7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

PAREMKITE
7 meno dienas
SMS žinute

Susitikimas su parodos „Kur namai mano?“ autoriumi Jindřich Štreit

LFS inf.
Nr. 10 (1289), 2019-03-08
Anonsai Kultūra

Kovo 13 d. 17.30 val. Prospekto fotografijos galerijoje vyks susitikimas su čekų autoriumi Jindřich Štreit palydint fotografijų paroda „Kur namai mano?“.

Čekų fotografas Jindřich Štreit šiame fotografijos projekte stebi sudėtingą ir prieštaringą žmogaus be namų – benamio – pasaulį. Už visuomenės ribų atsidūrusių žmonių likimai jau ne kartą aprašyti įvairiose mokslinėse ir tiriamosiose studijose, įtraukti ne į vieną socialinį projektą, taip pat apgaubti ir begalės kolektyvinių mitų. Menotyrininko Jiří Siostrzonek teigimu, ši serija yra „gilus ir skausmingas šiuolaikinės visuomenės fenomenas, kurio centre tragiški skirtingų žmonių skirtingi likimai. Namų netekimo priežasčių gali būti daug ir įvairių. Auganti benamių bendruomenė nėra homogeninė, rasime žmonių, kurie benamystę kaip gyvenimo būdą pasirinko laisva valia. Benamystę, kuri nėra susijusi su nepalankia ekonomine situacija, amžiumi ar išsilavinimu, galime suvokti kaip absoliučios laisvės troškimą. Tačiau tam, kad pakaktų jėgų ištverti pasirinktą gyvnimo būdą, būtinas asmenybės vientisumas, požiūrio nuoseklumas ir tvirtybė.

Benamiai, regis, likusi vienintelė bendruomenė, galinti išgyventi šios hedonistinės civilizacijos žlugimą.“ Savo ilgalaikiame projekte „Kur mano namai?“ J. Štreitas paniro į benamių pasaulį be jokių išankstinių nusistatymų ir su nuolankumu, kurio išmoko dalyvaudamas ankstesniuose socialiniuose projektuose su narkomanais, neįgaliaisiais, neregiais ar vyresnio amžiaus žmonėmis. Anot teksto autoriaus Jiři Siostrzonek, J. Štreitas savo naujajame fotografijų cikle nesiekia analizuoti benamystės priežasčių, o pateikia tik vizualiai stiprią žinutę iš pasaulio, į kurį net mintimis nukeliauti mums nepakanka drąsos.

Jindřich Štreit gimė 1946 m. rugsėjo 5 d. 1967 m. baigė meno studijas Olomouco miesto F. Palackio universitete. Dirbo dailės mokytoju, buvo mokyklos direktoriumi, vadovavo kelioms galerijoms, už komunistų valdžiai nepriimtiną veiklą (surengė neleistinas fotografijų parodas) buvo nuteistas dešimčiai mėnesių. Išėjęs iš kalėjimo nebegalėjo dirbti mokytoju. Po 1989 m. Aksominės revoliucijos dirbo Bruntalo muziejuje, nuo 1994 m. yra nepriklausomas fotografas. 1991–2003 m. mokė Prahos menų akademijoje, 1991–1992 m. – Bratislavos menų akademijoje, nuo 1991 m. iki šiol dėsto fotografijos meną Opavos Silezijos universitete. J. Štreitas parengė daugiau nei 1350 asmeninių ir kolektyvinių parodų. Išleido 36 knygas, parengė katalogų. Jo darbai saugomi žinomose galerijose – MOMA Niujorke, Vašingtono nacionalinėje galerijoje, Taikomosios dailės muziejuje Prahoje, Moravijos galerijoje ir daugelyje kitų. Apie jį buvo sukurti keli filmai.

Pokalbis vyks čekų kalba su vertimu į lietuvių kalbą. Projektas dalinai remiamas Lietuvos kultūros tarybos ir Čekijos respublikos ambasados Vilniuje.

Žymos:
LFS inf.,