Muzika

"Melos" šeimyninių vakarų tradicijos

kronika

Antradieniais Mokytojų namų Didžiojoje salėje vyksta rusų romanso mylėtojų draugijos Lietuvoje "Melos" renginiai. Teminiu požiūriu jie labai įvairūs ir sudomina nemažai žiūrovų. Jau tradicija tapo rengti šeimos muzikos vakarus. Įvyko Prudnikovų, Tarasovų, A. Lioznajos šeimų vakarai. O štai birželio 6-ąją surengtas Mažintų šeimos kūrybos vakaras. Jį įdomiai komentavo ir artistiškai vedė "Melos" draugijos pirmininkė, humanitarinių mokslų daktarė, docentė E. Bachmetjeva. Vakare dalyvavo Muzikos ir teatro akademijos choro dirigavimo specialybės antro kurso Povilo Gylio klasės studentė Vilija Mažintaitė, prof. Veronikos Vitaitės fortepijono klasės bakalauras Darius Mažintas, jaunųjų muzikų mama, Vilniaus kolegijos Menų fakulteto teorinių disciplinų lektorė ir T. Liubertienės mokyklos fortepijono mokytoja Janina Mažintienė, jos motina, ilgametė Muzikos ir teatro akademijos docentė Nadežda Kazakauskienė, taip pat humanitarinių mokslų daktaras, dainininkas ir režisierius, Vilniaus kolegijos Menų fakulteto ir Vilniaus pedagoginio universiteto lektorius Egidijus Mažintas.

Koncerto pradžioje skambėjo V. Mažintaitės atliekami romansai: nežinomo autoriaus "Tyliai, taip tyliai" ("Čiudno, čiudno zviozdy mercali"), B. Fomino romansas "Tik kartą gyvenime" ("Tolko raz byvaet v žyzni vstreči"), F. Schuberto "Palaima". Jaunoji atlikėja puikiai intonavo, dainavo šviesiu malonaus tembro sopranu. Profesionaliai fortepijonu akompanuojant dainininkės mamai J. Mažintienei atliekami kūriniai nustebino ansambliška ir muzikalia interpretacija. Akompanuojant D. Mažintui V. Mažintaitė taip pat jautriai ir stilingai atliko A. Arenskio romansą "Laimė" ("Sčastje"). Aštuonių tarptautinių konkursų laureatas D. Mažintas yra parengęs ne vieną programą, rečitalį, dalyvavęs daugelyje festivalių. Šeimyniniame vakare romantizmo klasiko F. Chopino Balades As-dur ir g-moll pianistas skambino raiškiai ir intelektualiai, kūrybiškai atskleidė savitas šių kūrinių spalvas ir polifoninius pobalsius.

Vakare dalyvavusių menininkų šaknys – jaunųjų muzikų močiutė ir Janinos motina N. Kazakauskienė. Muzikos ir teatro akademijos choro dirigavimo specialybės docentė dirbo šioje aukštojoje mokykloje 42 metus, išugdė 89 dirigentus, kurie mini savo mokytoją geru žodžiu ir pagrįstai ja didžiuojasi (tarp jų – G. Rinkevičius, L. Abaris, G. Purlys, R. Songaila ir kt.). N. Kazakauskienė gimė Sankt Peterburge, baigė N. Rimskio-Korsakovo konservatoriją ir aspirantūrą, dirbo Novosibirsko konservatorijoje ir filharmonijoje, o vėliau drauge su vyru B. Kazakausku grįžo į Lietuvą. Ilgus metus dirbo M.K. Čiurlionio menų mokykloje ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Įdomu paminėti, kad Vilniuje ji įsteigė pirmąją bažnytinio giedojimo mokyklą (prie Šv. Mergelės Marijos, Dievo Motinos, Ženklo iš Dangaus stačiatikių cerkvės), daug metų dirbo joje regente.

Dainininkas ir režisierius E. Mažintas, mokslus baigęs vieno žymiausių režisierių – B. Pokrovskio studijoje, koncerte padainavo E. Balsio baladę "Aš senas jūrininkas", Variagų svečio dainą iš N. Rimskio-Korsakovo operos "Sadko", D. Kabalevskio "Don Kichoto serenadą" ir rusų klasikos perlą – A. Varlamovo romansą "Deki, deki, mano žvaigžde ("Gori, gori moja zvezda"). Koncertą vainikavo V. Mažintaitės, J. Mažintienės, E. Mažinto (akompanavo D. Mažintas) – emocingai ir stilingai atliktas W.A. Mozarto trio "Pił non si trovano".

Jūratė Baltramiejūnaitė