7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Valdovų rūmų muziejaus kokliai tapo ir meno terapijos dalimi

Valdovų rūmų inf.
Nr. 5 (1370), 2021-02-05
Anonsai Kultūra

Tęsiantis karantinui, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai visiems namuose likusiems istorijos ir meno mylėtojams paruošė staigmeną – virtualią spalvinimo knygelę vaikams ir suaugusiesiems. Joje pristatyti penki unikalūs renesansiniai ir barokiniai kokliai, juos galima atsispausdinti ir patirti jau keletą metų populiarios meno terapijos džiaugsmą.

 

„Virtualios spalvinimo knygelės – jau kelerius metus įgyvendinama Niujorko medicinos akademijos bibliotekos inicijuojama akcija „Color Our Collections“ („Nuspalvink mūsų kolekcijas“). Neabejojome, kad turtingų Valdovų rūmų muziejaus rinkinių eksponatai, kurie dažnai yra aiškių formų bei spalvų, puikiai tiks spalvinimo knygelėms, jas mėgsta ir vaikai, ir suaugusieji. Tai juk ir istorijos pažinimas, ir edukacija, ir meno terapija – individuali ir šeimoje – bendravimas bei turiningas laikas kartu. Tad ši, regis, paprasta priemonė leidžia daug patirti vienu metu“, – sako Valdovų rūmų muziejaus rinkinio saugotoja, projekto vadovė Milda Samulionytė-Zikarienė.

 

Valdovų rūmų muziejus dalyvauja projekte ir šiais metais viso pasaulio žmonėms pristato penkis Renesanso ir Baroko epochos koklius, siūlo juos atsispausdinti ir nuspalvinti. Vienas jų – XVI a. trečio ketvirčio karnizinis koklis, sukurtas pagal flamandų menininko Kornelio Boso (Cornelis Bos, 1508–1555) graviūrą, kurioje, pakartojant Vatikano lodžijos tapybos vieną iš temų, vaizduojamas groteskinis siužetas su trimis satyrais. Kituose XVI–XVII a. kokliuose pavaizduoti skraidantys angelai, vienaragiai, mitinės būtybės, gyvūnų ir augalų motyvai.

 

Šia spalvinimo knygele Valdovų rūmų muziejus tarsi tęsia koklių populiarinimo misiją dalyvaudamas projekte „Nuspalvink mūsų kolekcijas“. Nuo 2017 m. tai jau penktoji tokia knygelė, o iš viso šiuo metu galima nuspalvinti 25 skirtingus koklius iš muziejaus kolekcijos. Ankstesnės virtualios spalvinimo knygelės atspindėjo tam tikras temines linijas, jose skleidėsi alegorijos, gėlės, serijos „Pasaulis atvirkščiai“ („Mundus inversus“) motyvai, mitinės būtybės.

 

M. Samulionytės-Zikarienės teigimu, spalvinimo knygelių iniciatyva kilo ne per pasaulį apėmusį karantiną, vis dėlto galima sakyti, kad būtent karantinas šiai iniciatyvai suteikė didesnį pagreitį. „Nors daugelio pasaulio šalių piliečiai šiuo metu negali lankyti muziejų, reikia pripažinti, kad pats muziejus su savo kolekcijomis dar niekada nebuvo taip arti kiekvieno pasaulio piliečio“, – džiaugiasi rinkinio saugotoja.

 

2016 m. pradėta įgyvendinti Niujorko medicinos akademijos bibliotekos inicijuojama akcija „Nuspalvink mūsų kolekcijas“ vyksta kasmet pirmąją vasario savaitę, kurios metu įvairios pasaulio kultūros ir švietimo institucijos skelbia savo sukurtas virtualias spalvinimo knygeles. Šiais metais į iniciatyvą jau įsijungė apie 100 institucijų iš Jungtinės Karalystės, JAV, Kanados, Vokietijos, Rusijos, Nyderlandų, Slovakijos, Graikijos, Kroatijos, Lenkijos ir kitų šalių. Be Valdovų rūmų muziejaus, šioje iniciatyvoje dalyvauja ir kelios kitos Lietuvos institucijos – Vilniaus universiteto biblioteka bei Lietuvos nacionalinis dailės muziejus. Iš viso per penkerius metus projekte „Nuspalvink mūsų kolekcijas“ sukaupta jau daugiau kaip 600 įvairių institucijų parengtų spalvinimo knygelių, kurias galima atsisiųsti ir naudoti nemokamai. 

 

Šiuo metu Valdovų rūmų muziejus savo lankytojams siūlo ir kitų virtualių pramogų. Tai edukacinis virtualus žaidimas „Valdovo pasiuntinys“, muziejaus gidų vedamos ekskursijos po nuolatines ekspozicijas ir parodas, virtualių eksponatų galerija ir eksponatų bazė LIMIS, paskaitų ir koncertų įrašai, edukaciniai užsiėmimai, kuriuos galima išbandyti namuose, suskaitmeninti leidiniai ir įvairūs muziejaus 3D turai.

 

Visas spalvinimo knygeles rasite čia:

„Renesansiniai ir barokiniai kokliai“ (2021):
http://library.nyam.org/colorourcollections/national-museum-palace-of-the-grand-dukes-of-lithuania-coloring-book-2021/

„Mitinės būtybės“ (2018):
http://library.nyam.org/colorourcollections/wp-content/uploads/sites/5/2018/02/NationalMuseumPalaceoftheGrandDukesofLithuania_ColorOurCollections_2018.pdf

„Alegorijos“ (2017):
http://library.nyam.org/colorourcollections/wp-content/uploads/sites/5/2017/06/Lithuania_Allegory_tiles.pdf

„Augalai“ (2017):
http://library.nyam.org/colorourcollections/wp-content/uploads/sites/5/2017/06/LIthuania_Flowers_tiles.pdf

„Pasaulis atvirkščiai“ (2017):
http://library.nyam.org/colorourcollections/wp-content/uploads/sites/5/2017/06/Lithuania_The-world-in-reverse_tiles.pdf

 

Virtualus Valdovų rūmų muziejus yra čia:
https://www.valdovurumai.lt/aktualijos/virtualus-valdovu-rumu-muziejus