Muzika

Rafinuotą muziką mėgstančiai publikai

anonsai

iliustracija
Tristan Murail

Į festivalį "Gaida" atvyksta vienas geriausių prancūzų spektrinės muzikos interpretatorių – ansamblis "Les Temps Modernes Lyon", 2002 metais apdovanotas Charles’o Crosso Akademijos Didžiuoju prizu už kompozitoriaus Tristano Murail muzikos įrašus. Atlikdamas tokį repertuarą ansamblis ypač daug dėmesio skiria akustinio ir elektroninio garso jungčiai, gyvai elektronikai (live electronics), su ansambliu nuolat keliauja ir programuotojai bei kompiuterinių programų specialistai.

Spalio 18 d. koncerto Nacionalinėje filharmonijoje programoje – prancūzų spektrinės muzikos ištakos, branda (Gérard’o Grisey, Tristano Murail kompozicijos) bei spektrinės muzikos estetikai prijaučiančio lietuvių kompozitoriaus Mariaus Baranausko kūrinys "Giesmė erdvei", sukomponuotas specialiai šiam ansambliui "Gaidos" užsakymu. Į festivalį atvyksta ir pats Tristanas Murail, neabejotinai vienas žymiausių dabarties prancūzų kompozitorių, susitikimas su juo numatytas spalio 17 d. 16 val. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Antrųjų rūmų (Tilto g.) Kamerinėje salėje.

Aštuntojo dešimtmečio pradžioje Tristanas Murail ir Gérard’as Grisey, abu Olivier Messiaeno mokiniai, padėjo pagrindus spektrinei muzikai. Ši muzikos srovė įtvirtino ekologišką požiūrį į garsą kaip į gimstantį, gyvuojantį ir mirštantį organizmą, išlaisvintą iš įprastų dvylikos garsų geto. Minėtieji prancūzai bene pirmieji Europoje ėmėsi spręsti ir sudėtingą kūrinio koncepcijos bei jos suvokimo lygtį, išmoko savomis priemonėmis valdyti kūrinio laiką ir kurti takią muziką. Nuo to laiko spektrinė muzika apaugo galybe metaforų, apibūdinimų, tačiau bene svarbiausias šios muzikos elementas yra tembras, spalva, kūrėjai naudoja įvairius kompiuterinius garso spektro analizės būdus ir, suprantama, neišsiverčia be gyvo ir elektroninio garso jungties.

"Gaidos" inf.