7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Autorius: Kultūros meniu inf.

Kultūros meniu inf.

Lietuva pretenduoja gauti prestižinį fotoknygų konkurso apdovanojimą

Festivalis „PHotoESPAÑA“ paskelbė šių metų geriausios fotografijų knygos konkurso finalininkų sąrašą, kuriame pirmą kartą per 20 metų – Lietuvos vardas – leidyklos „Kultūros meniu“ išleista Mindaugo Ažušilio knyga „Lietuva. 999.9 / Lithuania. 999.9“ (dailininkas – Gytis Skudžinskas).  

Iš daugiau nei 350 konkursui pateiktų knygų į tarptautinę kategoriją atrinktos 29-ios, išleistos tokių pasaulio leidybos lyderių kaip „Steidl“, „Dewi Lewis publishing“, „Kehrer“ ir kiti. 11 knygų konkuruos savileidybos, dar 17-ika nacionalinėje kategorijose. Kas laimės kiekvienoje iš jų paaiškės birželio 5 d. Nacionalinėje Ispanijos bibliotekoje Madride. Ekspertų kokybiškiausiomis ir originaliausiomis pripažintas knygas bus galima pamatyti parodoje, kuri bibliotekoje vyks iki pat rugsėjo  23 dienos.

Šis konkursas – vienas iš trijų labiausiai laukiamų ir svarbiausių fotografijos leidinių konkursų, kuriame iki šiol lietuviškoms fotoknygoms į nominantų sąrašą prasimušti nepavykdavo. Anot knygos dailininko Gyčio Skudžinsko, „man atrodo, jog sėkmės paslaptis labai paprasta – turinys atitiko formą. Maketas – švelniai provokuojantis su stereotipų ir lengvos ironijos prieskoniais, kaip ir pačios Ažušilio fotografijos. Kai visa tai susijungia į vieną objektą, knygos visuma skamba tais pačiais tonais. Ji tampa baigtiniu kūriniu, kuriame nieko nebereikia nei pridėti nei atimti. Taškas“. Knygos sudarytoja ir leidėja Eglė Deltuvaitė sako, kad įspūdingu šios knygos gyvenimu tikėjo nuo pat pradžių, tik nesitikėjo, kad pirmas įvertinimas atkeliaus iš svetur, bus toks svarbus ir taps didžiausiu profesiniu pasiekimu leidybos srityje.

Šiais metais, fotografijos festivalis „PHotoESPAÑA“ ir tarptautinis knygų konkursas organizuojamas 20 kartą. Nuo 2007metų konkursą nuspręsta skirstyti į tris kategorijas, jį organizuoja fotografijos profesionalams žinomos platformos „La Fabrica ir Photo London“.

Ažušilio knygos „Lietuva. 999.9 / Lithuania. 999.9“ leidimą parėmė Lietuvos kultūros taryba, LR kultūros ministerija ir privatūs rėmėjai. Prie autoriaus ir sudarytojos kelionės į konkurso apdovanojimų vakarą prisideda Lietuvos fotomenininkų sąjunga.

Daugiau informacijos:
Apie festivalį - http://www.phe.es/en/home/what-is-photoespana/
Apie fotoknygų konkursą - http://www.phe.es/en/conoce-los-seleccionados-al-premio-phe18-al-mejor-libro-de-fotografia-del-ano/
Eglė Deltuvaitė, 867243045
www.kulturosmeniu.lt

Kultūros meniu inf.

Irenos Giedraitienės fotoalbumo „Moteris su fotokamera“ pristatymas

Sausio 31 d. 17.30 val. Kauno fotografijos galerijoje vyks Irenos Giedraitienės fotoalbumo „Moteris su fotokamera“ (Kultūros meniu: Vilnius, 2016) pristatymas. Pokalbį su autore, knygos sudarytoja ir leidėja Egle Deltuvaite, dalininku Jurgiu Griškevičiumi bei istoriku, monografijos „Nuobodulio visuomenė: kasdienybė ir ideologija vėlyvuoju sovietmečiu (1964–1984)“ autoriumi Tomu Vaiseta moderuos menotyrininkas Tomas Pabedinskas.

Knygoje publikuojama I. Giedraitienės archyvo dalis – tarsi sovietmečio Lietuvos kasdienybės metraštis. Tik jame labiau atsispindi ne oficialioji, o pozityvioji, gražioji, romantiškoji gyvenimo pusė. Čia maža politinio gyvenimo atspindžių: komunistinių paradų ar švenčių, partijos ar įvairiausių komitetų suvažiavimų bei kitų socialistinio realizmo proteguotų temų. I. Giedraitienės kūrybai nebūdinga ir santvarkos ar visuomenės kritika, žmonių ar jų ydų pašiepimas. Jos archyve – amžinųjų vertybių atspindžiai ir svarbiausių žmogaus gyvenimo įvykių dokumentai: vestuvės, laidotuvės, vaikai, šventės, atostogų tėkmė, susitikimai su įdomiais ar brangiais žmonėmis. Viskas, kas bent šiek tiek pakilę virš gniuždančios sovietinės realybės. Pati gyvenime būdama geraširdė, pozityvi, atvira, nelinkusi skųstis, I. Giedraitienė ir objektyvą dažniausiai nukreipia į tai, kas gražu ir gera, o jei ir paliečia liūdnesnę temą, vis tiek priverčia fotoaparatą nefiksuoti perteklinių neigiamų emocijų ar išraiškų.

Irena Giedratienė, „Tautų spartakiada". 1955 m.
Irena Giedratienė, „Tautų spartakiada". 1955 m.