakanivic, Neatpažinto augimo erdvė.
Europos parko archyvinės fotografijos
Europos parko archyvinės fotografijos
Asmeninukė prie pirmosios Europos parko skulptūros po 30 m.
Asmeninukė prie pirmosios Europos parko skulptūros po 30 m.
Europos parkas

Jeržio „Jotka“ Kedzioros skulptūrų paroda „Balansas medžių viršūnėse“

Vieta: Europos centro muziejus Europos parkas

Europos parko g. 300, Joneikiškių k., Vilniaus r. 

Jeržio „Jotka“ Kedzioros skulptūrų paroda „Balansas medžių viršūnėse“

Lyg ir patys galėtume pakilti aukštyn, nors tuo pačiu tvirtai stovime ant žemės. Lyg žvelgdami aukštyn rengtumėmės vidiniam skrydžiui, kiltume kartu. Tokie jausmai ir potyriai apima žvelgiant į erdvėje balansuojančias naujosios parodos skulptūras.

Europos parkas

Balansas medžių viršūnėse Europos parke

Garsiausių pasaulio kūrėjų skulptūrą Lietuvoje eksponuojančiame muziejuje, Europos parke, šią vasarą rengiama lenkų skulptoriaus Jeržio „Jotkos“ Kedzioros (Jerzy Jotka Kędziora) paroda. Muziejaus po atviru dangumi erdvėje bus pristatoma nauja tendencija šiuolaikinio meno pasaulyje – meno kūriniai, atrandantys vietą „tarp dangaus ir žemės“. 

Menininkas Jeržis „Jotka“ Kedziora kuria „balansuojančias“ skulptūras. Šios skulptūros tarsi paneigia gravitacijos ir statikos dėsnius, o jomis siunčiama nepavaldi laikui žinia, skirta įvairiausių kultūrų žmonėms. Pasak menininko, jo skulptūromis įkūnijami nerealūs troškimai, lyg svajonė vaikščioti lynu, galimybė atrasti save visiškai kitokioje realybėje. Kiekvienos Jeržio Kedzioros sukurtos figūros istorija būtų ne trumpesnė nei realaus žmogaus biografija – tiek daug kūriniuose sutalpina menininkas. Virš žiūrovų galvų kabančios figūros „elgiasi“ panašiai kaip praeiviai – stebi, seka žvilgsniu, pamėgdžioja ir kartais pasišaipo.

Europos parkas

Europos parke – milžiniška Sasono Soferio skulptūra

Šių metų liepos 30 d. 12 val. netoli Vilniaus esančiame Europos centro muziejuje Europos parke pristatyta milžiniška visuomenei žymaus menininko Sasono Soferio (Sasson Soffer, 1925–2009) skulptūra „Midmien“.


Talentingas tapytojas ir skulptorius gimė Bagdade (Irakas), o pripažinimo sulaukė Jungtinėse Amerikos Valstijose. Pirmąsias piešimo pamokas jis gavo iš savo tėvo jo studijoje, vėliau, paaštrėjus arabų konfliktui su Izraeliu, pasitraukė į Iraną, o dar vėliau – į Jungtines Amerikos Valstijas. 1950–1954 m. Soferis studijavo meną Niujorke, Bruklino koledže, kur tuo metu dėstė Adas Reinhardas (Ad Reinhardt), Burgoinas Dileris (Burgoine Diller) ir Markas Rotko (Mark Rothko). Pastarasis tapo jo gyvenimo draugu ir mentoriumi, rėmusiu Soferį per visą jo karjerą.


Soferio kūrybą įkvėpė Polio Klė (Paul Klee) ir Choano Miro (Joan Miro) kūryba. 1958 m. Niujorke jis surengė pirmąją personalinę parodą, o 1962 m. žurnale „Art in America“ („Amerikos menas“) buvo pristatytas kaip naujasis talentas. Nuo 1963 m. Soferis pradėjo kurti trimačius meno kūrinius ir tapo plačiai žinomas kaip viešų erdvių menininkas, kuriantis konceptualias ir abstrakčias skulptūras. Kiek vėliau menininkas savo trimačiams sumanymams pradėjo naudoti nerūdijančio plieno vamzdžius ir stiklą.


Menininkas surengė daug parodų JAV, o Niujorko miesto Vitnio (Whitney) Amerikos meno, Olbraito-Nokso (Albright-Knox), Indianapolio muziejuose ir kitose viešose erdvėse jo darbai tapo pastovių ekspozicijų dalimi. Paskutinės penkios ekspozicijos, dar jam gyvam esant, buvo surengtos Grendstrito (Grandstreet) galerijoje Niujorke.


1998 m. buvo įsteigtas Sasono Soferio fondas (Sasson Soffer Foundation). 2006 m. Ist Hamptono miestui (East Hampton, Niujorkas) fondas perleido 5 akrus žemės Soferio skulptūrų parkui įkurti.
Sasono Soferio fondas padovanojo Europos parko muziejui skulptūrą „Midmien“, kuri buvo sukurta aštuntojo dešimtmečio pradžioje . Ši įdomi nerūdijančio plieno skulptūra tarsi sujungia muziką ir vizualųjį meną, taip pat tai – ypač būdingas šio menininko darbas, jo kūrybos „vizitinė kortelė“.
Europos parko muziejus ypač dėkingas Sasono Soferio fondui, jo sielai menininko žmonai Stelai (Stella), idėjos sumanytojai ir organizatorei menininkei Brigitai Krasauskaitei, dirbusiai fonde, už įspūdingą indėlį į Europos pastovią meno kūrinių ekspoziciją.


Europos parko įkūrėjo nuomone, Sasono Soferio kūrinys Europos parke – tai tikro modernaus meno skulptūra, kokių dabar retai bepasitaiko. „Džiugu, kad nuo šiol Europos parko lankytojai galės mėgautis puikiu ekspresionistiniu bei virtuoziškai meistriškai atliktu, milžinišku ir visai netrikdančiu gamtinės aplinkos talentingo menininko darbu,“ – sako Gintaras Karosas.


Europos parkas – yra pirmasis nevyriausybinės organizacijos muziejus Lietuvoje. 55 hektarų meniniame kraštovaizdyje eksponuojama daugiau kaip 100 įvairių pasaulio šalių menininkų sukurtų skulptūrų. Europos parkas laikomas vienu įspūdingiausių šiuolaikinio meno muziejų po atviru dangumi. Muziejaus kolekcijoje – žymiausių šiuolaikinio meno kūrėjų darbai. Kasmet Europos parką aplanko dešimtys tūkstančių Lietuvos ir užsienio lankytojų.

Daugiau informacijos: www.europosparkas.lt, www.soffer.org
Europos parko tel. 8 52377 077, 8 698 309 25, [email protected]
 

Europos parkas

Skulptūra Europos parke žymės Teatrų metus

 

Šie 2014 metai Lietuvos Respublikos Seimo yra paskelbti Teatrų metais. Siekiant pažymėti Teatrų metus, Europos centro muziejus „Europos parkas“ įgyvendino projektą. Menininkams buvo siūloma Europos parke sukurti vizualaus meno kūrinį, interpretuojant kitą labai plačią meno sritį, scenos meną – teatrą.


Teatrų temos skulptūriniu akcentu pasirinktas skulptoriaus Evaldo Pauzos (g. 1966 m.) darbas „Pinokis“. Menininkas meistriškai jam būdinga realistinės išraiškos forma atskleidžia Teatro temą. Projekto metu iš bronzos ir granito sukurtas naujas dailės kūrinys gražiai papildo kamerinę Europos parko muziejaus ekspozicijos dalį.

Europos parkas

Europos parkas įgyvendina Liubavo dvaro oficinos ir oranžerijos atgaivinimo projektą

 


Viešoji įstaiga „Europos parkas“ kartu su partneriu Norvegijos kultūros paveldo institutu (NIKU) įgyvendina projektą „Liubavo dvaro sodybos oficinos ir oranžerijos restauravimas ir pritaikymas kultūros ir viešosioms reikmėms“, kuris yra bendrai finansuojamas Islandijos, Lichtenšteino ir Norvegijos pagal EEE finansinį mechanizmą ir Lietuvos Respublikos. NIKU – tai solidžiausia Norvegijos kultūros paveldo tyrimų įstaiga, kurios specialistai yra pasitelkiami restauruojant kultūros paveldo objektus Europos ir kitose pasaulio šalyse.
 
Projektu siekiama restauruoti ir pritaikyti muziejaus tikslams Liubavo dvaro sodybos XVIII a. oficiną ir oranžeriją. Projekto vykdymo trukmė – nuo 2014 m. liepos mėn. iki 2016 m. pradžios.

Europos parkas

Europos parke – Kristijonui Donelaičiui skirtas dailės kūrinys

 

2014 m. birželio 25 d., trečiadienį, 18.00 val. Europos parke įvyks skulptoriaus Gintaro Karoso naujo dailės kūrinio, skirto poeto Kristijono Donelaičio 300-osioms gimimo metinėms, pristatymas.

 

Europos parke sukurtas lietuvių literatūros klasiko Kristijono Donelaičio (1714–1780) gimimo 300-osioms metinėms skirtas dailės kūrinys. Tai – skulptoriaus Gintaro Karoso darbas „Kristijonui Donelaičiui“.

 

K. Donelaičiui skirto dailės kūrinio atsiradimas tarptautinį susidomėjimą turinčiame Europos parko muziejuje prisidės prie dar didesnio šio iškilaus poeto aktualizavimo mūsų šalies ir tarptautiniame kontekste.

Europos parkas

Europos parkas įgyvendino muziejų prieinamumo didinimo projektą

 

Viešoji įstaiga muziejus Europos parkas sėkmingai įgyvendino paprojektį „Kaimiškose vietovėse esančių Europos parko ir Liubavo muziejų prieinamumo visuomenei didinimas“, kuris finansuojamas Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programos lėšomis. Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programos tikslas – mažinti ekonominius ir socialinius skirtumus tarp Lietuvos ir labiau išsivysčiusių Europos Sąjungos valstybių, tarp mūsų šalies miestų centrų ir silpnų periferinių regionų.

Gintaras Karosas, „Kultūra"
Gintaras Karosas, „Kultūra"