7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Autorius: LNMMB inf.

LNMMB inf.

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Valstybingumo centras organizuoja diskusijų ciklą apie kultūros ir švietimo politiką artėjančių Seimo rinkimų kontekste

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Valstybingumo centras organizuoja diskusijų ciklą apie kultūros ir švietimo politiką artėjančių Seimo rinkimų kontekste. Jo metu ekspertai diskutuos apie tai, kokia šiuo metu yra Lietuvos švietimo ir kultūros padėtis bei kokios politinės priemonės būtų reikalingos, kad padėtis gerėtų. 

Diskusijoje apie aukštąjį mokslą dalyvavo Vilniaus universiteto rektorius profesorius Rimvydas Petrauskas, Kauno technologijos universiteto Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto dekanas docentas Ainius Lašas ir VU Filosofijos fakulteto docentė Rūta Žiliukaitė. Pokalbį moderavo Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto doktorantė Viktorija Rimaitė. Pokalbio metu paliesta daug temų – finansavimo ir ambicijų atotrūkis, sisteminio požiūrio į aukštąjį mokslą trūkumus. Tačiau dalyviai sutarė, kad, nepaisant visko, aukštojo mokslo prestižą kelia daug pasiekiantys tyrėjai. 

 

Daugiau minčių – įraše.

Rimvydas Petrauskas, Rūta Žiliukaitė, Ainius Lašas, Viktorija Rimaitė
Rimvydas Petrauskas, Rūta Žiliukaitė, Ainius Lašas, Viktorija Rimaitė
LNMMB inf.

Gegužės 10 d. – liepos 21 d.: restauruotų dokumentų paroda „Pro captu lectoris“

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje pristatoma paroda, skirta Nacionalinės bibliotekos 100-mečiui ir Dokumentų konservavimo ir restauravimo skyriaus veiklos 40-mečiui.

Eksponuojamos restauruotos sunykusios kultūros vertybės – įvairiose šalyse leistos knygos, rankraščiai, pergamentai, dėžutės, kurios dėl restauratorių sumanumo grįžta pas skaitytojus ir vartotojus.

Po Antrojo pasaulinio karo Nacionalinei bibliotekai teko priimti įvairias knygų kolekcijas iš uždarytų vienuolynų, bažnyčių, dvarų, netgi unikalų knygų rinkinį iš karo nusiaubtos Karaliaučiaus universiteto bibliotekos, vėliau visą fondą pervežti į Vilnių. Suprantama, kad daug saugomų leidinių, ypač žydiškos knygos, buvo apverktinos būklės. Tad reikėjo profesionalų, kurie žinotų, kaip padaryti dokumentus vėl tinkamus naudoti, ir galėtų imtis specifinių priemonių.

1979 m. restauratorė Laimutė Zadvornaja po kursų Vilniaus universiteto Knygų restauravimo skyriuje savarankiškai restauravo nedidelio formato 1907 m. Vilniuje leistą laikraštį „Skardas“ – nuo tada prasidėjo profesionali dokumentų konservavimo ir restauravimo veikla tuometinėje Respublikinėje bibliotekoje, dabartinėje Nacionalinėje bibliotekoje. Dabar šį darbą atlieka 17 aukštas ir aukščiausias kategorijas turinčių restauratorių, galinčių prikelti laiko ir žmonių suniokotas kultūros vertybes naujam gyvenimui – tai ir liudija gausūs parodos eksponatai.

Parodos atidaryme dalyvaus Nacionalinės bibliotekos Informacijos išteklių departamento direktorė Jolita Steponaitienė. Bibliotekos Konferencijų salėje aukščiausios kategorijos restauratorė Dalia Udrienė  perskaitys pranešimą „Martyno Liuterio „Biblijos“ (1545) restauravimas“.

https://www.lnb.lt/naujienos/4149-geguzes-10-d-liepos-21-d-restauruotu-dokumentu-paroda-pro-captu-lectoris

LNMMB inf.

Nauja rubrika išskirtinių knygų mėgėjams – „Retos istorijos“

Keičiantis skaitytojams – keičiasi ir knygos. Šiuo metu galime mėgautis paprastomis, lengvai pasiekiamomis, įperkamomis ar net elektroninėmis knygomis. Laikui bėgant darosi vis sunkiau prisiminti ar įsivaizduoti, kaip knyga atrodė anksčiau ir kokią vertę ji turėjo. Ar galite patikėti, kad suaugusiųjų literatūros knygos buvo kupinos iliustracijų ir dėl to knygų puslapiai virsdavo paveikslais? Būtent vizualizacijų buvo gausu išskirtinėse, senosiose knygose, kuriose detaliai, per iliustracijas buvo pateikiama informacija skaitytojams. Tokios knygos ne kiekvienam būdavo prieinamos, kiekvienas jų puslapis būdavo vertingas.

 

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Retų knygų ir rankraščių skyrius siekia saugoti, tyrinėti, teikti vartotojams ir viešinti dokumentus, kurie radę prieglobstį Nacionalinėje bibliotekoje. Šiame skyriuje yra saugoma apie 70 tūkst. XV–XXI a. spaudinių ir daugiau kaip 70 tūkst. archyvinių dokumentų saugojimo vienetų. Šios retos knygos pasakoja išskirtines, gyvąsias istorijas, su kuriomis galėsite susipažinti.

 

Ieškančius retų istorijų kviečiame kartu jas atrasti ir tyrinėti pasislėpusias senosiose Nacionalinės bibliotekos saugomose knygose.

Johanneso Buno knyga
Johanneso Buno knyga