Kinas

Siaubas geriau už erotiką

krėsle prie televizoriaus

iliustracija
"Diletantė"

Kinas vis dar negali apsieiti be literatūros, nors ne visada jų susitikimas baigiasi laimingai. Tai ką tik įrodė lietuviškas "Dievų miškas". Dar kontroversiškesnį literatūros ir kino santykių variantą siūlo australų režisierės Samanthos Lang filmas "Beždžionės kaukė" (TV3, 18 d. 23.15). Jis sukurtas pagal vieną didžiausių Australijoje bestselerių – Dorothy Porter romaną. Šis trileris nukelia į literatūros pasaulį tiesiogine to žodžio prasme. …Dingsta gabi savo vulgariomis eilėmis apie meilę staiga išgarsėjusi poetė Mikė, jos bylą imasi tirti detektyvė Džil (Susie Porter). Norėdama geriau suprasti dingusiąją, Džil suartėja su Mikės mokytoja ir globėja Diana (Kelly McGillis). Ši ir seksualiai traukia Džil. Netrukus Mikę suranda negyvą, tačiau Džil jau nujaučia, kas atsitiko. Dėl filmo vertinimų nesutariama, nors įdomus yra ir bandymas sukurti tarsi moteriškąjį film noir variantą, ir operatoriaus darbas.

Klasikinių literatūros kūrinių sušiuolaikinimo bandymas – Allano A. Goldsteino "Dorianas" (BTV, 18 d. 21.25). Tai – laisva Oscaro Wilde’o "Doriano Grėjaus portreto" ekranizacija. Veiksmas perkeltas į mūsų dienas, o Dorianas (Ethan Erickson) filme yra gražus modelis, apie kurį svajoja ir moterys, ir vyrai. Agentas, kurį suvaidino kadaise intelektualiu aktoriumi laikytas Malcolmas McDowellas, pasiūlo Dorianui amžiną jaunystę. Be abejo, gerai žinote, kuo tai baigiasi, tačiau ši Doriano Grėjaus istorijos versija skirta vargšams, kurie niekad neskaitys Wilde’o.

Dar vienas bandymas sušiuolaikinti klasikinį kūrinį – 1995 m. Amy Hackerling filmas "Jokio supratimo" (LTV, 15 d. 17.55) – sulaukė labai gerų vertinimų. Šis filmas sukurtas pagal vieną populiariausių Jane Austin romanų "Ema" (pamenate, buvo ir ekranizacija, kurioje pagrindinį vaidmenį kūrė Gwyneth Paltrow). Austen, matyt, niekad nebūtų galėjusi pagalvoti, kad jos sentimentalus romanas suteiks peno satyrai apie turtingus elitinės Beverly Hilso mokyklos paauglius. Pagrindiniame vaidmenyje nusifilmavo Alicia Silverstone.

Neseniai ir pas mus išleistas japonų bestseleris "Skambutis", tad, manau, bus įdomu pasižiūrėti amerikietišką knygos ekranizacijos versiją – Gore’o Verbinski filmą "Skambutis" (TV3, 15 d. 23.20) su Naomi Watts, atliekančia jame pagrindinį vaidmenį. Geras siaubas (ypač parodytas taip vėlai) kartais geriau už erotiką, nors kaip tik jos šios savaitės filmuose ir nepristigs.

LNK Snobo kine (20 d. 23 val.) – Bolivijos režisieriaus Rodrigo Belloto drama "Seksualinė priklausomybė" (2002). Tai – savotiška multikultūrinio jaunimo seksualumo studija, kurią režisierius rengė kartu su iš Haičio kilusia amerikiečių rašytoja Lenelle Mois. Filme pasakojamos penkios istorijos, o jų herojai yra paauglė iš Santa Kruzo, kuri praranda nekaltybę, paauglys, kuris apsilanko viešnamyje, gėjus futbolininkas… Filmas rodytas Lokarno kino festivalyje, kuris dažniausiai renkasi autorinio kino pavyzdžius.

Dar vienas pasakojimas apie pereinamojo amžiaus ir gyvenimo kelio paieškų peripetijas – amerikiečių režisieriaus Marko Pellingtono 1997 m. sukurta "Gyvenimo kryžkelė" (BTV, 15 d. 23.40). Du jaunuoliai 1954 m. grįžta iš karo Korėjoje į gimtąjį Indianapolį. Mokykloje Sonis (Jeremie Davies) ir Guneris (Ben Affleck) buvo nepažįstami, tačiau grįžus jų keliai vis dažniau susikerta. Be abejo, tai susiję su jų erotiniais nuotykiais. Spalvingas filmo motinas ir mylimąsias suvaidino Jill Clayburgh, Amy Locane, Rachel Weisz, Lesley Ann Warren.

Papročiai keičiasi greitai, tai liudija ir Cedrico Klapisho "Europudingas" (LNK, 16 d. 22.25). Jo herojus prancūzų studentas, pagal studentų keitimosi programą įsikūręs Ispanijoje, žaviame bute, kurį nuomojasi kartu su spalvingais skirtingų Europos šalių jaunuoliais, vis dėlto ilgisi namų ir savo mylimosios. Tačiau išbandymas meile vyresnei, ištekėjusiai moteriai ir, beje, prancūzei (Judith Godreche), ko gero, yra svarbiausia studijų Ispanijoje pamoka. Pagrindinį vaidmenį filme suvaidinęs Romainas Duris yra laikomas ryškiausia jaunosios prancūzų kartos kino žvaigžde. Rekomenduoju atkreipti dėmesį.

Dar daugiau vilčių siejama su Heathu Ledgeriu, kuris vaidina pagrindinį vaidmenį Shekharo Kapuro filme "Keturios plunksnos" (BTV, 15 d. 20.15). Filmas pasakoja garbės ir atpirkimo istoriją – draugų pasmerktas karo mokyklos auklėtinis neįtikėtinais žygiais Afrikoje, Sudane, susigrąžina gerą vardą. Filmas man sukėlė abejonių, jis ištęstas, nuspėjamas, kartais – neįtikėtinai naivus, tačiau, matyt, A.E.W. Masono romane, kuris ekranizuotas bene dešimt kartų (pirmoji ekranizacija datuojama 1915 m.), yra kažkokia archetipinė gija, kuri verčia nuolat sugrįžti prie kūrinio. Matyt, nereikia pridurti, kad filmas buvo didžiulis jauno aktoriaus išbandymas.

Maskvos festivalyje prizų nusipelnė LTV Elito kine (19 d. 23.25) rodoma prancūzų režisieriaus Pascalio Thomas "Diletantė" (1999). Filmo herojė Pjereta, kurią meistriškai suvaidino Catherine Frot, praleidusi penkiolika metų užsienyje, vieną dieną susipakuoja lagaminus ir grįžta į gimtąjį Paryžių. Ji visiškai nežino, ką norėtų veikti, yra pasyvi, neturi nei kantrybės, nei užsispyrimo. Tačiau ji norėtų pradėti naują gyvenimą. Likusi be pinigų ir darbo, Pjereta apsistoja pas savo sūnų, kuris atlieka praktiką fabrike, jos atvažiavimu nesidžiaugia ir suaugusi dukra. Pascalis Thomas pasižymi sugebėjimu subtiliai perteikti mikrokonfliktus ir vidutinio prancūzo dvejones. Kažkada jis buvo vienas rimčiausių kandidatų į Erico Rohmero vietą.

Aarono Lipstado "Kruvini pinigai" (LTV, 14 d. 22.40) iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti dar viena gangsterių drama, kokių gausiai kuriama JAV. Tačiau istorija apie gangsterį, kuris nori užkariauti Volstryto džiungles, gali nustebinti savo išties šekspyriškomis aistromis ir puikiu aktorių ansambliu. Režisierius atskleidžia ir labai savotiškus rusų, meksikiečių ir italų mafijų tarpusavio santykius.

Mafija ekrane visada atrodo įspūdingai, kad ir kokio siužeto griebtųsi kūrėjai. Stepheno La Rocque’o filme "Be įtarimo" (BTV, 16 d. 12.15) mafijozinė praeitis iškyla netikėtai, kai žmona (Annabela Sciorra) pradeda įtarti, kad jos visais požiūriais padorus gyvenimo draugas Džeimsas (Scott Bacula) kadaise buvo mafijozas, kuris nužudė savo mylimąją. Džeimsas – idealus vyras ir tėvas, aktyvus bendruomenės narys. Ar gali žmogus pasikeisti neatpažįstamai?

Tą patį klausimą užduoda ir Mike’as Nicholsas sentimentaliame filme "Kitoks Henris" (LTV, 16 d. 21 val.). Filmo herojus – teisininkas Henris (Harrison Ford) – šlykščiai elgiasi su žmona ir dukra. Po atsitiktinio šūvio į galvą jis prabunda iš komos visai kitas žmogus – draugiškas, geras, mielas. Žinoma, kiekvienas nori tikėti stebuklais. Kine jie tokie tikri. Gaila, kad gyvenime dažniausia būna kitaip.

Jūsų – Jonas Ūbis