7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Autorius: Rasa Šimkutė

Rasa Šimkutė

Filmai mąstantiems žmonėms

Devintosios „Baltijos bangos“ Nidoje atgarsiai

Pasak „Devintosios bangos“ vadovo Gyčio Lukšo, kai kurie žiūrovai – ne tik lietuviai, bet ir užsieniečiai – atostogas planuoja derindami prie kino šventės Nidoje, nors  „Baltijos bangos“ filmuose dažniausiai nagrinėjamos sudėtingos, skaudžios problemos. Latvių ir estų kinematografininkai pastaraisiais metais vis dažniau atsigręžia į skaudžius istorinius momentus. Žinomo latvių teatro ir kino režisieriaus Viesturio Kairišo nespalvota istorinė drama „Melanijos kronikos“ (2016) nukelia į Sibiro platybes, į kurias ištremta filmo herojė ir jos sūnus, atskirti nuo vyro ir tėčio. Filmas remiasi rašytojos ir žurnalistės Melanijos Vanagos gyvenimo faktais. Latvių režisierius Davis Simanis filme „Pelenų sanatorija“ atsigręžė į kitą skaudų istorinį momentą – Pirmąjį pasaulinį karą. Kuriant šią pernai Tarptautiniame Rygos kino festivalyje Pagrindinį prizą pelniusią juostą dalyvavo ir lietuvių kinematografininkai.

„Melanijos kronikos“
„Melanijos kronikos“
„Meilė“
„Meilė“
Rasa Šimkutė

Kino susitikimai Nidoje

Aštuntojo tarptautinio kino festivalio „Baltijos banga“ atgarsiai

Tarptautinis kino festivalis „Baltijos banga“ ir šiemet į Nidą priviliojo nemažą būrį ištikimų žiūrovų. Atidarymo vakarą gausiai susirinkusiai publikai buvo parodytas estų dokumentinis filmas „Skruzdėlynas“ (rež. Vladimiras Loginovas) ir Šarūno Barto drama „Ramybė mūsų sapnuose“.

 

Per aštuonias festivalio dienas kino gerbėjai galėjo pamatyti ne tik naujausius ar klasika tapusius Baltijos šalių filmus, bet ir susitikti su kino meistrais – Algimantas Puipa kartu su operatoriumi Viktoru Radzevičiumi pristatė pernai režisuotą dramą „Edeno sodas“, Agnė Marcinkevičiūtė – dokumentinę juostą apie garsų išeivijos solistą Arnoldą Voketaitį („Prisimenu motinos balsą“), režisierius Linas Mikuta ir operatorė Kristina Sereikaitė papasakojo apie šiemet Argentinos dokumentinio kino festivalyje laurus pelniusių „Šaltų ausų“ sukūrimo aplinkybes. Latvių režisierės Ināros Kolmane jautrų ir šviesų dokumentinį filmą „Ručė ir Norie“ pristatė montažo režisierė Liga Pipare, dokumentinio filmo „Mano tėvas bankininkas“ kūrėja Ieva Ozoliņa prisipažino, kad šis filmas apie režisierės šeimą – savotiška psichoterapija. Trumpametražio filmo „PaPa“ prodiuserė Katrīna Tomašcka pristatė visą latvių trumpametražių filmų programą. Estas Peteris Vihma pasakojo apie savo dokumentinį filmą „Belaidis gyvenimas“, kurio pagrindiniai herojai – keistuoliai, panūdę ištrūkti iš civilizacijos gniaužtų.

„Šaltos ausys“
„Šaltos ausys“
Rasa Šimkutė

Septintoji „Baltijos banga“

Tarptautinis Baltijos šalių kino festivalis Nidoje

Rugpjūčio 23–30 d. jau septintą kartą Nidos gyventojai ir poilsiautojai buvo sukviesti pasižiūrėti dokumentinių bei vaidybinių kino kūrėjų iš Baltijos šalių, Suomijos, Vokietijos filmų. Festivalyje svečiavosi ir gausus būrys kinematografininkų.
 
Šį kartą festivalyje buvo parodyta ir lietuvių klasikos – Arūno Žebriūno 1969-aisiais sukurta „Gražuolė“ bei Raimundo Banionio „Vaikai iš „Amerikos“ viešbučio“ (1990), juo festivalis ir buvo atidarytas. „Baltijos bangos“ vadovas kino režisierius Gytis Lukšas sako: „Ateityje festivaliuose stengsimės laikytis naujos tradicijos – rodysime bent vieną ar du lietuviškus filmus, jau tapusius kino paveldu. Tai prasminga, nes senieji filmai restauruojami ir atsiranda nauja kokybė bei angliški subtitrai, o tai reiškia, kad lietuvių kino klasiką galime skleisti ir už šalies ribų.“ Pasak Raimundo Banionio, „tai tarsi dviguba retrospektyva, juk filmą kūrėme 1990-aisiais – blokados metais, o jo siužetas glaudžiai susijęs su plačiai Lietuvoje nuskambėjusiu 1972-ųjų įvykiu – Romo Kalantos viešu susideginimu Kaune. Tai filmas apie mūsų kartą. Aš ją vadinu „nuskustąja karta“, kuri pajuto laisvės kvapą. Mes tais laikais klausėm užsienio radijo, pirkom džinsus, platinom, siuvom juos patys, nors ir nebuvom hipiai, bet tokia mada buvo. Šis filmas apie laisvę, ne apie valstybės laisvę, bet apie žmogaus laisvę. Kad ir kaip būtų, iš mūsų kartos išaugo vėlesni sąjūdžiai. Mes paragavome pradžios – buvome nuskusti plikai, gavome „bananų“, kai kas pasėdėjo ir beprotnamyje. Laisvės skonis davė impulsą žmonėms, dar labiau suvešėjo vidinis laisvės troškimo daigelis.“

Raimundas Banionis ir Gytis Lukšas. Dž. Barysaitės nuotr.
Raimundas Banionis ir Gytis Lukšas. Dž. Barysaitės nuotr.
„Baltijos bangos“ festivalio dalyviai. Dž. Barysaitės nuotr.
„Baltijos bangos“ festivalio dalyviai. Dž. Barysaitės nuotr.
„Vėjų kryžkelėje“
„Vėjų kryžkelėje“
„1944-ieji“
„1944-ieji“
„Modris“
„Modris“
„Muhu salos moterys“
„Muhu salos moterys“