Muzika

Indų ir vakarietiškų tradicijų derinys

anonsai

Šiemetiniame Vilniaus festivalyje pristatomas mūsų koncertų scenai gan neįprastas ansamblis – birželio 21 d. 19 val. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje koncertuos Čiurlionio kvartetas ir vienas žymiausių Indijos sarodininkų Wajahatas Khanas. Koncerte dalyvaus ir indų muzikos atlikėjai Mohammadas Hanifas Dewaka (tabla), Leo Hornakas (tanpura) bei Anatolijus Lomonosovas (tanpura).

Programai pasirinkta folkloro elementų prisodrinta muzika: Bélos Bartóko Kvartetas Nr. 6, Sz. 114, Wajahato Khano Kvintetas sarodui ir styginių kvartetui "Raag Desh" bei indų tradicinė muzika sarodui, tablai ir tanpurai.

Pastaruoju metu greta kvartetų klasikos ir akademinių koncertų netradicinių projektų mielai besiimąs Lietuvos nacionalinės premijos laureatas Čiurlionio kvartetas – Jonas Tankevičius (I smuikas), Darius Dikšaitis (II smuikas), Gediminas Dačinskas (altas) ir Saulius Lipčius (violončelė) – šį kartą įsitraukė į gana egzotišką muzikinį žaidimą. Greta vengrų ir rumunų folkloru, aitriom liaudiškom spalvom ir gilia išmintimi persunktos B. Bartóko muzikos kvartetui teko pasinerti į rafinuotomis improvizacijos taisyklėmis pagrįstas indų muzikavimo tradicijas.

Koncertui rengiamas Wajahato Khano Kvintetas sarodui ir styginių kvartetui "Raag Desh" dėl indiškos ir vakarietiškos tradicijų sankirtos įdomus ir atlikėjams, ir klausytojams. Pats autorius apie festivalyje pristatomą kvintetą sako: "Seniai ketinau parašyti kūrinį, jungiantį abi šias turtingas tradicijas. Pasirinkau klasikinio kvinteto formą. Penkios sielos čia susilieja ir dainuoja viena širdimi. Kvintetas beveik visas užrašytas, tačiau notacija yra labai sudėtinga, nes gausu improvizacinių elementų. Be to, panaudojau shrutis (mikrotonus), kurių užrašyti praktiškai neįmanoma… Jungdamas abi klasikines kultūras į vieną tarptautinę muzikos kalbą, trokštu dovanoti meilę, taiką ir harmoniją".

Indiškos kultūros savastį Vilniaus publikai nuoširdžiai atveriantis Wajahatas Khanas yra legendinio maestro Ustado Imrato Khano sūnus ir priklauso garsiai muzikų dinastijai, savo ištakomis siekiančiai Mughal rūmus (XVI a.). Ji yra instrumento surbahar kūrėja, ištobulinusi ir kitą muzikos instrumentą – sitarą.

W. Khanas, Europoje debiutavęs 1997 m., šiandien yra puikiai žinomas visame pasaulyje. Koncertuodamas jis aplankė daugiau kaip 30 pasaulio šalių (Europos ir Skandinavijos valstybes, JAV, Kanadą, buvusią SSRS, Japoniją, Pietų Afrikos Respubliką, Pietryčių Aziją bei Indijos pusiasalį), koncertavo prestižiniuose festivaliuose ir koncertų salėse – "Smithsonian" Vašingtone, Maskvos Kremliuje, "Suntori Hall" Tokijuje, "Queen Elizabeth Hall" ir "Royal Albert Hall" Londone. Jo koncertus transliavo pasaulio radijo stotys – BBC ir "Chanel 4" Londone, NHK TV Tokijuje, TV3 Kvala Lumpūre, WDR Kelne, "TV Channel 47" Toronte, "Doordarshan TV" Kalkutoje ir "All-India Radio".

"Tai buvo spontaniškiausia, dinamiškiausia, jausmingiausia muzika. Pirštų miklumo ir jausmų polėkio apstulbinti klausytojai sėdėjo tiesiog nustėrę", – apie W. Khano muzikavimą rašė "South China Morning Post".

W. Khanas bendradarbiauja su Vakarų šalių klasikinės, džiazo, flamenko ir roko muzikos atlikėjais, koncertuoja su geriausiais pasaulio muzikantais, ansambliais bei orkestrais. Jis yra parašęs orkestrinių ir kamerinių kūrinių vakarietiškiems ir indiškiems instrumentams. W. Khanas dirba dėstytoju ir lektoriumi, veda meistriškumo kursus.

Jo grojimo maniera jungia platų stilistinį spektrą – dhrupad, khayal ir thumri – su autentišku sarod baaj. Melodinių linijų eleganciją ir lyrizmą darniai papildo ritmikos, pokštavimo ir virtuoziškumo elementai.

LNF inf.