7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Autorius: LNF inf.

LNF inf.

Onutės Narbutaitės autoriniame koncerte skambės ryškiausi simfoniniai opusai

Gruodžio 2-ąją, penktadienį, Lietuvos nacionalinė filharmonija, bendradarbiaudama su Lietuvos kompozitorių sąjunga, rengia autorinį lietuvių kompozitorės Onutės Narbutaitės kūrybos koncertą. Autorės jubiliejui skirtoje programoje – bene ryškiausi jos simfoniniai opusai, juos atliks Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, diriguojamas ištikimo lietuvių muzikos puoselėtojo maestro Roberto Šerveniko.

 

Onutė Narbutaitė (g. 1956 06 12) – viena žymiausių lietuvių kompozitorių, jos muzika paženklinta išskirtiniu individualumu ir atpažįstama nuo pirmųjų kiekvieno kūrinio taktų. 1997 m. už oratoriją „Centones meae urbi“ – lenkų muzikologo Andrzejaus Chłopeckio žodžiais, istoriosofinę kompoziciją apie Vilnių ir to miesto dvasingumą – kompozitorė pelnė Lietuvos nacionalinę premiją. Ne vienas Narbutaitės kūrinys yra apdovanotas Lietuvos kompozitorių sąjungos (LKS) geriausių metų kūrinių rinkimuose. 2015 m. už operą „Kornetas“ ir kompoziciją kameriniam orkestrui „Was there a butterfly?“ Narbutaitė paskelbta Metų kompozitore. Onutės Narbutaitės kūriniai, tarp kurių – ir didelė dalis specialiai užsakytų opusų, skambėjo daugelyje festivalių ir koncertų Europoje, Azijoje ir Amerikoje ir yra įrašyti daugiau kaip 30 kompaktinių plokštelių, išleistų Lietuvoje ir užsienyje, tarp jų – 7 autoriniai CD.

Onutė Narbutaitė. LNF archyvo nuotr.
Onutė Narbutaitė. LNF archyvo nuotr.
LNF inf.

Festivalius augina tarptautinis bendradarbiavimas

Šiandien, lapkričio 3 d., Vilniuje prasidėjo tarptautinė Baltijos ir Šiaurės šalių festivalių platformos konferencija. Antrąjį nevyriausybinį Šiaurės ir Baltijos šalių menų atstovų susitikimą rengia Lietuvos nacionalinės filharmonija. Susitikime tęsiami pernai Stokholme pradėti darbai.

 

Konferencijos dalyviai lapkričio 3 d., ketvirtadienį, Vilniaus rotušėje ir 4 d., penktadienį, Viešbutyje „Radisson Blu Royal Astorija“ pristatys kolegoms savo projektus, dalysis gerosiomis patirtimis bei galimybių įžvalgomis ir diskutuos svarbiais regiono identiteto stiprinimo bei bendradarbiavimo plėtros klausimais.

LNF inf.

Orkestro muzikos koncertas Davido Geringo 70-mečiui

Lapkričio 9 d., trečiadienį, Filharmonijos Didžiojoje salėje su Lietuvos kameriniu orkestru koncertuos violončelininkas ir dirigentas Davidas Geringas. Šis vakaras Filharmonijoje skiriamas D. Geringo 70-mečiui. Šventiniame koncerte Maestro pasirodys ir kaip solistas, ir kaip dirigentas.

 

Lietuvoje gimęs violončelininkas ir dirigentas Davidas Geringas yra vienas universaliausių dabarties menininkų, sukaupęs įspūdingą repertuarą nuo baroko iki šiuolaikinių kompozicijų. Legendinio Mstislavo Rostropovičiaus mokinys, 1970 m. prestižiniame Piotro Čaikovskio konkurse laimėjęs I premiją ir aukso medalį, koncertuoja visame pasaulyje su svarbiausiais orkestrais ir batutos meistrais.

David Geringas. Nuotr. iš LNF archyvo
David Geringas. Nuotr. iš LNF archyvo
LNF inf.

Lietuvos ir Kinijos kultūros organizacijos pasirašė bendradarbiavimo sutartį

Spalio 28 d., penktadienį, 12 val. Lietuvos nacionalinės filharmonijos Mažojoje salėje buvo iškilmingai pasirašyta Tarptautinio „Šilko kelio“ muzikos sezono (The Belt and Road International Music Season) Šendženyje organizacinio komiteto ir Lietuvos nacionalinės filharmonijos (LNF) bendradarbiavimo sutartis. Sutartį pasirašė „Šilko kelio“ muzikos sezono Šendženyje organizacinio komiteto generalinis sekretorius Wangxi Hanas ir LNF generalinė direktorė Rūta Prusevičienė.

 

„Šilko kelio“ muzikos sezonas rengiamas Šendženyje, tai – vienas sparčiausiai besivystančių Kinijos ekonominių ir kultūros centrų. Pasirašyta kultūrinio bendradarvimo sutartis įtvirtina ilgalaikę partnerystę ir esamų ryšių tvarumą.

LNF archyvo nuotr.
LNF archyvo nuotr.
LNF inf.

Arkties filharmonijos orkestras Vilniuje tapys Skandinavijos muzikinį peizažą

Lapkričio 3 d., ketvirtadienį, Vilniuje koncertuos šiauriausias pasaulyje profesionalus simfoninis kolektyvas – Norvegijos Arkties filharmonijos orkestras. Nuo pat įsikūrimo 2009 m. kolektyvas yra Šiaurės Norvegijos regiono kultūros židinys, o šio įstabaus orkestro viešnagė Vilniuje – tai dar vienas turiningo bendradarbiavimo tarp Skandinavijos šalių kolektyvų ir Lietuvos nacionalinės filharmonijos vaisius. Orkestrui diriguos energija kunkuliuojantis maestro Christianas Lindbergas (Švedija), o nemarųjį suomių romantiko Jeano Sibeliaus Koncertą smuikui d-moll, op. 47 su orkestru grieš vienas universaliausių šių dienų smuikininkų Benjaminas Schmidas (Austrija).

Norvegijos Arkties filharmonijos orkestras. LNF archyvo nuotr.
Norvegijos Arkties filharmonijos orkestras. LNF archyvo nuotr.
LNF inf.

Ūla Žebriūnaitė ir Lietuvos kamerinis orkestras: nuo Boccherini iki Shorto premjeros

Spalio 26-ąją Lietuvos kamerinio orkestro (LKO) koncerte „...per la Grand Viola“ bus pagerbtas altas. Su orkestru grieš visame pasaulyje koncertuojanti altininkė, Gidono Kremerio vadovaujamo orkestro „Kremerata Baltica“ solistė, Turino nacionalinio radijo ir televizijos orkestro (RAI, Italija) altų grupės koncertmeisterė Ūla Ulijona Žebriūnaitė. Programoje išgirsime altu griežiamą virtuoziškąjį Niccolò Paganini ir nūdienos italų kompozitorių Davidą Shortą. Skambės pastarojo premjerą – Fantazija italų filmų muzikos temomis altui ir orkestrui. LKO koncerte dar gros Luigi Boccherini, Gioacchino Rossini ir Benjamino Britteno opusus. Diriguos Robertas Šervenikas.

Ūla Ulijona Žebriūnaitė. LNF archyvo nuotr.
Ūla Ulijona Žebriūnaitė. LNF archyvo nuotr.
LNF inf.

Vilniaus kvarteto ir Indrės Petrauskaitės koncertas „Komplimentų vakaras“

Spalio 19 d., trečiadienį, Filharmonija kviečia publiką nusiteikti komplimentams. Koncerte „Komplimentų vakaras“ grieš nepamirštamų meninių įspūdžių visuomet pažeriantis Valstybinis Vilniaus kvartetas, fortepijonu skambins iš Didžiosios Britanijos į tėvynę koncertams sugrįžtanti pianistė Indrė Petrauskaitė. Styginių muzika pinsis su fortepijono garsais – greta dviejų Vienos klasikų – Ludwigo van Beethoveno ir Wolfgango Amadeaus Mozarto kūrinių skambės XIX–XX a. anglų kompozitoriaus Edwardo Elgaro Fortepijoninis kvintetas a-moll.

 

Komplimentais verta pasitikti į Didžiąją Filharmonijos sceną išeisiančius vakaro atlikėjus. Retas kuris Lietuvos kamerinės muzikos ansamblis gali pelnytai pasididžiuoti tokiu tvarumu ir sukaupta solidžia patirtimi, kaip Valstybinis Vilniaus kvartetas (VVK). Penkis dešimtmečius aktyviai pulsuojanti šio kvarteto kūrybinė veikla paliko ryškų pėdsaką Lietuvos kultūriniame gyvenime. Kvartetas išplėtė raiškos priemonių skalę, ištobulino savitą interpretavimo tradiciją, stiprų ansambliškumo pojūtį ir gebėjimą įsigilinti į skirtingų epochų bei stilių muziką. Šie rafinuoti Vilniaus kvarteto bruožai lėmė geriausius įvertinimus tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Šiuo metu kvartete griežia po studijų svetur į Lietuvą dėl Vilniaus kvarteto apsisprendusi grįžti smuikininkė Dalia Kuznecovaitė ir trys žavūs vyriškiai – smuikininkas Artūras Šilalė, altininkas Girdutis Jakaitis bei violončelininkas Augustinas Vasiliauskas.

Vilniaus kvartetas. LNF archyvo nuotr.
Vilniaus kvartetas. LNF archyvo nuotr.
 Indrė Petrauskaitė. LNF archyvo nuotr.
Indrė Petrauskaitė. LNF archyvo nuotr.
LNF inf.

Svaiginanti romantika, du fortepijonai ir orkestras

išvysime ir išgirsime spalio 15 d. Nacionalinės filharmonijos scenoje. Skambės naujos gyvybės simfonijos žanrui įkvėpusio, garsiojo „B trejeto“ (Bach–Beethoven–Brahms) nario Johanneso Brahmso ir šimtmečio senumo tauraus bei nuoširdaus romantizmo stiliaus ištikimai besilaikiusio Maxo Brucho kūriniai. Fortepijonais skambins Sonata ir Rokas Zubovai, grieš Roberto Šerveniko diriguojamas Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras.

 

Koncerte skambės Johanneso Brahmso „Tragiškoji uvertiūra“ d-moll bei vienas įspūdingiausių kūrinių – Ketvirtoji simfonija. „Tragiškąją uvertiūrą“ Brahmsas rašė numatomam (deja, neįgyvendintam)Johanno Wolfgango Goethe’s „Fausto“ pastatymui,muzika kurta kaip dramatinė kompozicija, neapsiribojant gedulo nuotaikomis. Ketvirtoji ir paskutinė Brahmso simfonija – tai didingas kūrinys, klausytoją žavintis ne tik tobulu, tiesiog antikiniu grožiu, bet ir rūsčios gyvenimo tikrovės atspindžiais muzikoje.

Sonata ir Rokas Zubovai. Nuotrauka iš LNF archyvo
Sonata ir Rokas Zubovai. Nuotrauka iš LNF archyvo
LNF inf.

Pasaulinei muzikos dienai – LNSO ir Robertas Lozinskis, nuo S. Rachmaninovo iki lietuviškos premjeros

Pasaulinę muzikos dieną Nacionalinėje filharmonijoje su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru (LNSO) gros 2015 m. Tarptautinio M. K. Čiurlionio pianistų konkurso nugalėtojas Robertas Lozinskis. Diriguojant lietuvių jaunosios kartos dirigentui Modestui Barkauskui, Robertas atliks vieną gražiausių fortepijoninės muzikos partitūrų – Sergejaus Rachmaninovo Antrąjį koncertą. Šventinio orkestro muzikos koncerto akcentu taps lietuvių kompozitoriaus, LNSO violončelininko Arvydo Malcio kūrinio „Europos saulėlydis“ premjera.

 

Kai prieš metus, po įtempto VII Tarptautinio M. K. Čiurlionio konkurso finalo naktį pianistų ir vargonininkų žiuri komisijos paskelbė konkurso nugalėtojų vardus, pianistų konkurso I vietos laureatas Robertas Lozinskis neslėpė džiaugsmo: „Vienintelis dalykas apie kurį galvojau buvo muzika. Žinojau kaip noriu pagroti, turėjau savo viziją, tikslus, ir juos įgyvendinau. Nepaprastai džiugu, kad tai buvo įvertinta“ („Muzikos barai“, 2016-09-22). Ir štai publikos vėl laukia džiaugsmingas susitikimas su šiuo jaunuoju menininku. Kaip ir konkurse, Lozinskio scenos partneriu bus M. Barkausko diriguojamas LNSO.

Robertas Lozinskis. Nuotrauka iš LNF archyvo
Robertas Lozinskis. Nuotrauka iš LNF archyvo
LNF inf.

Sergejus Krylovas ir Lietuvos kamerinis orkestras sezoną pradeda „Romansu styginiams“

Po intensyvių vasaros kelionių ir gastrolių Siono (Šveicarija), Liublianos (Slovėnija), Krokuvos (Lenkija) festivaliuose Lietuvos kamerinis orkestras pradeda sezoną savo pagrindinėje scenoje – Lietuvos nacionalinės filharmonijos Didžiojoje salėje. Rugsėjo 24 d., šeštadienį, orkestras su meno vadovu, smuikininku Sergejumi Krylovu, atliks programą „Romansas styginiams“.

 

„Aukščiausio lygio kameriniai orkestrai pasaulyje tapo retenybe, o jūs tokį turite, galite jį dar plačiau išgarsinti projektais, kurių niekas kitas nedaro. Lietuvos kamerinis orkestras turi gražią praeitį, puikią dabartį ir, tikiu, šaunią ateitį“, – taip apie LKO kalbėjo su šiuo kolektyvu koncertavęs Berlyno simfoninio orkestro (Berliner Symphoniker) vyr. dirigentas Lioras Shambadalas. Kad tai nėra tušti žodžiai, LKO pasiryžęs liudyti ir naują sezoną. Spalį orkestras vyks garsinti Lietuvos vardo Kinijoje, Lietuvos publikai vien Vilniuje iki Naujųjų metų pristatys aštuonias naujas koncertines programas.

Lietuvos kamerinis orkestras ir Sergejus Krylovas. D. Matvejevo nuotr.
Lietuvos kamerinis orkestras ir Sergejus Krylovas. D. Matvejevo nuotr.
  < PUSLAPIS IŠ 14  >>> Archyvas