7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Autorius: LAPAS

LAPAS

Knyga „Mėnulio architektūros gidas“: nežemiški architektūros horizontai

Kokia architektūra yra šiandien ir kokia laukia rytoj? Ar privalu apsiriboti tik Žemės planeta? O gal architektūra galima vadinti ir Mėnulio tyrinėjimams skirtus zondus ir mėnuleigius? Šie klausimai keliami leidyklos „Lapas“ išleistoje menininko ir mokslininko Paulo Meuserio knygoje „Mėnulio architektūros gidas“.

LAPAS

Poilsiavimo tradicijų ištakos tarpukario Lietuvoje: Viltės Migonytės-Petrulienės knyga „Weekendų miestai ir priemiesčiai“

Kaip tarpukario Lietuvoje užgimė poilsiavimo kultūra ir kokios jos tradicijos gyvos šiandien? Apie tai – leidyklos „Lapas“ išleista dr. Viltės Migonytės-Petrulienės monografija „Weekendų miestai ir priemiesčiai. Kaip buvo kuriami modernūs kurortai tarpukario (1918–1940) Lietuvoje“.

„Weekendų miestai ir priemiesčiai. Kaip buvo kuriami modernūs kurortai tarpukario (1918–1940) Lietuvoje“ viršelis
„Weekendų miestai ir priemiesčiai. Kaip buvo kuriami modernūs kurortai tarpukario (1918–1940) Lietuvoje“ viršelis
Viltė Mingonytė-Petrulienė
Viltė Mingonytė-Petrulienė
Gydomojo purvo procedūros Birštono gydyklose XX a. pr. Iš Birštono miesto muziejaus
Gydomojo purvo procedūros Birštono gydyklose XX a. pr. Iš Birštono miesto muziejaus
Birštono kurhauze. XX a. pr. Iš Birštono miesto muziejaus
Birštono kurhauze. XX a. pr. Iš Birštono miesto muziejaus
LAPAS

Palangos architektūros gide – nauji seniausio šalies kurorto veidai

Palangos architektūros gidas: kaip jaukus ikikarinis miestelis tapo svarbiausiu šalies kurortu

Palanga – kontrastų, legendų ir netikėtų atradimų miestas. Tokį jį pažinti kviečia leidyklos „Lapas“ išleistas Palangos architektūros gidas, siūlantis naujai pažvelgti į seniausią ir populiariausią šalies kurortą bei visai kitokio charakterio Šventąją.

LAPAS

Fokuse – moterys: knyga, į lietuvišką kiną pirmą kartą žvelgianti iš feministinės perspektyvos

Kaip Lietuvoje atrodo moterų kelias į kiną? Kokius moters įvaizdžius kuria autoriniai bei komerciniai filmai? Ir kodėl tai turi rūpėti ne tik kino industrijos dalyvėms? Šiuos klausimus kelia nauja leidyklos „Lapas“ išleista knyga – Natalijos Arlauskaitės ir Linos Kaminskaitės sudaryta straipsnių rinktinė „Fokuse: moterys Lietuvos kine“.

LAPAS

Vokiečių istoriko Felixo Ackermanno paskaita „Rekomendacijos Lukiškėms“

Rugsėjo 12d. Nacionalinėje dailės galerijoje prasideda leidyklos „Lapas“ rengiamas viešų paskaitų ciklas „Aktualu šiandien“. Leidykla kviečia rudens vakarus praleisti intelektualiai ir išgirsti kaip talentingi mokslininkai humanitarai ir menininkai įvairiais pjūviais apžvelgia 20 amžių. „Aktualu šiandien“ griauna stereotipus apie nuobodžias istorinę praeitį tyrinėjančias paskaitas. Čia pranešėjai kalba įdomiai, jų temos patrauklios, įkandamos, svarbios ir aktualios šiandien.


Pirmąją paskaitą skaitys vokietis istorikas ir miesto antropologas Felix Ackermann, specialiai atvykęs iš Varšuvos, kur šiuo metu gyvena. Felix Ackermann nagrinėja Rytų Europos migracijos procesus, smurtą ir miesto erdves. Penkerius metus gyvenęs Lietuvoje Felix Ackermann čia dėstė ir tuo pačiu rinko medžiagą naujam projektui, šiomis dienomis itin aktualiam ir girdimam. Čia pradėta ir Vokietijoje tęsta jo tyrimų tema – 19–20 a. statyti ir veikę, tačiau šiuo metu nebefunkcionuojantys, bet turintys, ar turėsiantys, kitas paskirtis kalėjimai – Sankt Peterburgo, Varšuvos, Barselonos ir Lukiškių.

Paskaitoje Felix Ackermann papasakos Lukiškių kalėjimo istoriją, pateiks jo išskirtinumą ir skirtingumą kitų miestų kalėjimų kontekste bei pasidalins šių miestų kalėjimų likimų istorijomis. Istoriją ir šiandieną jungiantis tyrinėtojas pateiks ir savo siūlymus, kaip šį pastatą galima panaudoti dabar ir kokių klaidų galima išvengti.

Neseniai iš Lukiškių kalėjimo buvo iškeldinti visi kaliniai ir šiuo metu rengiamos kūrybinės studijos, kaip geriausia pritaikyti pačiame centre esančią kalėjimo teritoriją su išskirtinės architektūros pastatu miesto reikmėms. Todėl Felix Ackermann tyrinėjimai ir žinios neabejotinai aktualūs svarstant apie šios probleminės Vilniaus vietos ateitį.

Felix Ackermann lietuviams gerai pažįstamas iš savo esė knygos „Labai blogai arba liuks: 8 pamokos apie Lietuvą“. Čia autorius patyrusiu žvilgsniu skrodžia kiaurai posovietinės visuomenės fasadus: pastatų, žmonių viešo elgesio, valstybės institucijų, paslaugų, o svarbiausia – kalbų ir tapatybių. Apie Lietuvą autorius pasakoja kaip nepaprastai įdėmus ir sąžiningas jos gyvenimo stebėtojas, atvykęs čia iš išorės, bet matantis ir suprantantis jos rūpesčius ir problemas iš vidaus.

Leidykla „Lapas“ yra subūrusi autorius, kurie savo istorinius tyrinėjimus pateikia aktualiai šiandien. Jų rimtas akademines knygas mielai platina knygynai, jas skaito žmonės, apie jas kalba, jos tampa naujienomis žiniasklaidoje. Jų knygos taip pat labai gražiai atrodo namų lentynose ir išsiskiria savo švaria estetika. „Tad nusprendėme praplėsti knygos pristatymo žanrą ir pakvietėme savo autorius parengti viešas paskaitas, kuriose jie gyvai papasakos įdomiausius faktus iš savo tyrinėjimų,“ – apie sumanymą rengti paskaitų ciklą pasakoja jo kuratorė ir leidėja Ūla Ambrasaitė.

Paskaitų ciklas „Aktualu šiandien“ rengiamas bendradarbiaujant su Nacionaline dailės galerija.

Kitos ciklo paskaitos:

Spalio 3 d., ketvirtadienis, 19 val. RASA ANTANAVIČIŪTĖ
Kodėl statome paminklus?


Lapkričio 5 d., antradienis, 19 val. MARIJA DRĖMAITĖ
Architekto Le Corbusier palikimas
Ar namas vis dar yra „mašina gyventi“?


Lapkričio 20 d., trečiadienis, 19 val. DAINIUS LIŠKEVIČIUS
Atsisveikinimas su 20 amžiumi


TOMAS VAISETA
„Pastebėjau gydytoją drebantį“
Seksualinės prievartos atvejis sovietinėje psichiatrijos ligoninėje ir jo (istorinis) tyrimas

 

Paskaitų video įrašas bus talpinamas svetainėje www.lapastalks.com (nuo 09-12, 12 val.)

Daugiau informacijos
Ūla Ambrasaitė
www.lapasbooks.com
8 612 25481

 

LAPAS

Dainiaus Liškevičiaus instaliacija „Labyrinthus“ perkelta į knygą

Vienas svarbiausių pastarojo dešimtmečio šiuolaikinio meno kūrinių Lietuvoje – Dainiaus Liškevičiaus instaliacija „Labyrinthus“ – atkuriamas knygos pavidalu.


Venecijos bienalėje Lietuvai 2015-aisiais atstovavusio menininko knygą-kūrinį itin mažu tiražu atskirai lietuvių ir anglų kalbomis išleido leidykla „Lapas“. Leidinį bus galima pavartyti ir įsigyti Vilniaus knygų mugėje, vėliau jis pasieks pagrindinius meno knygynus ir bus prieinamas internetu.
„Aš manau, kad tai pats ryškiausias šį dešimtmetį Lietuvoje sukurtas meno kūrinys, – sako kartu su D. Liškevičiumi knygą sudariusi menotyrininke Agnė Narušytė. – Tačiau instaliacija „Labyrinthus“ dabar guli išardyta Liškevičiaus studijoje ir nežinia kada vėl mes ją pamatysime. Šis kūrinys turi išlikti kultūros lauke, todėl „Labyrinthus“ ir atsirado knygos pavidalu“.


D. Liškevičiaus darbas pirmąkart eksponuotas 2014-aisiais Šiuolaikinio meno centre Vilniuje. Šešiolikoje kambarių stovėjo iš kasdienių daiktų sukomponuoti objektai po stiklo gaubtais, o sienas puošė kalnų ir interjerų fotografijos. Labirinto lankytojui šioje vaizduotės teritorijoje padėjo susigaudyti ir išsyk klaidino gidas – knyga, sudaryta iš autoriaus jaunystėje skaitytų knygų citatų.
„Dainius turi genialų gebėjimą sudėti dalykus taip, kad galėtum juose vis atrasti kažką naujo“, – sako leidyklos „Lapas“ vadovė Ūla Ambrasaitė.


Kiekvienas apsilankymas labirinte – tiek instaliacijos kambariuose, tiek naujosios knygos puslapiuose – yra autoriaus apgalvotas, tačiau nenulemtas ir vis kitoks. D. Liškevičius leidžia kiekvienam individualiai pasiklysti ir atrasti nenumatytų reikšmių.


„Labyrinthus“ knyga sudaryta iš trijų dalių. Pirmojoje spausdinama minėtoji menininko iš citatų sukonstruota į vientisą pasakojimą knyga, antrosios dalies „kambariuose“ sudėtos instaliacijos nuotraukos, tarsi vaizdų galerija.


„Norėjome atkurti vaikščiojimo po labirintą jausmą. Tad šiai antrai – dokumentacijos – daliai dizaineris Jurgis Griškevičius pasiūlė išlankstomus puslapius. Skaitytojas pamato kambario pavadinimą, bet turi patekti į jį – atversti kambaryje esančio objekto nuotrauką. Tai kuria, ieškojimo, radimo ir klaidumo įspūdį“, – sako A. Narušytė.


Trečiojoje knygos dalyje sudėtos septynių autorių „Labyrinthus“ recenzijos ir interpretacijos bei estų akademiko ir literato Reino Raudo 1988-ųjų pjesė „Minotauras“, kuri tapo dar vienu ready made objektu labirinte.


„Skaitant atrodo, kad R. Raudas dar tada rašė apie D. Liškevičiaus darbą, kuris bus sukurtas po daugiau nei 20 metų“, – sako A. Narušytė.
Knygos pristatyme Vilniaus knygų mugėje vasario 23 d. (penktadienį), 14 val. „Lietexpo“ 5.2 salėje dalyvaus knygos sudarytojai D. Liškevičius ir A. Narušytė, prie knygos prisidėję rašytojai Paulina Eglė Pukytė ir Rolandas Rastauskas bei menotyrininkė Tojana Račiūnaitė.

Daugiau informacijos
Ūla Ambrasaitė
Leidykla „Lapas“
+370 612 25481