7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Autorius: VF inf.

VF inf.

Vilniaus festivalio salvės Ástoro Piazzollos 100-mečiui

Šiemet visam pasauliui minint Ástoro Piazzollos (1921–1992) 100-metį, jo muzika skambės ir Vilniaus festivalyje. Jam skiriamas Lietuvos akordeono virtuozo Martyno Levickio ir Vokietijos saksofonų kvarteto „Signum“ birželio 20 d. koncertas „Hommage a Ástor“. Tango dainių savo programoje prisimins ir birželio 17 d. festivalyje koncertuosiantis Gidono Kremerio vadovaujamas orkestras „Kremerata Baltica“.

Gidon Kremer. A. Kremer nuotr.
Gidon Kremer. A. Kremer nuotr.
„Kremerata_Baltica“. A. Kremer nuotr.
„Kremerata_Baltica“. A. Kremer nuotr.
Martynas Levickis. M. Golubickaitės nuotr.
Martynas Levickis. M. Golubickaitės nuotr.
Saksofonų kvartetas „Signum“. D. Matvejevo nuotr.
Saksofonų kvartetas „Signum“. D. Matvejevo nuotr.
VF inf.

Nuo A. Vivaldi „Metų laikų“ iki G. Mahlerio „Dainos apie žemęׅ“

Šiandien, birželio 9 d., Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje prasideda koncertų ciklas „Vilniaus festivalio mozaika“. Ciklo pradžioje Lietuvos kamerinis orkestras (LKO) ir šio orkestro meno vadovas, smuikininkas Sergejus Krylovas atliks Antonio Vivaldi „Metų laikus“. O birželio 18 d. Vilniaus universiteto (VU) Didžiajame kieme ciklą vainikuos Gustavo Mahlerio „Daina apie žemę“ – kūrinys, nuo pradžių buvęs šiųmečio festivalio moto.

D. Matvejevo nuotr.
D. Matvejevo nuotr.
Vienas Vilniaus festivalio koncerų vyks VU Didžiajame kieme. D. Matvejevo nuotr.
Vienas Vilniaus festivalio koncerų vyks VU Didžiajame kieme. D. Matvejevo nuotr.
Vilniaus festivalio koncertai skambės ir virtualiai. D. Matvejevo nuotr.
Vilniaus festivalio koncertai skambės ir virtualiai. D. Matvejevo nuotr.
VF inf.

Stanislovo Moniuškos jubiliejui Vilniaus festivalyje skambės „Aušros vartų litanijos“

Šiemet Lietuvoje pagarbiai minimos kompozitoriaus Stanislovo Moniuškos gimimo 200-osios metinės. Vieną koncertų šiam iškiliam lenkų kompozitoriui skiria ir birželį vykstantis Vilniaus festivalis. Juk su Lietuvos sostine glaudžiai susijęs XIX a. kompozitorius Stanislovas Moniuška bene ryškiausius savo muzikos kūrinius parašė būtent Vilniuje. Simboliška ir prasminga, kad birželio 14 d. Vilniaus festivalyje skambės S. Moniuškos keturios „Aušros vartų litanijos“. Ir atliktos jos bus ne kur kitur, o po Šv. Jonų bažnyčios skliautais – juk 1840–1842 m. kompozitorius buvo šios bažnyčios vargonininkas.

D. Matvejevo nuotr.
D. Matvejevo nuotr.
VF inf.

Vilniaus festivalį pradės baroko šedevrai

Birželio 3 d. Nacionalinėje filharmonijoje prasidės 22-asis tarptautinis Vilniaus festivalis. Festivalio pradžia nardins į baroko muzikos pasaulį. Sulauksime solistės Vivicos Genaux (koloratūrinis mecosopranas, JAV) ir smuikininko Thibault Noally vadovaujamo prancūzų baroko muzikos orkestro „Les accents“. Svečiai ketina atlikti Georgo Friedricho Händelio, Alessandro Scarlatti operų fragmentų ir instrumentinių kūrinių programą „Du genijai Italijoje“.

 

Aliaskoje gimusi dainininkė Vivica Genaux yra koloratūrinis mecosopranas, šiuo metu daugiausia dėmesio skirianti baroko muzikai. Solistės karjerą pradėjo atlikdama Gioacchino Rossini operų partijas. Arminijaus vaidmuo to paties pavadinimo Händelio operoje buvo pirmasis solistės prisilietimas prie baroko muzikos. Per daugiau kaip 20 karjeros metų V. Genaux yra dainavusi Georgo Friedricho Händelio, Antonio Vivaldi, Johanno Adolfo Hasse’s, Alessandro Scarlatti, Christopho Willibaldo Glucko, Gaetano Donizetti, Giacomo Meyerbeerio ir kitų kompozitorių operose ir oratorijose. Jos gastrolių keliai driekiasi po visą Šiaurės Ameriką, Europą, Izraelį, Australiją, Pietų Ameriką. Ne veltui, atsakydama į klausimą, kur buvusi aliaskietė dabar gyvena, ji pamini Italiją ir juokdamasi priduria gyvenanti savo lagaminuose!

Orkestras „Les accents“. Ph. Matsas nuotr.
Orkestras „Les accents“. Ph. Matsas nuotr.
Thibault Noally. S. Albaric nuotr.
Thibault Noally. S. Albaric nuotr.
Vivica Genaux
Vivica Genaux
VF inf.

Vilniaus festivalyje – Osvaldo Balakausko muzikinė odisėja

Birželio 8 d. Vilniaus festivalyje, Nacionalinės filharmonijos scenoje skambės Osvaldo Balakausko muzikinė odisėja. Publikos laukia šio lietuvių muzikos autoriteto kamerinių kūrinių koncertas. Programą rengia ištikimai mūsų muziką propaguojančio kompozitoriaus Vykinto Baltako vadovaujamas Lietuvos Ansamblių Tinklas (LAT), kuriame groja vieni pajėgiausių atlikėjų. Su styginių kvartetu „Chordos“ ir Lietuvos kameriniu orkestru (LKO) LAT pateiks intriguojančią O. Balakausko kamerinės muzikos retrospektyvą.

 

Osvaldas Balakauskas turi atpažįstamą, savitą ir išskirtinį balsą, bet kartu jo kūryba demonstruoja tam tikrą universalų etaloną: nepaklaidinamos kompozicinės logikos ir grožio, intuicijos ir vaizdingumo darną. Dailininkas Leonardas Gutauskas yra taip atsiliepęs apie O. Balakausko kūrybą: „Kiekvienas jo opusas – tarsi sprogimas: iš labai tankaus muzikinių idėjų branduolio garsai pasklinda raibulių pavidalais, įgydami pagreitį. Tačiau besiskleidžiančių garsų gausa išlieka skaidri, permatoma (pergirdima); ji niekada nesusidrumsčia ir nepavirsta sąmyšiu ar garsų muge, taip būdinga daugelio modernių kompozitorių kūrybai.“

Osvaldas Balakauskas. VF archyvo nuotr.
Osvaldas Balakauskas. VF archyvo nuotr.
VF inf.

Trumpoji džiazo naktis su Maraca

Į dangaus šviesulius muzikinį teleskopą kreipiantis Vilniaus festivalis šiemet sumanė publiką nudžiuginti fejerverkus lenkiančia trumpąja džiazo naktimi su Maraca ir jo Lotynų Amerikos džiazo žvaigždžių septetu. Kubos ritmų kaitros kupina džiazo šventė vyks birželio 21 d. „Compensa“ koncertų salėje.

 

Prieš trylika metų fleitininkas Orlando Valle Maraca jau viešėjo Lietuvoje. Tąkart Maraca koncertavo su džiazo grupe „Otra Vision“, o šįkart atvyksta su savo Lotynų Amerikos džiazo žvaigždžių septetu. Muzikantai šiuo metu rengia turą Europoje ir į Lietuvą atvyks po koncerto garsiajame Paryžiaus „Théâtre du Châtelet“.

 

Maraca ir jo Lotynų Amerikos džiazo žvaigždžių septetas („Maraca & his Latin Jazz All Stars Septet“) koncertavo bemaž visame pasaulyje. Jų muzika, inspiruota žymiausių Kubos kompozitorių kūrybos bei tradicijos, yra savitas, intriguojantis džiazo ir afrokubietiško stiliaus lydinys, kuriame fenomenaliai įterpiamas gaivus Maracos kubietiškos fleitos solo. Tą nepakartojamą vyksmą praturtina ir Maracos partnerių meistriškumas. Vilniuje pateikiama programa grįsta ne tik laisvomis improvizacijomis, bet ir žinomiausio Maracos ir jo kolegų DVD, įrašyto per gyvą koncertą Havanoje ir pripažinto Metų įrašu, repertuaru.

Orlando Valle Maraca. Nuotrauka iš LNF archyvo
Orlando Valle Maraca. Nuotrauka iš LNF archyvo
VF inf.

Muzika nušviečia pasaulį

Devynioliktasis Vilniaus festivalis

Devynioliktasis Vilniaus festivalis pasirengęs vasarą pradėti šviežiu oro gurkšniu. Išskirtiniu festivalio pradžios akcentu pasirinkta MDR simfoninio orkestro (Vokietija) ir Vilniaus festivalio užsakymu sukurta lietuvių kompozitoriaus Gedimino Gelgoto kūrinio „Extracultural“ premjera Lietuvoje. Atidarymo atmosferą kaitins Sergejaus Rachmaninovo Antrąjį fortepijono koncertą atliksianti ekstravagantiška jaunosios kartos pianistė Katia Buniatišvili iš Gruzijos.
 
Festivalio pradžios koncerte birželio 1 d. Lietuvos atlikėjams – Lietuvos nacionaliniam simfoniniam orkestrui ir ansambliui NIKO (Naujų idėjų kamerinis orkestras) vadovaus pasaulinį pripažinimą pelnęs batutos meistras – Estijoje gimęs ir nuo vaikystės JAV, Niujorke, gyvenantis dirigentas Kristjanas Järvi. Tai „taurus ir nevaržomas muzikantas, XXI a. menininko archetipas“ („Resmusica“), laikomas vienu inovatyviausių akademinės muzikos interpretatorių („Reuters“), pasižymintis originalia stilių pajauta („Herald Scotland“). Savo idėjas įgyvendinantis net su keturiais kolektyvais, maestro yra Leipcigo radijo MDR ir Gštado festivalio simfoninių orkestrų meno vadovas, Baltijos jaunimo filharmonijos kolektyvo įkūrėjas ir meno vadovas bei Niujorke reziduojančios klasikinio hiphopo–džiazo grupės „Absolute Ensemble“ įkūrėjas ir dirigentas.

Katia Buniatišvili
Katia Buniatišvili
Kristjanas Järvi
Kristjanas Järvi
Gediminas Gelgotas
Gediminas Gelgotas
NIKO
NIKO
VF inf.

Vilniaus festivalyje – žvaigždės iš įvairiausių šalių

 

Į Vilnių šviesos greičiu jau skrieja vieno reikšmingiausių mūsų šalies muzikos renginių – Vilniaus festivalio – dalyvių rengiamų programų garsai. Šiemet festivalį numatyta surengti birželio 1–21 d., jame turėtų nuskambėti septynios programos, o svečiai atvyks iš įvairiausių šalių – nuo kaimyninės Latvijos iki tolimosios Kinijos.
 
Devynioliktą kartą rengiamas Vilniaus festivalis tęsia tradicijas ir pristato žymių Lietuvos ir užsienio atlikėjų interpretuojamų simfoninių bei kamerinių veikalų, džiazo ir baroko programas, šiuolaikinio Lietuvos kompozitoriaus premjerą, bendradarbiauja su kitais Europos festivaliais. Per keliolika gyvavimo metų akivaizdžiai praturtinęs šalies sostinės muzikinį gyvenimą ir prisidėjęs prie kultūrinio turizmo plėtros, gausaus mūsų šalies ir užsienio melomanų dėmesio jis tikisi ir šiemet.

Buniatishvili. Nuotr. iš LNF archyvo
Buniatishvili. Nuotr. iš LNF archyvo
Gediminas Gelgotas ir „Niko“.  Nuotr. iš LNF archyvo
Gediminas Gelgotas ir „Niko“. Nuotr. iš LNF archyvo
Avi Avital. ©Haral Hoffmann / Deutsche Grammofon
Avi Avital. ©Haral Hoffmann / Deutsche Grammofon
Grégory Privat. ©Jean-Baptiste Millot
Grégory Privat. ©Jean-Baptiste Millot
Kremonos kvartetas. Nuotr. iš LNF archyvo
Kremonos kvartetas. Nuotr. iš LNF archyvo
VF inf.

Vilniaus festivalyje skambina Lukas Geniušas

 

Įprasta, kad Vilniaus festivalyje tarp įvairių žanrų koncertų kasmet rengiamas išskirtinis rečitalis. Šiemet ši pozicija patikėta charizmatiškajam pianistui Lukui Geniušui. Jo rečitalis vyks birželio 17 d., antradienį, 19 val. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje.
Garsios muzikų giminės narys Lukas Geniušasdažnai juokauja, kad neturėjo galimybės rinktis profesijos. „Visada gyvenau tik vienu dalyku – muzika“, – akcentuoja jaunuolis, nuo mažumės nukreiptas į pianisto kelią ir nuosekliai juo einantis bei keliantis sau vis didesnius reikalavimus.

  PUSLAPIS IŠ 2  >>> Archyvas