7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Autorius: Andrius Jevsejevas

Andrius Jevsejevas

Artėjant premjerai, jauni teatro kūrėjai skelbia manifestą

Kovo 15, 16 d. Vilniaus teatre „Lėlė“ įvyks intriguojanti premjera: jauna skirtingų meno sferų kūrėjų komanda su režisieriumi Žilvinu Vingeliu priešakyje pristatys lėlių, šokio, operos ir šešėlių teatro žanrus jungiantį spektaklį suaugusiems ir jaunimui „Lila: slaptas demiurgo žaidimas“. Anot spektaklio autorių, naujosios premjeros žiūrovui bus leidžiama tarsi pro rakto skylutę pažvelgti į prieš milijonus metų Žemę ir žmogų sukūrusius šešėlius, gimusius iš vienos vienintelės atsitiktinės Kūrėjo minties.

 

Spektaklio pavadinimas ,,LILA“ Indijos mitologijoje aiškinamas, kaip kosminis Dievo-Kūrėjo žaidimas, kurio pagalba jis kuria iliuzinį pasaulį, kaip spektaklį. Panašiai į spektaklio kūrimo procesą pažvelgė ir „Lilos“ demiurgas Ž. Vingelis, kūręs žaismingą daugiažanrį koliažą pagal lietuviškas sakmes, rytų mitologiją, V. Pelevino romaną „T“, F. Dostojevskio apsakymą ,,Juokingo žmogaus sapnas“ bei F. Bajoro kūrinių ciklą ,,Sakmių suita“.

 „Lėlės“ archyvo nuotr.
„Lėlės“ archyvo nuotr.
Andrius Jevsejevas

Kas drąsesnio lėlių teatre?

Įspūdžiai iš lėlininkystės meno festivalio Lenkijoje

Pamenu, kai dar mokiausi mokykloje, kiekvieno rudens pirmosios dienos nepastebimai prabėgdavo su bendramoksliais dalijantis ką tik pasibaigusių atostogų įspūdžiais. Turbūt panašiai būna ir teatre: kiekvieno sezono pradžioje, pamažu rengiantis didiesiems darbams, su senokai sutiktais teatro gerbėjais norisi pasidalyti visą vasarą „taupytais“ praėjusio sezono pabaigos atradimais.

 

Ir taip jau susiklostė, kad šio teksto autoriaus vasara buvo savotiškai paženklinta lėlių teatro – tiksliau tariant, įspūdžių, parsivežtų iš gegužės 18–22 d. kaimyninės Lenkijos pietuose, Belsko-Bialoje, esančio teatro „Banialuka“ ir jo direktorės Lucynos Kozień surengto XXVII tarptautinio lėlininkystės meno festivalio, kuriame dalyvavo ir Vilniaus teatre „Lėlė“ režisierės Gintarės Radvilavičiūtės sukurtas spektaklis pagal E.T.A. Hoffmanno apsakymą „Smėlio žmogus“.

 

Kiekvienas, bent sykį „pilna koja“ dalyvavęs solidžiame tarptautiniame teatro festivalyje, žino, kad visų festivalio programoje pristatomų darbų pamatyti dažniausiai nepavyksta. Taip šįsyk nutiko ir man: kvailokai jaučiuosi prisipažindamas, kad festivalio „Grand Prix“ pelniusios italų komandos iš „Teatro Gioco Vita“ šešėlių spektaklio pagal Italo Calvino romaną „Nesantis riteris“ nepamačiau. Kita vertus, dar studijų metais iš vyresniųjų kolegų išmokta formulė „jei festivalyje pamatai bent du gerus darbus, vadinasi, jis – pavykęs“ pasiteisino ir šįkart. Net be žiuri geriausiu spektakliu pripažinto italų darbo, čia išvydau mažų mažiausiai du puikius ir dar kelis vienu ar kitu aspektu įsimintinus lėlių ir objektų teatro kūrinius.

„Plastikiniai herojai“
„Plastikiniai herojai“
„Vania (Pasaka apie Vanią ir paslaptingąją rusų sielą)“
„Vania (Pasaka apie Vanią ir paslaptingąją rusų sielą)“
„Šnabždesiai“
„Šnabždesiai“
Andrius Jevsejevas

Už intelektualų teatrą vaikams

Pokalbis su režisieriumi Šarūnu Dateniu

Rugsėjo 17 ir 18 d. Vilniaus teatre „Lėlė“ – magijos ir gyvos muzikos spektaklis visai šeimai „Čia buvo / čia nėra“, kurį drauge su jauna scenos menininkų komanda „Lėlės“ Mažojoje salėje kuria teatro aktorius ir režisierius, „Auksinio scenos kryžiaus“ laureatas Šarūnas Datenis. Paklausinėjau Šarūno apie tai, kuo jį domina kūryba vaikams, kokį jis įsivaizduoja savo svajonių teatrą bei publiką, taip pat ko jai tikėtis susirengus į šią jaunojo režisieriaus spektaklio premjerą.

Šarūnas Datenis
Šarūnas Datenis
Rytis Skripka spektaklyje „Čia buvo / čia nėra“
Rytis Skripka spektaklyje „Čia buvo / čia nėra“
Vytautas Leistrumas spektaklyje „Čia buvo / čia nėra“
Vytautas Leistrumas spektaklyje „Čia buvo / čia nėra“
Vytautas Leistrumas ir Rytis Skripka spektaklyje „Čia buvo / čia nėra“
Vytautas Leistrumas ir Rytis Skripka spektaklyje „Čia buvo / čia nėra“