Muzika

Greta klasikos – ir džiazas, ir flamenko

Nacionalinė filharmonija kviečia į naujo sezono koncertus

Skirmantė Valiulytė

iliustracija
Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras
M. Raškovskio nuotr.

Rugsėjo 25 d. Lietuvos nacionalinė filharmonija pradės naują koncertų sezoną. Klausytojus ir vasarą džiuginusi koncertais, rengtais kurortuose, "Musica humana" ir jos meno vadovo Algirdo Vizgirdos inicijuojamo festivalio "Kuršių nerija" bei Lietuvos kamerinio orkestro toliau rengiamo tradicinio "Nakties serenadų" koncertų ciklo Palangoje programomis, rudens sezono atidarymo Vilniuje proga Filharmonija klasikinės muzikos mėgėjus kviečia į simfoninės muzikos koncertą. Jame gros Nacionalinis simfoninis orkestras, pianistas Petras Geniušas, dalyvaus vargonininkė Renata Marcinkutė-Lesieur, diriguos maestro Juozas Domarkas.

Sezono pradžiai pasirinkta pora romantinės muzikos šedevrų – Roberto Schumanno Koncertas fortepijonui ir orkestrui a-moll, op. 54, ir Camille’io Saint-Saėnso Trečioji simfonija, dar vadinama "Vargonų simfonija", skirta Ferenzo Liszto atminimui. Greta šių kūrinių skambės Lietuvoje gyvenusio, Kauno IX forte nužudyto vokiečių kompozitoriaus Edwino Geisto pantomima iš operos "Dionisijaus sugrįžimas". Dar vienas minėtinas šio koncerto akcentas – proga įvertinti ne taip seniai Filharmonijos įsigytą naują "Steinway" fortepijoną.

Nacionalinis simfoninis orkestras šį pusmetį rengiasi atlikti dar devynias naujas programas: viena jų bus skirta kompozitoriaus Balio Dvariono 100-mečiui, dvi programos skambės spalį vyksiančiame "Gaidos" festivalyje, rengiamasi koncertams su pianistais Povilu Stravinsku, Lijana Baronaite, arfininke Florance Sitruk, pianistės Mūzos Rubackytės ir dirigento bei kompozitoriaus Stefano Lano bei kito aljanso – Rusijos smuikininko Dmitrijaus Kogano ir dirigento Michailo Ščerbakovo pasiūlytoms programoms, dar viena programa bus skirta amžinybėn išėjusių trijų ryškių lietuvių muzikos kūrėjų Justino Bašinsko, Vytauto Montvilos ir Antano Rekašiaus atminimui. Šių metų palydoms LNSO siūlo įvairių operų arijų ir uvertiūrų koncertą, kuriame dainuos solistai Liora Grodnikaitė ir Vytautas Juozapaitis.

Šiemet kūrybinės veiklos 35-metį pažymintis Kauno valstybinis choras (meno vadovas – Petras Bingelis), jubiliejinį ciklą tęsia didingais chorinės muzikos veikalais. Sukakčiai pažymėti skiriamas gruodžio 11 d. koncertas, jame skambės L. van Beethoveno "Missa solemnis". Choras dainuos ir viename "Gaidos" koncertų, Vėlinėms atliks A. Dvoržako Requiem, vėl pakartos diriguojant lordui Yehudi Menuhinui kartu su Lietuvos kameriniu orkestru daugiau nei 70 kartų įvairiose pasaulio šalyse atliktą G.F. Händelio oratoriją "Mesijas", kurią šį kartą diriguos Justus Frantzas (Vokietija). Koncertas bus skirtas Y. Menuhino atminimui.

Į Filharmoniją sugrįžę Lietuvos kamerinio orkestro muzikantai sėkmingai kuria tolesnės veiklos planus. Tiesa, orkestras kol kas neturi nei pastovaus dirigento, nei meno vadovo, bet jau nuo spalio 1 d. nuolatinį darbą su orkestru turėtų pradėti dirigentas Vytautas Lukočius. O per sezono pristatymo spaudos konferenciją iškilusį klausimą apie kolektyvo meno vadovą LNF generalinis direktorius Egidijus Mikšys kol kas paliko neatsakytą. Be minėto koncerto su Kauno choru, vieną šio pusmečio programų orkestras taip pat skirs B. Dvariono 100-mečiui, surengs koncertus su Rūtos ir Zbignevo Ibelhauptų fortepijoniniu duetu, pianistu Igoriu Lazko, Vilniaus savivaldybės choru "Jauna muzika", o sezono pradžiai spalio 2 d. pakvies pasiklausyti vadinamosios Zagrebo programos, atliekamos kartu su smuiko virtuozu Julianu Rachlinu.

Pasak LNF generalinio direktoriaus pavaduotojos Rūtos Prusevičienės, labai kūrybiškai šiam sezonui programas sudarė kameriniai kolektyvai – Valstybinis Vilniaus ir Čiurlionio kvartetai, kūrybinės veiklos 30-metį specialiu kelių koncertų ciklu pažymintis ansamblis "Muzika humana". Juos, parengusius įdomių premjerų, teminių programų, išgirsime muzikuojant su įvairiais Lietuvos ir užsienio solistais. O sekusius didžiulį VVK parengtą "Europos Sąjungos šalių kamerinės muzikos" ciklą turėtų nudžiuginti savitas jo tęsinys – penkių koncertų ciklas, skirtas naujųjų ES narių kamerinei muzikai.

Be Filharmonijos kolektyvų parengtų programų, sulauksime nemažai įvairių atlikėjų rengiamų kamerinės muzikos koncertų. Repertuare numatytos garsiojo Tokijo styginių kvarteto, Gidono Kremerio vadovaujamo orkestro "Kremerata Baltica" (koncertuosiančio su solistais Andriumi Žlabiu ir Giedre Dirvanauskaite) ir jo solistų viešnagės; pianistės Ramintos Lampsatytės inicijuotas koncertas, skirtas ilgamečio "Mozarteumo" direktoriaus Paulo von Schilawsky’o 10-osioms mirties metinėms; fortepijoninių trio "Kaskados" ir "Musica Camerata Baltica" bei ansamblio "Vilniaus arsenalas" rengiamos programos; Reginos Maciūtės ir Sergejaus Okruškos, Sigutės Stonytės, Carsteno Hustedto ir Jurgio Karnavičiaus, Julijos Stupnianek ir Rūtos Rudvalytės, pianisto iš Austrijos Klauso Leutgebo rečitaliai ir kita (visko tikrai neįmanoma suminėti, juk LNF per pusmetį ketina surengti per 60 koncertų).

Vis dažniau Filharmonijos salėje skamba ir džiazo muzika. Šį pusmetį čia pristatomi trys dideli džiazo projektai: Povilo Jaramino ir jo suburtų muzikantų programa "Džiazo klasika fortepijonui", 50-mečiui skirto koncertų ciklo trečiąją programą "Džiazas atranda kontrabosą" pristatančio kontrabosininko Arnoldo Gurinavičiaus ir jo kolegų rengiamas projektas "Mutatis mutandis" ir žymiausios "Hammond" vargonų virtuozės Barbaros Dennerlein rečitalis, kuriame džiazo ritmu turėtų prabilti Filharmonijos vargonai.

Nemažai džiazo muzikos skambės ir nuotaikingų koncertų kupiname mažųjų Filharmonijos klausytojų pamėgtame cikle "Visai šeimai". Į jo pusmečio programą įtrauktos kelios "džiazo pamokos", kurias su įvairiais atlikėjais "ves" Kauno bigbendas (vadovas Romualdas Grabštas). Iš įvairių ciklo koncertų verta išskirti jau pernai įvykusį itin sėkmingą Broniaus Kutavičiaus operos "Kaulo senis ant geležinio kalno" pristatymą. Šiemet opera vėl bus atlikta, ir ne tik Vilniuje, bet įvairiuose Lietuvos miestuose.

Filharmonijos repertuaro spektrą žanro požiūriu praplės lapkritį numatytas modernaus flamenko grupės "Maestranza" (Ispanija) ir jos meno vadovo bei muzikos autoriaus gitaristo J.M. Gallardo del Ray koncertas.

Savitų žanrinių pokyčių suteikė ir šiemet LNF porą koncertų rengiantis senosios muzikos festivalis "Banchetto musicale". Na, o įvairių premjerų gausą praturtins jau netrukus vyksiantys keli Filharmonijoje rengiami "Gaidos" festivalio koncertai.