Kinas

Betmenas – nakties būtybė

Naujas filmas apie komiksų legendą

iliustracija

Šiandien Lietuvoje pradedamas rodyti naujausias filmas apie legendinį komiksų personažą Betmeną. Filmą "Betmenas: pradžia" ("Batman Begins", JAV, 2005) sukūrė režisierius Cristopheris Nolanas, laikomas vienu originaliausių jaunosios kartos režisierių. Jo provokuojantys trileriai "Memento" ir "Nemiga" sėkmingai rodyti ir pas mus.

Pirmąkart Betmenas – siaubą kelianti figūra Gothamo dangaus fone – atsirado 1939-aisiais. Leidyklai "DC Comics" Betmeną sukūrė Bobas Kane‘as. Po septyniasdešimties metų paslaptingasis žmogus šikšnosparnis tapo vilties ir teisingumo simboliu korupcijoje skendinčiam miestui. Šešiasdešimt šešerius metus trunkanti superherojaus istorija – tai masinės kultūros fenomenas, apimantis radijo vaidinimus, vaidybinius ir animacinius serialus, pilno metražo filmus, įvairius žaidimus ir, žinoma, daugybę komiksų.

Pasak leidėjo Paulo Levitzo, "personažo psichologijos požiūriu Betmenas yra vienas įdomiausių amerikiečių kultūros istorijos reiškinių. Tai vaikinas, kuris staiga suvokia, kad yra apdovanotas superjėga, ir nusprendžia jos padedamas daryti gera, nes yra geras žmogus. Betmenas matė savo tėvų mirtį. Jį kankina kaltės jausmas, pyktis ir noras atkeršyti, tačiau jis nusprendžia tapti tuo, kas gali pakeisti pasaulį".

Režisierių Christopherį Nolaną Betmenas visada žavėjo tuo, kad jis yra didvyris, kurio motyvai greičiau negatyvūs: "Betmenas yra žmogus, jis turi ydų. Tačiau šis žmogus sugeba panaudoti labai stiprius naikinančius jausmus pozityviems tikslams. Todėl Betmenas man yra labai šiuolaikiškas šių dienų pasaulio personažas".

Filmas "Betmenas: pradžia" pasakoja apie Betmeno legendos pradžią, kai Gothamo mieste atsiranda Tamsos riteris, kovojantis už gėrį. Be abejo, tai nuotykių filmas, kuriame svarbūs ne tik personažai, bet ir įtemptas veiksmas bei apmąstymai apie žmogaus prigimties vingius. Tai pirmoji pilna versija, pasakojanti apie tai, kaip Briusas Veinas virto grėsmę keliančiu savuoju alter ego – Betmenu.

Režisierius sako, kad nėra vienos Betmeno kilmės versijos. "Tačiau tarp per daugybę metų atsiradusių interpretacijų yra esminių įvykių, kurie ir paverčia Betmeną tuo, kas jis yra, bei sukuria jo legendą. Mitologijoje buvo ir daugybė "baltų dėmių", kurias mums pavyko užpildyti".

Pasakodamas Briuso Veino odisėją nuo vaikystės traumų iki tapimo Betmenu, Nolanas norėjo sukurti "realistiškiausią iš visų iki šiol matytų požiūrį į šio personažo istoriją. Norėjau jam suteikti tam tikrą rimtumo ir epiškumo dozę, tačiau viskas turėjo rutuliotis labai glaudžiai su realybe susijusiame pasaulyje". Noras parodyti Briuso Veino istoriją kuo realistiškiau pareikalavo iš Nolano ir jo scenarijaus bendradarbio Davido Goyero labiau įsigilinti į mitologijos gaubiamo žmogaus psichologiją. Pasak Nolano ir Goyero, Betmeno tėvas sužadina sūnuje filantropijos poreikį ir meilę miestui. Tačiau įskiepyta vertybių sistema žlunga, kai tėvai nušaunami vaiko akivaizdoje. Briusas dėl jų mirties kaltina save. Kankinamas kaltės ir pykčio, socialinio statuso ir kančios atskirtas nuo žmonių, Briusas visą gyvenimą stengiasi sutaikyti įtūžį ir keršto troškimą su pastangomis pagerbti tėvų tradicijas.

Dažniausiai superdidvyriams iškyla uždavinys suderinti viešąjį gyvenimą ir asmeninę kovą už permainas, tačiau Briusui tenka kovoti su būtinybe viešai pasirodyti dviejuose visiškai skirtinguose vaidmenyse kruopščiai slepiant tikrąją tapatybę. Nolanas sako, kad "norėdami visiškai atskleisti jo kelią, turėjome parodyti tris skirtingas Briuso asmenybės puses: užsimaskavusį mitinį kovotoją, realizuojantį Briuso pyktį; Briusą Veiną – giliai sužeistą žmogų, skiriantį gyvenimą tam, kad išvaduotų Gothamo miestą iš blogio, kuris pražudė jo tėvus; ir trečiąjį žmogų – viešąjį Briusą Veiną – patvirkusį pleibojų, kurio niekas neįtaria net tik esant Betmenu, bet ir apskritai nerimaujant dėl miesto sugedimo. Viešoji Briuso Veino asmenybė yra tokia pat kaukė, kaip ir ta, kurią dėvi Betmenas".

Christopheris Nolanas prisipažįsta, kad rinkdamasis aktorius prisiminė 1978 m. Richardo Donnerio sukurto "Supermeno" aktorių ansamblį: "Filme vaidino Marlonas Brando, Gene’as Heckmanas, Nedas Betty ir daugybė kitų nuostabių antrojo plano aktorių. Panašiai stengėmės rinkti ir mūsų filmo ansamblį – kviesdami puikius aktorius, suteikiančius gelmės ir sudėtingumo personažams ir Briuso Veino pasaulį darančius daug tikroviškesnį". Svarbiausias Briuso Veino gyvenimo personažas yra Alfredas Penivortas – Veinų šeimos kamerdineris, kuris globoja mažąjį Briusą po jo tėvų mirties. Alfredas jam lieka lojalus nepaisant visko, jis padeda įgyti įrankius, padėsiančius Briusui virsti gyvu ginklu. Nolanas sako, kad "Alfredas yra žmogus, kuris tampa atsakingas už paties keisčiausio jo kartos vaiko auklėjimą". Garsus britų aktorius Michaelas Caine’as mano, kad Alfredas – vienintelis Briuso gyvenimo žmogus, kurio šis niekad neatsisakys, nes jis – jo moralinė atspara: "Betmenas veikia labai siauroje erdvėje tarp tikrojo savęs ir nusikaltėlių, kuriuos jis gaudo, tad turi lygiuotis į aukščiausios moralės kodeksą. Alfredas nebijo pasakyti, ką mano, ypač tada, kai yra įsitikinęs, kad Betmenas gali nueiti per toli. Jis kartoja: "Tai negali tapti asmeniška, nes antraip tapsi paprastu niekšeliu".

Betmeną suvaidinęs Christianas Bale’as ("Amerikos psichopatas") mano, kad Betmeno ir Alfredo ryšys labai juokingas, bet kartu ir jaudinantis, nes jie pasitiki vienas kitu.

Kai Briusas Veinas dingsta iš Gothamo, visame pasaulyje ieškodamas būdų tapti galinga ir sugebančia Gothamą iš nusikaltimų sugebančia išlaisvinti jėga, jis patenka į kriminalinį pasaulį ir atlieką žiaurų eksperimentą, kuris jį užgrūdina. Briusas atsiduria Butano kalėjime. Būtent ten, pasaulio pakraštyje, Briusas suras savo likimo kelią. Jis susipažins su paslaptingos grupės "Šešėlio lyga" lyderio Raso al Gulo pasiuntiniu Dukardu. Šis taps Briuso mokytoju. Dukardą suvaidino Liamas Neesonas. Jis mano, kad jo personažas yra pasišventęs tobulo pasaulio idealui, o Briusas jam atrodo esąs žmogus, galintis tuos idealus įgyvendinti: "Dukardas man priminė XV a. jėzuitų ordiną sukūrųsį Ignaccio Loyolą. Prieš tapdamas disciplinuotu žmogumi ir šventuoju Ignacio buvo garsus mergišius ir girtuoklis. Labai žaviuosi disciplinuotais žmonėmis, ieškančiais šio pasaulio žmonėms galinčios padėti tiesos. Mano personažas tiki, jog reikia gilintis į save, kad atrastum ir savo tamsiąją, ir šviesiąją pusę, taip pasiekdamas savo galimybių pilnatvę".

Filme taip pat vaidina Katy Holmes, Gary Oldmanas (pirmąkart jis vaidiną gerą personažą), Rutgeris Haueris, Morganas Freemanas.

Pagal reklaminę filmo medžiagą parengė Kora Ročkienė