Kinas

"Skalvijoje" prasideda dokumentinių filmų ciklas "Kartą Tarybų Lietuvoje..."

kronika

Ar nostalgijos objektas gali būti kalėjimo karceris? Ar dabar jau verta prisiminti gyvenimą vadinamojoje Tarybų Lietuvoje? Ar įmanoma objektyvi tiesa apie palyginti neseną praeitį? Matyt, kiekvienas į šiuos klausimus atsakytų savaip, juolab kad ne vienas politologas pastarųjų metų Lietuvos įvykius yra linkęs aiškinti būtent sovietinės praeities palikimu buvusio homo sovieticus mentalitete. Tačiau atmintis, kuri yra neatsiejamai susijusi ir su dabartimi, ir su ateities vizijomis, dažnai yra tarsi galvosūkis. Jame ir slypi tiesa apie praeitį. Atmintis nevengia ištrinti, pamiršti tai, kas pernelyg slegia ar paprasčiausiai yra nepatogu – atskiram žmogui, visuomenei, tautai. Tad gal nereikėtų painioti atminties ir nostalgijos?

Pastaraisiais metais įvairiose buvusios sovietų imperijos ir jos pakraščių šalyse rengiamos parodos (pavyzdžiui, autentiškų 7-ojo ir 8-ojo dešimtmečių lenkų interjerų Varšuvos "Zachętos" galerijoje ar tarybinio apatinio trikotažo – Maskvoje) taip pat liudija visai ne nostalgišką požiūrį į anuos laikus. Jau sunku įsivaizduoti tuščias parduotuvių lentynas ar eiles prie tualetinio popieriaus, tad gal atėjo laikas pasižiūrėti į ano meto tikrovę iš tam tikros laiko ir vertybių distancijos. Žiūrint prieš daug dešimtmečių sukurtus dokumentinius filmus, be abejo, reikėtų nepamiršti, kad pagrindinė ideologinė sovietinių laikų nuostata buvo "pudruoti" realybę, rodyti laimingą ir klestinčią didžiulės imperijos respubliką. Todėl toks "pasakiškas" ir šio ciklo pavadinimas.

Dokumentinių filmų ciklas "Kartą Tarybų Lietuvoje", "Skalvijos" kino centro rengiamas kartu su UAB "Lietuvos kinas", pristato tą tikrovę ir propagandiniais filmais, ir filmais, kurių autoriai bandė kalbėti Ezopo kalba. Pastarieji atskleidė realybę, vengdami vykdyti cenzūros nurodymus. Tikimės, kad žiūrovams nebus sunku atsirinkti, koks buvo vieno ar kito kūrėjo santykis su sovietų Lietuvos tikrove. Filmai suskirstyti į temas: "Tarybų Lietuvos nostalgija?", "Priešai ir kiti", "Moters diena", "Sporto karštligė", "Geismų objektai", "Minčių valdovai". Jie bus rodomi kas antrą kiekvieno mėnesio antradienį. Rengėjai stengsis pakviesti filmų autorius ir herojus.

Rugsėjo 27 d. 19 val. įvyks pirmasis šio ciklo susitikimas. Bus parodytas Viktoro Starošo filmas "Jai – dvidešimt penkeri" (1965, 50 min.). Filmas skirtas sovietų valdžios Lietuvoje dvidešimtpenkmečiui. Dokumentiniame "kelio filme" rodomi įvairūs šalies regionai, naujosios statybos, atmintinos vietos ir Lietuvos vardą garsinę žmonės.

Abonemento kaina – 18 Lt. Bilieto kaina – 8 Lt, studentams ir moksleiviams – 5 Lt, klubo nariams – 4 Lt.

Filmų autoriai ir herojai įleidžiami nemokamai.

"Skalvijos" inf.