7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Patvirtinta „Muziejų kelio“ programa

 

Rengėjų inf.
Nr. 45 (1059), 2013-12-06
Kronika

2013 m. lapkričio 28–29 d. Mokymo centre „Dainava“ (Maironio g. 22, Druskininkai) įvyko Lietuvos muziejų asociacijos organizuotas kultūros kelių ir kultūrinį turizmą skatinančių projektų seminaras „Lietuvos muziejų kelias: patirtis ir plėtojimo 2014–2018 m. gairės“. Seminare dalyvavo Lietuvos muziejų, bibliotekų, kultūros centrų, turizmo informacijos, Kultūros savivaldos kolegijos bei  kitų kultūros ir meno asociacijų atstovai, veikliausi kultūros srities vadybininkai. Seminaro organizavimą rėmė Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

 

Seminare Lietuvos muziejų asociacijos vadovas-valdybos pirmininkas Raimundas Balza pristatė dvejus metus (2012–2013) iš eilės sėkmingai vykdytos nacionalinės programos „Lietuvos muziejų kelias“ 2014–2018 m. projektų temas bei pasiūlė „Lietuvos muziejų kelią“, kaip nacionalinį kultūros kelių ciklą, susieti su Vasario 16-osios šimtmečio valstybiniu paminėjimu 2018 m. Seminaro dalyviai šiai idėjai pritarė bei patvirtino 2014 m. „Lietuvos muziejų kelio“ temą, nusprendę ją pavadinti „Atrastieji lobiai ir įmintos paslaptys“. Buvo sudaryta kitų metų projekto darbo grupė, paskirti koordinatoriai, atsakingi už Žemaitijos, Aukštaitijos, Dzūkijos, Sūduvos ir Mažosios Lietuvos regionuose esančių muziejų ir kitų kultūros institucijų renginius.

Per dvi seminaro dienas buvo svarstomos ir tolesnių metų „Lietuvos muziejų kelio“ projektų temos, kurios apimtų kuo daugiau įvairių, prasmingų, kultūrinio turimo plėtrai svarbių veiklų, o jose dalyvautų ne tik muziejai, bet ir kitų kultūros sričių, meno, švietimo, turizmo sektorių veikliausi partneriai. Buvo nuspręsta 2015 m. „Lietuvos muziejų kelią“ skirti liaudies meno grožiui, 2016 m. – dvarų kultūrai, 2017 m. – Vasario 16-osios kūrėjams ir puoselėtojams, o 2018 m. – Nepriklausomybės metų ženklams. Visų penkerių metų Lietuvos muziejų kelio kultūriniai renginiai simboliškai prasidėtų vasario 16-ąją ir laikantis regioniškumo principo tęstųsi  iki Europos paveldo dienų pabaigos.

 

Seminare dalyviai taip pat gvildeno įvairias kultūrinio turizmo, kultūros kelių patirtis, problemas bei perspektyvas. Kartu su VšĮ „Banchetto Musicale“ direktore Nelda Bagdonavičiūte aptarė Europos Tarybos kultūros kelių programos „Baroko kelias Lietuvoje“ ir „Vienuolynų kelias Lietuvoje“ patirties pamokas, su Lietuvos valstybės istorijos archyvo vyresniuoju archyvistu Pauliumi Macijausku – Vokietijos ir Ispanijos nacionalinių kultūros kelių ypatumus. Lietuvos inicijuoto pasaulinio Gintaro kelio strateginius siekius ir jų įgyvendinimo projektus seminaro dalyviams pristatė Valstybinio turizmo departamento Rinkodaros skyriaus vedėja Vaiva Bukelskytė, su Europos Tarybos kultūros kelių programos plėtojimo modeliu ir Lietuvos kultūros politikos kontekstu supažindino Vytautas Balčiūnas, nacionalinio Lietuvos dailės muziejaus sekretorius strateginiam planavimui, plėtrai ir vadybai. Nacionalinių kultūros kelių kūrimo ir plėtojimo konkursines galimybes bei 2014 m. finansavimo priemones pristatė Lietuvos kultūros tarybos pirmininkė Daina Urbanavičienė bei šios tarybos Programų ir projektų finansavimo skyriaus vedėja Agnė Silickaitė.

Susirinkusiesiems pranešimą apie Lietuvos muziejų kelio rinkodarą ir jos perspektyvas skaičiusi Lietuvos turizmo informacijos centrų asociacijos prezidentė Daiva Tankūnaitė pasidžiaugė, kad muziejai dirba kryptingai, viešina savo veiklas ir ieško bendradarbiavimo galimybių. Jai pritarė ir Lietuvos bibliotekininkų draugijos atstovės: Genovaitė Astrauskienė, Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja bei  Nijolė Jonaitienė, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Ryšių su visuomene skyriaus Renginių grupės vadovė, entuziastingai palaikiusios idėją kitais metais įsilieti į nacionalinio „Lietuvos muziejų kelio“ projektą.

 

2012 m. Lietuvos muziejų asociacija surengė pirmąjį nacionalinį kultūrinio turizmo plėtros projektą – „Lietuvos muziejų kelią“, atitinkantį Europos Tarybos kultūros kelių programos strategiją. Pirmaisiais projekto vykdymo metais į jį įsijungė 87 Lietuvos muziejai, pristatę 147 išskirtinius renginius. Juose sulaukta beveik 29 tūkst. lankytojų. Šis sėkmingas projektas, 2012-aisiais – Muziejų metais, paskatinęs muziejinę bendruomenę susitelkti ir įtraukęs visų Lietuvos regionų visuomenę, davė naujų impulsų projekto plėtojimui.

2013 m. Lietuvos muziejų kelio projektas „1863 m. sukilimo istorinė atmintis“ buvo skirtas 1863 m. sukilimo 150-osioms metinėms. Metams baigiantis akivaizdu, kad užsibrėžti tikslai jau įgyvendinti. Seminare buvo apibendrinti per metus nuveikti darbai, aptarta daugiau kaip 40 įvykusių renginių. Pasidžiaugta, kad projektu pavyko įprasminti ir visuomenei paviešinti 1863 m. sukilimą menančius eksponatus, sukauptus Lietuvos muziejuose, pristatyti muziejų surinktą vertingiausią informaciją apie sukilimo topografiją, jo atminimo ženklus. Projekto metu Lietuvos muziejuose vyko 1863 m. sukilimui skirtų parodų, ekspozicijų atidarymai, naujų edukacinių programų, ekskursijų, leidinių, video projektų pristatymai, konferencijos ir kitokie kultūriniai renginiai, minėjimai, o lankytojų skaičius išaugo iki 50 tūkst.

 

Informaciją teikia Lietuvos muziejų asociacijos vadovas-valdybos pirmininkas Raimundas Balza, tel. 8 687 16681.

Dėl kontaktinės informacijos prašome kreiptis: Lolita Valužienė, tel. +370 5 2790918, 8 684 23404, arba el. paštu.: [email protected]