7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Autorius: AV17 inf.

AV17 inf.

Šiuolaikinio meno centre vyks menininkės Rūtos Butkutės performansas „Užburtas veiksmas #1“

Lapkričio 27 d. 19 val. galerija (AV17) ir Šiuolaikinio meno centras kviečia į menininkės Rūtos Butkutės performansą „Užburtas veiksmas #1“ (Spell Action #1). Tai antrasis autorės pristatomas performansas Lietuvoje, šį kartą specifiškai pritaikytas Šiuolaikinio meno centro erdvėms.
„Užburto veiksmo #1“ metu skulptūros, instaliacijos ir performanso menininkė Rūta Butkutė tyrinėja, kaip tam tikroje erdvėje formuojami objektai gali turėti įtaką aplinkai ir joje esantiems žmonėms. Tik nuo performanso vietos priklauso, kaip joje bus judinami objektai, o nuo to – ir kaip judės patys žmonės. Tai vienas iš menininkės metodų „sugyvinti“ objektus bei analizuoti trilypį ryšį tarp žmogaus, objekto ir erdvės.

AV17 inf.

Jaunieji Lietuvos skulptoriai prisistato Lenkijos skulptūros centre Oronske, Lenkijoje


Viename svarbiausių ir stipriausių šiuolaikinės skulptūros centrų Lenkijoje pirmą kartą pristatyta dviejų jaunųjų Lietuvos skulptorių Jono Aničo ir Tauro Kensmino kūryba. Lietuvių menininkų paroda Lenkijos skulptūros centre Oronske yra tarptautinių mainų su šia institucija dalis – šių metų gruodį galerijoje (AV17) savo kūrybą pristatys lenkų menininkė Michalina Bigaj.


Lenkijos skulptūros centras Oronske įkurtas dar septintajame dešimtmetyje tapytojo Jusefo Brandto dvare, jį supančiuose pastatuose ir parke. Dvaro komplekse vyksta tiek keičiamos parodos, tiek pastovi šiuolaikinės Lenkijos skulptūros ekspozicija jį supančiame sode - centro kolekcijoje virš 600 skulptūros, objekto ir instaliacijos meno darbų, sukurtų tokių menininkų, kaip Tony Craggo, Tadashi Hashimoto, Magdalenos Abakanowicz ar Jano Berdyszako. Skulptūros centre įsikūrusios rezidencijos, rengiami plenerai, veikia menininkų studijos.

AV17 inf.

Rūtos Butkutės personalinė paroda „Somersault”

Spalio 24 d. 18 val. galerija (AV17) kviečia į skulptūros, instaliacijos ir performanso menininkės Rūtos Butkutės solo parodos „Somersault“ atidarymą.


Tai pirmoji Olandijoje gyvenančios menininkės personalinė paroda Lietuvoje, sujungianti skirtingas medijas: skulptūrą, video darbus, keramiką bei performansą. Parodoje autorė analizuoja gana retai Lietuvos šiuolaikinio meno lauke sutinkamą fenomeną - judančio objekto choreografiją. Čia menininkė tyrinėja kūno ir objekto santykį per judėjimą, pabrėždama ne mentalinį, bet fizinį šio santykio pojūtį. Pats parodos pavadinimas „Somersault” nurodo į gimnastikos judesį, dar kitaip žinomą kaip salto, kuomet žmogus kulversčiu apsiverčia 360˚.


Rūta Butkutė savo kūryboje domisi kaip objektai vienas su kitu komunikuoja per paprastus veiksmus, tokius, kaip kritimas, šokimas, kylimas, vaikščiojimas ar gulėjimas. Anot autorės, tai glaudžiai susiję su skulptūriniais procesais. Parodoje „Somersault” eksponuojami objektai, rodos, sustabdyti vyksme, visi kartu susipina į bendrą judesį menančią instaliaciją. Menininkės kūriniai transformuoja galerijos erdvę, taip kurdami dinamišką visumą, kurioje vaikščiodamas lankytojas tampa objektų santykio su aplinka bei pačios instaliacijos dalimi. Parodoje tai pat pristatomi video performansai, kuriuose įvairiais metodais išjudinamos įprastai statiškos skulptūros.


Lapkričio 27 d. parodą papildys Rūtos Butkutės performansas „Spell Action“. Kartu su dvejomis Olandijoje gyvenančiomis menininkėmis, ji skulptūrinį šokį pristatys Šiuolaikinio meno centre. Performanso metu šokėjai, naudodami choreografiją ir veikdami kartu su skulptūriniais objektais, šokio judesiais tyrinės juos supančią erdvę bei kvestionuos objektų kilmę ir funkciją.


Rūta Butkutė (g. 1984) – menininkė, gimusi Kaune, gyvenanti ir dirbanti Amsterdame. Studijavo Vilniaus dailės akademijoje, Gerrit Rietveld akademijoje ir Rijksakademie Amsterdame. Autorė aktyviai dalyvauja personalinėse parodose (CC Strombeek kultūros centre Grimbergene, Belgijoje, Kaaitheater ir Rosas P.A.R.T.S Briuselyje, Fons Welters galerijoje Amsterdame, Teruhiro Yanagihara galerijoje Osakoje, Japonijoje, Art Rotterdam, Olandijoje) ir grupinėse parodose (Gemmente muziejuje Hagoje, Olandijoje, Rosas P.A.R.T.S Belgijoje, Olandų dizaino savaitėje Eindhovene, Olandijoje ir t.t). Ji taip pat dalyvavo įvairiose rezidencijose, kaip Arita Residency rezidentūroje Japonijoje, Swing residency - Niujorke, JAV bei buvo apdovanota individualiomis stipendijomis.
Paroda „Somersault“ (AV17) galerijoje, Totorių g. 5 veiks iki lapkričio 30 d.

 

AV17 inf.

Apsilankymai: šiuolaikinės skulptūros, objekto ir instaliacijos parodos Vilniaus mieste

Nuo spalio 16 d. tris savaites vienuolikoje įvairiausių Vilniaus miesto erdvių ir pastatų atidaromos šiuolaikinės skulptūros, objekto ir instaliacijos parodos. Tai galerijos (AV17) pristatomas projektas „Apsilankymai“, kviečiantis susipažinti tiek su žinomų, tiek su jaunų Lietuvos menininkų kūryba netradicinėse, šiuolaikiniam menui neįprastose erdvėse.


Skirtingų autorių parodos kuria savitus ryšius su juos supančia aplinka ir architektūra bei siūlo į pastatus ir erdves pažvelgti kitu kampu. Skulptorius Nerijus Erminas pokarinio modernizmo architektūros šedevru laikomuose Kompozitorių namuose pratęsia pastato interjerą ir jame įkuria instaliaciją „Svetainė”, o nuolatines viešųjų Vilniaus miesto erdvių rekonstrukcijas atspindi Džiugo Šukio paroda Sapiegų rūmų parke. Vilniaus kultūros, pramogų ir sporto rūmuose gamtos reikiamybę žmogui apmąsto Evelinos Dapkutės šviesos ir garso instaliacijos, o Vilniaus universiteto planetariume atsiduria Tauro Kensmino kosminiai kūnai ir erdvėlaivių fragmentai „Ateities fosilijos”.
Architektūrinių sprendimų nulemtus žmonių ir gyvūnų elgsenos pokyčius parodoje „Nesuplanuota kryptis” reflektuojantis menininkas Danas Aleksa pasakoja: „Vilniaus geležinkelio stotyje pastato vidų apsaugantys tinklai man primena paukščių ornitologijos stotis – abejose pakreipiamas paukščių judėjimas, kuriasi naujos jų skraidymo trajektorijos. Man įdomu, kaip apskritai gatvių išsidėstymas, pastatai ar kiti objektai moderuoja ne tik gyvūnų, bet ir žmonių elgesį.”


Pasak galerijos (AV17) direktorės Kristinos Mizgirytės: „Tik retais atvejais šiuolaikinės skulptūros parodas matome ne meno institucijose. Norisi, jog aktualias temas reflektuojantys kūriniai keliautų į viešas, atviras erdves, kur būtų sutinkami ne tik meno mėgėjų, bet ir atsitiktinių praeivių. Eksponuojami įvairiausių medijų objektai, leidžia žiūrovui pamatyti šiuolaikinės skulptūros įvairovę, o pats projektas kviečia Vilniaus miesto pastatus ir viešas erdves apžvelgti iš naujo.”


(AV17) galerija, įkurta 2011 metais, yra viena iš nedaugelio Lietuvoje veikiančių galerijų, pristatanti išskirtinai šiuolaikinio objekto, skulptūros ir instaliacijos meną. Netradiciškai pristatydama Lietuvos kūrėjų darbus plačiajai visuomenei, galerija siekia kurti palankų lauką šiuolaikinio meno pažinimui bei suvokimui skatinti.


Projekto „Apsilankymai” pristatymas vyks spalio 16 d., 18 val. galerijoje (AV17) (Totorių g. 5, Vilnius). Visas tris savaites bus vedamos nemokamos ekskursijos su projekte dalyvaujančiais menininkais ir menotyrininkais. Parodos Vilniaus mieste vyks iki lapkričio 6 d.
Parodos ir vietos:


Danas Aleksa „Nesuplanuota kryptis” - Vilniaus geležinkelio stotis (Geležinkelio g. 16)
Jonas Aničas „Stebėtojai” - Pirklių klubas (Gedimino pr. 35)
Evelina Dapkutė „Ne lauke nelaukia” - Vilniaus kultūros, pramogų ir sporto rūmai (Žirmūnų g. 1E)
Andrius Erminas „Kūnai” - Vilniaus televizijos bokštas (Sausio 13-osios g. 10)
Nerijus Erminas „Svetainė” - Kompozitorių namai (A. Mickevičiaus g. 29)
Tauras Kensminas „Ateities fosilijos” - Vilniaus universiteto planetariumas (Konstitucijos pr. 12A)
Rimantas Milkintas - Vilniaus universiteto bibliotekos Mokslinės komunikacijos ir informacijos centras (Saulėtekio al. 5)
Raimonda Sereikaitė-Kiziria „#selfie” - Tarptautinis Vilniaus oro uostas (Rodūnios kl. 10A)
Rafal Piesliak - Valakupių reabilitacijos centras (Vaidilutės g. 69)
Marija Šnipaitė „Lūkuriuojant” - Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro kasos (A. Vienuolio g. 1)
Džiugas Šukys - Sapiegų rūmų parkas (Antakalnio g. 17)

Daugiau informacijos: www.av17gallery.com/apsilankymai
Projektą remia: Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė, JCDecaux.

 

Andriaus Ermino parodos Vilniaus televizijos bokšte fragmentas
Andriaus Ermino parodos Vilniaus televizijos bokšte fragmentas
AV17 inf.

Grupinė Lietuvos skulptorių paroda „Infuzija” meno ir muzikos festivalyje „Zemlika“ (Latvija)

Spalio 18 – 20 d. galerija (AV17)  meno ir muzikos festivalyje „Zemlika“ pristato grupinę Lietuvos skulptorių parodą „Infuzija”.
Jau devintus metus skaičiuojantis Durbės mieste, Latvijoje vykstantis festivalis „Zemlika” pristato platų muzikos, vizualiųjų menų bei teatro atlikėjų spektrą. Festivalis kasmet suburia įvairius šiuolaikinius atlikėjus, menininkus ir muzikantus iš viso pasaulio bei pasižymi kruopščiai atrinkta meno ir muzikos programa. Pastarojoje galima atrasti tiek tradicines folkloro, tiek šiuolaikiškas praktikas tyrinėjančių autorių pasirodymų. Į festivalio programą taip pat įtrauktos meno ir muzikos dirbtuvės, seminarai, atviros paskaitos, filmų programos bei teatro pasirodymai. Meno programoje pristatomi žymiausi Latvijos menininkai, kurie reprezentuoja šalį svarbiausiuose šiuolaikinio meno renginiuose pasaulyje: Kaspars Podnieks, Liepaja New Media School, Ieva Saulite & Co, Atis Jakobsons ir kt.


Galerija (AV17) festivalyje „Zemlika” dalyvaus jau trečiąjį kartą. Šiais metais jungtinėje parodoje susitinka: Nerijus Erminas, Jonas Aničas, Marija Šnipaitė, Rafal Piesliak, Tauras Kensminas, Algis Kasparavičius, Rimantas Milkintas ir Marius Skudžinskas. Grupinė šių autorių skulptūros, objektų bei instaliacijų paroda „Infuzija“ pristato skirtingų technikų ir koncepcijų darbus, siekiant supažindinti festivalio dalyvius ir žiūrovus su Lietuvos skulptūrinio objekto formų įvairove. Pristatomi autoriai yra skirtingų kartų, keli jų –Tauras Kensminas ar Jonas Aničas – neseniai baigę Vilniaus dailės akademiją, o Rimantas Milkintas, Nerijus ir Andrius Erminai, Algis Kasparavičius bei kiti – Lietuvos meno scenoje įsitvirtinę, gerai žinomi menininkai. Autorių kūrybą vienija konceptualumas ir nuolatinės naujų išraiškos formų skulptūros mene paieškos. Pristatomi menininkų kūriniai apima platų temų lauką: nuo socialinio, politinio šiandienos konteksto iki subjektyvių, tarpžmogiškų, egzistencinių temų bei grynai formalių aspektų, susijusių su skulptūros kūrinio formos ir tūrių konstravimo problemomis. Tad ši paroda kviečia lankytojus ne tik estetiškai patirti kūrinius, bet ir padiskutuoti apie šiuolaikinės Lietuvos skulptūros tendencijas ir skulptūrinio objekto galimybių įvairovę.


(AV17) galerija, įkurta 2011 metais, yra viena iš nedaugelio Lietuvoje veikiančių galerijų, pristatanti išskirtinai šiuolaikinio objekto, skulptūros ir instaliacijos meną. Galerija bendradarbiauja su gerai žinomais konceptualiosios skulptūros kūrėjais tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, taip pat nemažą dėmesį skiria perspektyvių jaunų menininkų kūrybiniams ieškojimams pristatyti. Neapsiribodama parodomis ekspozicinėse erdvėse, (AV17) galerija yra atvira naujoms bendradarbiavimo galimybėms bei ieško kūrybiškų būdų ir netradicinių lokacijų pristatyti šiuolaikinį meną. Ne tik galerijoje, bet ir už jos ribų, vystoma edukacinė veikla apima neformalius susitikimus su menininkais, kūrybines dirbtuves, paskaitas ir kitus renginius skirtus šiuolaikinio meno pristatymui plačiajai visuomenei.

 

Nerijus Erminas, Perlai. 2014 m.
Nerijus Erminas, Perlai. 2014 m.
AV17 inf.

„Šiuolaikinė skulptūra viešoje ir institucinėje erdvėje”

Rugsėjo 25 d. 18 val. Šiuolaikinio meno centro skaitykloje (Vokiečių g. 2) vyks diskusija „Šiuolaikinė skulptūra viešoje ir institucinėje erdvėje”.

Nerimstant kivirčams dėl Lukiškių aikštės projekto įgyvendinimo bei nuolat girdint pašnekesius apie Sapiegų parko ar Reformatų skvero rekonstrukcijų planus, galerija (AV17) kviečia paklausyti ekspertų, mokslininkų bei aktyvių kultūros ir politikos veikėjų minčių apie Vilniaus viešąsias erdves bei jų konstravimo politiką. Diskusijoje aptarsime esamą šiuolaikinės skulptūros situaciją Vilniaus viešosiose erdvėse bei bandysime atsakyti į klausimus: Kas padeda ar trukdo įgyvendinti naujus kultūros ir meno projektus Vilniuje? Kokį vaidmenį, priimant pokyčių sprendimus, atlieka kultūros ekspertai ir visuomenė? Kokios didžiausios problemos matomos viešųjų erdvių konstravimo politikoje? Kaip menas apskritai gali formuoti miesto teritorijas?

Diskusijoje susitinka:

Skulptorius, dizaineris Andrius Labašauskas
Menotyrininkė Elona Lubytė
Politikas, buvęs Vilniaus miesto savivaldybės vicemeras Gintautas Paluckas
Vilniaus dailės akademijos skulptūros katedros vedėjas Antanas Šnaras

Diskusiją moderuos menotyrininkė, kultūros politikos tyrinėtoja Skaidra Trilupaitytė

Renginį organizuoja galerija (AV17). Tai viena iš nedaugelio Lietuvoje veikiančių galerijų, pristatanti išskirtinai šiuolaikinio objekto, skulptūros ir instaliacijos meną. Pagrindinis galerijos tikslas, pasitelkiant įvairias kūrybiškas bei šiandieniniam žmogui aktualias priemones, populiarinti šiuolaikinį meną tarp skirtingų auditorijų, skatinti jo suvokimą ir domėjimąsi. Ne tik galerijoje, bet ir už jos ribų, vystoma edukacinė veikla apima neformalius susitikimus su menininkais, kūrybines dirbtuves, paskaitas ir kitus renginius skirtus šiuolaikinio meno pristatymui plačiajai visuomenei.

Projektą dalinai remia Lietuvos kultūros taryba.
Už bendradarbiavimą dėkojame Šiuolaikinio meno centrui.

 

Rimantas Milkintas, Reversas. 2012
Rimantas Milkintas, Reversas. 2012
AV17 inf.

Džiugo Šukio personalinės paroda „Kūno tęsiniai“

Rugsėjo 5 d. 19 val. galerija (AV17) kviečia į jaunosios kartos menininko Džiugo Šukio personalinės parodos „Kūno tęsiniai“ atidarymą, kurio metu vyks autoriaus performansas.


„Kūno tęsiniai“ – tai pirmoji Džiugo Šukio personalinė paroda, kurioje menininkas tyrinėja fizinius kūnus, jų santykį su aplinka ir žmogumi. Parodoje pristatomi kūriniai – tai tarsi kūno patobulinimai, įrankiai, turintys fiziškai padėti per silpnam žmogaus kūnui atlikti jo galimybes viršijančius veiksmus. Visgi šie sunkūs, griozdiški įrankiai nėra patogiai panaudojami ar, apskritai, praktiškai pritaikomi, todėl neretai sukelia absurdo pojūtį.


Peržengdamas vienos disciplinos ribas, autorius analizuoja objektų materialumą ir medžiagiškumą. Video darbuose įamžinti destruktyvūs veiksmai ar performanso metu muzikos įrankiu tampantis betoninis kubas leidžia į naudojamus objektus pažvelgti kitaip bei permąstyti jų paskirtis. Čia nebelieka menininko kaip medžiagos ir formos valdovo, tik smalsi, judri ir nuolat ieškanti, viskam atvira jo figūra.


Svarbiausia Džiugo Šukio kūrybinė atspirtis – svorio kategorija, masės vienetas, apimantis ne tik formą, bet ir ryšius su aplinka. Menininko skulptūros savo išvaizda artimos moderniajai Lietuvos skulptūros tradicijai ir minimalizmo krypčiai, tačiau tuo pačiu jos neretai yra konceptualios. Autorius nuolat kuria nepatogias ir nelogiškas situacijas, kurios kūriniuose galiausiai palieka tik bergždžius pastangų pėdsakus. Jam svarbus intuityvus pasaulio matymas, asmeninės patirties ir jį supančios aplinkos vaizdavimas bei nuolatinis dalyvavimas paieškų procese.


Džiugas Šukys (1995) – jaunosios kartos skulptorius, video ir performansų kūrėjas, 2018 m. baigęs skulptūros bakalauro studijas Vilniaus dailės akademijoje, šiuo metu ten studijuojantis magistrą. Nuo 2016 m. aktyviai dalyvauja grupinėse ar duo parodose Lietuvoje ir užsienyje (Vokietijoje, Pietų Korėjoje, Rumunijoje, Suomijoje, Lenkijoje). Menininkas taip pat dalyvavo video darbų festivaliuose Vokietijoje ir Italijoje, o jo kūryba publikuota Emergent Art Space tinklalapyje, pristatančiame jaunuosius menininkus iš viso pasaulio.

Parodą dalinai remia Lietuvos kultūros taryba.
Paroda „Kūno tęsiniai“ (AV17) galerijoje, Totorių g. 5 veiks iki spalio 10 d.

AV17 inf.

Luca Vanello personalinė paroda „Drėgni raumenys laukia“

Gegužės 14 d. 18 val. galerija (AV17) kviečia į italų-slovėnų kilmės menininko Luca Vanello personalinės parodos „Drėgni raumenys laukia“ atidarymą.


Nenumaldomas žmonijos troškimas kontroliuoti laiką ir neišvengiama, nuolatinė šio siekio nesėkmė reflektuojama ilgamečiuose L. Vanello tyrimuose. Parodoje „Drėgni raumenys laukia“ pristatomi menininko sukurti objektai – abstraktūs, nuo simbolizmo nepriklausomi skulptūriniai procesai ir įvairių fizinių manipuliacijų rezultatai. Veikdami tarsi ekosistema, jie leidžia žiūrovui fragmentiškai pažvelgti į egzistencijos nesaugumą, taip išsilaisvinant nuo žmogaus kaip visatos centro vizijos.


Savo moksliniais tyrimais paremtoje kūrybinėje praktikoje L. Vanello deformuoja nežmogiškus organizmus ir materiją, taip analizuodamas jų socialinę, technologinę ir biologinę reikšmes. Augalai, negyvi objektai ir atvaizdai jo kūriniuose suvokiami kaip dalis organiškos visumos, kuri susilieja su mus supančiais socialiniais laukais. Pritaikydamas fizinę manipuliaciją kaip konceptualų įrankį, menininkas supina kolektyvinius ir individualius pasakojimus su medžiagų modifikacija. Įvairiuose skulptūriniuose procesuose jis sugrąžina kasdienius, istorijos ir atminties prikaupusius objektus į jų pradines būsenas, taip tarsi mėgindamas atsukti laiką, tuo pačiu iš augalų pašalindamas chlorofilą jis sulaiko jų apytakos ciklą ir sustabdo gyvenimo procesą. Manipuliacijų pagalba sukurti objektai parodoje sudaro bendrą nuoseklią sistemą, kurioje pastebimas materijos pažeidžiamumas, netobulumas ir gyvybės laikinumas.


Luca Vanello (g. 1986) – italų-slovėnų kilmės menininkas, gyvenantis ir kuriantis Berlyne ir Briuselyje. Bakalauro laipsnį įgijo Berlyno meno universitete, magistro – „Slade“ meno mokykloje Londone. Autorius yra surengęs aštuoniolika personalinių parodų Italijoje, Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje, Belgijoje, Slovėnijoje ir Lietuvoje, taip pat aktyviai rengia grupines parodas tarptautiniu mastu. 2017 m. menininkas buvo nominuotas Brachum meno apdovanojimui, 2015 m. – atrinktas į Adrian Carruthers apdovanojimo finalininkų sąrašą, o 2013 m. tapo vienu iš atrinktųjų Schulz Stübner apdovanojimui gauti.


Parodą remia Kauno logistikos agentūra ir Italų kultūros institutas Vilniuje.
Paroda „Drėgni raumenys laukia“ (AV17) galerijoje, Totorių g. 5 veiks iki birželio 22 d.

AV17 inf.

Edith Karlson personalinė paroda „Keturių raidžių pasaulis“

Kovo 26 d. 18 val. galerija (AV17) kviečia į estų menininkės Edith Karlson personalinės parodos „Keturių raidžių pasaulis“ atidarymą.


Neapykanta (hate), meilė (love), darbas (work), baimė (fear), pinigai (cash), šlamštas (spam), skausmas (pain), iškrypimas (perv), apgaulė (scam), silpnumas (weak), žaidimas (game), juokas (meme), išmatos (poop) – tai žodžiai, apibūdinantys keturių raidžių pasaulio individo jausenas ir būsenas. Chaotiškame, absurdiškame pasaulyje įstrigęs žmogus, nuolat kovojantis su savo paties jausmais – toks jis reflektuojamas estų menininkės Edith Karlson skulptūrinėse instaliacijose. Jų centre atsiduria gyvūniškos ir antropomorfinės figūros, išreiškiančios įvairiausius charakterius liūdnose ir tuo pačiu ironiškose gyvenimo linijose.


Ankstesniuose savo darbuose analizavusi gyvenimiškos, subjekto galvoje besikuriančios dramos koncepciją ir žmogaus, gamtos bei gyvūno santykį, parodoje „Keturių raidžių pasaulis“ menininkė grįžta prie žmogiškojo prado ir savianalizės, nuolat egzaminuodama save ir savo aplinką. Pirmą kartą atverdama asmeninius patyrimus, E. Karlson pasakoja istoriją apie nemigos, netikrumo ir apdujimo būsenas, lankusias ją keletą metų. Parodoje atsiradę objektai tampa tarsi bandymu grįžti į realybę, tačiau sukurta distancija tarp žiūrovo ir realaus gyvenimo atveria tik dar intensyvesnias siurrealumo būsenas.


Savo kūryboje jungdama klasikines ir netradicines, buitines medžiagas E. Karlson išreiškia keistą, fantastišką pasaulį, kurio neišvengiamume susiduria žmogus ir mitas. Gyvačių ir nuogo kūno motyvai primena Sodomą ir Gomorą, galios alegorijos – discipliną, dorovę ir žmogaus galimybes, tačiau galiausiai viskas susilieja į bendrą tamsią, mitologinę pasaką, kurios fiktyviuose kloduose regimi tik galimi realybės atspindžiai. Menininkės kūriniai atveria sumaišties būseną, kartais vedančią į žmogiškąjį primityvumą, tačiau tuo pačiu leisdami egzistencialistiškai pažvelgti tiek į jos kūrybą, tiek į savo esatį.


Edith Karlson (g. 1983) yra estų menininkė, gyvenanti ir kurianti Taline. 2008 m. ji įgijo skulptūros magistro laipsnį Estijos dailės akademijoje. 2006 m. ji apdovanota „Metų jaunojo menininko“ prizu, o 2015 m. pelnė „Köler“ žiūrovų įvertinimo apdovanojimą. E. Karlson aktyviai rengia personalines ir grupines parodas Estijoje bei tarptautiniu mastu: 2011 m. bendradarbiaudama su britų menininke Sarah Lucas ir menininkų kolektyvu Gelitin surengė „Lucas-Bosch-Gelatine“ parodą Krems kunsthalėje, Austrijoje, o 2013 m. – parodą „Loch” Vienos šiuolaikinio meno muziejuje. 2015 m. ji asistavo Sarah Lucas parodos „I Scream Daddio“ kūrime britų paviljone Venecijos bienalėje.
Parodą remia Estijos Ambasada Vilniuje ir Estijos kultūros fondas.


Paroda „Keturių raidžių pasaulis“ (AV17) galerijoje, Totorių g. 5 veiks iki balandžio 27 d.

 

 Edith Karlson, Drama is in Your Head V, 2018 m.
Edith Karlson, Drama is in Your Head V, 2018 m.
AV17 inf.

Kūrybinės dirbtuvės „Kasdieniai objektai kūryboje”

Kovo – balandžio mėnesiais galerija (AV17) rengia projektą „Kasdieniai objektai kūryboje”, vyksiantį Marijampolės, Vilkaviškio, Prienų ir Kalvarijos kultūros centruose. Tai kūrybinių dirbtuvių ciklas, skirtas 12 – 15 m. moksleiviams, leisiantis jiems tiesiogiai prisiliesti prie šiuolaikinio meno kūrimo pagrindinių principų. Projektas orientuotas į šiuolaikinio meno pažinimą bei domėjimosi skatinimą mažesniuose Lietuvos miestuose. Nutolusiuose nuo didžiųjų miestų regionuose dažnai pastebimas profesionaliojo šiuolaikinio meno renginių trūkumas, todėl šios kūrybinės dirbtuvės skirtos kultūrinės atskirties mažinimui bei moksleivių švietimui ir ugdymui, naudojant būtent praktinius užsiėmimus.

(AV17) galerija yra viena iš nedaugelio Lietuvoje veikiančių galerijų, pristatanti išskirtinai šiuolaikinio objekto, skulptūros ir instaliacijos meną. Jos pagrindinis tikslas, pasitelkiant įvairias kūrybiškas bei šiandieniniam žmogui aktualias priemones, populiarinti šiuolaikinį meną tarp skirtingų auditorijų, skatinti jo suvokimą ir domėjimąsi. Projekto „Kasdieniai objektai kūryboje” veiklos orientuotos į skulptūros, objekto, instaliacijos ir kūno meno pažinimą̨, todėl edukacinių užsiėmimų̨ metu didelis dėmesys skiriamas skulptūroje dažnai naudojamam - ready-made. Ši kūrybinė medija veikia kaip saviraiškos būdas, tuo pačiu atkreipiantis dėmesį ir į vartojimo kultūrą̨, skatinant sąmoningumą bei suteikiant ekologinę potekstę.


Kūrybinių dirbtuvių metu dalyviai bus įtraukti į edukacines paskaitas, diskusijas, filmo peržiūras ir praktinius užsiėmimus su garsiais Lietuvos menininkais ir pedagogais: Jolita Vaitkute, Marija Šnipaite, Simonu Nekrošiumi, Neringa Zakarauskaite ir Alberta Saukaityte. Instaliacijų, iliustracijų bei portretų kūrėja Jolita Vaitkutė savo kūryboje dažniausiai naudoja maistą ar rastus objektus atkurdama vaizdus iš popkultūros bei politikos diskursų. Šių medijų panaudojimas veikia kaip aliuzija į nuolat besikeičiantį pasaulį ir jo ekosistemą, todėl užsiėmimų metu moksleivius ji mokys naujo, kitokio žiūrėjimo kampo į kasdienius objektus. Skulptorės Marijos Šnipaitės kūryba dažnai veikiama kasdienybės ritualų, literatūrinių kūrinių, kurių pasakojimas paremtas chaotišku asociacijų tinklu, tad ji su moksleiviais nagrinės erdvinių kūnų kompozicijas, objektus bei jų santykio su aplinka suvokimą.

Pažįstamus, artimus objektus gretinant su skirtingomis medžiagomis, moksleiviai ieškos savitų asociacijų ir konstruos skulptūras kaip „nutikimus”. Garso meno, garso skulptūrų, instaliacijų ir objektų kūrėjas Simonas Nekrošius kartu su dalyviais konstruos savo kūrybos instrumentą, kuriuo eksperimentuos, lavindami garsinius ieškojimus bei bandydami išgauti skirtingus tonus bei sąskambius. Iliustratorė, dizainerė ir tarpdisciplininio meno kūrėja Neringa Zakarauskaitė kūrybinių dirbtuvių metu praves teorines paskaitas apie šiuolaikinę skulptūrą, objektą, darnų meną bei ready-made ir jį naudojančias meno kryptis Lietuvoje ir užsienyje, o edukatorė ir performanso meno atstovė Alberta Saukaitytė kartu su moksleiviais sieks išlaisvinti kūrybingumą ir mąstymą per judesį. Pagrindinis jos kūrybinės išraiškos motyvas – kūnas, tapęs simboliniu objektu kasdieninėje aplinkoje. Jo judesių išlaisvinimas taps pagrindine individo ekspresijos ir emancipacijos priemone.

Projektą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Daugiau informacijos apie projektą: http://www.av17gallery.com/naujienos/

 

 

Jolita Vaitkutė, Martyno Levickio portretas
Jolita Vaitkutė, Martyno Levickio portretas
  < PUSLAPIS IŠ 7  >>> Archyvas