Muzika

Nacionalinio simfoninio orkestro koncerte – jauni talentai

anonsai

iliustracija
Evelina Puzaitė

Filharmonija ir Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras kovo 12 d. 19 val. klasikinės muzikos gerbėjus kviečia į koncertą, kuriame solo fortepijonu gros Guildhalo aukštojoje muzikos ir dramos mokykloje Londone studijuojanti lietuvaitė, tarptautinių konkursų laureatė Evelina Puzaitė, o diriguos jaunasis kazachų talentas, tarptautinių dirigentų konkursų Italijoje, Kroatijoje, Danijoje laureatas Alanas Buribajevas. Vakaro programoje sugretinta Sergejaus Rachmaninovo Antroji simfonija e-moll, op. 27, ir garsiųjų prancūzų impresionistų muzika: Claude’o Debussy "Mažosios siuitos" fortepijonui keturioms rankoms aranžuotė simfoniniam orkestrui ir išdaigiškas Maurice’o Ravelio Koncertas fortepijonui ir orkestrui Nr. 1 G-dur. Pastarąjį kūrinį atlikėjai skiria šiemet pažymimoms M. Ravelio 130-osioms gimimo metinėms.

Lietuvoje pirmą kartą diriguosiantis kazachų dirigentas A. Buribajevas su pagyrimu baigė Kazachstano valstybinę konservatoriją, dirigavimo studijas tęsė Vienos muzikos universitete. Sėkmė dirigentų konkurse Zagrebe A. Buribajevui padėjo pelnyti tarptautinį pripažinimą ir kvietimus diriguoti ne vienam Europos orkestrui. 2001 m. N. Malko dirigentų konkurse Kopenhagoje jis laimėjo specialų prizą už neeilinį talentą ir perspektyvumą. Žymus dirigentas Jurijus Temirkanovas, vienas iš konkurso žiuri narių, pakvietė laureatą diriguoti Sankt Peterburgo filharmonijos simfoniniam orkestrui. 2001 m. jaunasis dirigentas pelnė I premiją prestižiniame A. Pedrotti dirigentų konkurse Italijoje. A. Buribajevas koncertuose yra dirigavęs stambius L. van Beethoveno, J. Brahmso, G. Mahlerio, F. Mendelssohno, F. Schuberto, D. Šostakovičiaus, I. Stravinskio, P. Čaikovskio ir R. Wagnerio kūrinius. 2002 m. su Karališkuoju filharmonijos orkestru Alma Atoje atliko E. Elgaro "Enigma variacijas". Dirigento laukia svarbūs debiutai su Drezdeno filharmonijos orkestru, Danijos nacionaliniu simfoniniu, BBC Škotijos simfoniniu orkestru, "Orchestre National de Lille", "Orchestre National du Capitole de Toulouse", Giuseppe Verdi orkestru Milane ir Pietų Jutlandijos simfoniniu orkestru (Danija).

2003 m. birželį A. Buribajevo diriguotą P. Čaikovskio "Pikų damą" Liono nacionalinėje operoje lydėjo didelė sėkmė. Spalį vietoj susirgusio J. Temirkanovo jis Tokijuje ir Nagojoje dirigavo du koncertus Sankt Peterburgo filharmonijos orkestrui su solistu Gidonu Kremeriu. Šį sezoną A. Buribajevas su Kurtu Masuru ir Christophu von Dohnanyi dalyvauja Tarptautinėje dirigentų akademijoje Londone, kurią rengia "Allianz Cultural Foundation". Savo tėvynėje dirigentas vadovauja Astanos simfoniniam orkestrui.

iliustracija
Alan Buribajev

Į Lietuvos ir užsienio koncertų scenas aktyviai besiveržianti talentinga pianistė E. Puzaitė dar besimokydama Nacionalinėje M.K. Čiurlionio menų mokykloje (J. Karosaitės klasėje) ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (prof. P. Geniušo klasėje) pelnė prizus keliuose tarptautiniuose pianistų konkursuose. 2001 m. ji laimėjo Baltijos šalių stipendiją mokytis Guildhalo aukštojoje muzikos ir dramos mokykloje Londone ir dabar fortepijono meną studijuoja pas profesorę Joan Havill. Pianistė tobulinosi garsių atlikėjų ir pedagogų Viktoro Derevniakos (Izraelis, 1991), Mūzos Rubackytės (Prancūzija, 2000), Dmitrijaus Baškirovo (Austrija, 2001) meistriškumo kursuose, dalyvavo daugelyje tarptautinių festivalių: Kauno (1994, 1997), Europos jaunųjų menininkų Kipre (1998), Fortepijono muzikos Baltarusijoje (2000), Ūzedomo Vokietijoje (2000), Didžiosios Britanijos renginiuose – Oksfordo ir Vatfordo festivaliuose (2002), laimėjo II premiją Dudley konkurse (2003). 2000 m. ji pelnė tarptautinio Jurijaus Semeniako jaunųjų kompozitorių konkurso Baltarusijoje II premiją, 2003 m. – anglų pianisto ir pedagogo Haroldo Craxtono memorialinio fondo apdovanojimą. Šiais metais E. Puzaitei teko pagrindinis Hattori fondo apdovanojimas ir KPMG Martino muzikos stipendija. Pianistę remia ir Filharmonijos orkestro Martino muzikos stipendijų fondas, finansavęs jos rečitalį "Royal Festival Hall".

E. Puzaitė koncertuoja Lietuvoje, Anglijoje, Švedijoje, Vokietijoje ir Rusijoje. Ji grojo su Lietuvos nacionaliniu ir Lietuvos kameriniu orkestrais. 2004 m. su Guildhalo simfoniniu orkestru Londono "Barbican Hall" ji atliko M. Ravelio koncertą G-dur, o "Wigmore" salėje – F. Poulenco fortepijoninį sekstetą. Tas pats M. Ravelio Pirmasis koncertas skambės ir Vilniuje. Beje, apie šio kūrinio finalą garsusis rusų pianistas Henrikas Neuhausas kadaise sakė, esą tai – viena iš "džiaugsmo salų", kurių taip gausu prancūzų muzikoje. O kas gali būti gražiau už džiaugsmą laukiant pavasario?

LNF inf.