Muzika

"Jaunos muzikos" staigmenos

Kūrybinės veiklos sukaktį pažymintis choras pristato originalius projektus

iliustracija
"Jauna muzika" festivalyje "Wratislavia Cantans"
A. Hawaley nuotr.

Penkiolikti veiklos metai ir gimtadienio koncertai

Vilniaus savivaldybės choras "Jauna muzika" rudenį pažymi kūrybinės veiklos 15-os metų sukaktį.

Nuolat naujumo siekiantis kolektyvas jubiliejiniais metais publikai parengė kaip niekad daug originalių sumanymų.

Klausytojus didžiai sudomino dar pirmoje metų pusėje pristatyta teatralizuota vokiečių kompozitoriaus Hugo Distlerio kantatos "Mirties šokis" interpretacija Vilniaus evangelikų liuteronų bažnyčioje ir ten pat skambėjusi džiazo programa su Arūno Šlausto grupe. Didingą renesansinį T.L. Victoria Requiem Šiaulių religinės muzikos festivalyje choras atliko kartu su saksofonininku Petru Vyšniausku. Gegužės ir liepos mėnesiais choro klausėsi Lenkijos ir Austrijos publika.

Ruduo kolektyvui prasidėjo kartu su festivaliu "Jumbo", kur "Jaunos muzikos" balsai skambėjo džiazo operoje "Two Lives In Flux". Įspūdingus choro koncertus mokslo metų pradžiai jauniesiems klausytojams padovanojo ponios Almos Adamkienės fondas – Tytuvėnų, Sidabravo, Garliavos, Vilniaus krašto, Skirsnemunės moksleiviams buvo parodytas muzikinis spektaklis "Linksmoji geografijos pamoka". Rugsėjo viduryje "Jauna muzika" dar kartą viešėjo Lenkijoje, viename stambiausių kaimyninės šalies festivalių "Wratislavia Cantans".

Savo gimtadienį "Jauna muzika" pažymės keturiais įdomiais tarptautiniais projektais. Jų ciklas prasidės spalio 22 d. Lietuvos rusų dramos teatre. Senoviniai madrigalai, šokiai ir poezija atgims spektaklyje "Poeto meilė", skirtame 700-sioms genialaus italų poeto F. Petrarcos gimimo metinėms. Spektaklio režisierė – Birutė Mar, chorui diriguos garsusis maestro iš Italijos Andrea Angelini. Spektaklis, vainikuojantis IV pasaulinės italų kalbos savaitės renginius Lietuvoje, organizuojamas kartu su Italų kultūros institutu.

Lapkričio 14 d. Vilniaus kongresų rūmuose klausytojų laukia staigmena – jų pamėgta C. Orffo kantata "Carmina burana" suskambės flamenko ritmais. Kartu su choru, solistais ir instrumentalistais kūrinį atliks žymaus ispanų choreografo Juano Antonio de los Reyes baleto trupė "Bravo flamenco". Mūsų publika pamatys ir išgirs įspūdingą pastatymą, pirmą kartą šios trupės atliktą su garsiuoju Berlyno filharmonijos orkestru ir dirigentu Seiji Ozawa, o JAV pelniusį apdovanojimą už geriausią choreografiją.

Lapkričio 28 d. tą pačią salę svaigins džiazo ir hiphopo ritmai. Savo projektą, muzikinį šou "Fantasy Night", ir kaip violončelininkas, ir kaip aranžuotojas bei režisierius pristatys Vytautas Sondeckis. Kartu su juo ir choru "Jauna muzika" klausytojus stebins džiazo ir klubinės muzikos žvaigždės iš Vokietijos – pianistas Władysławas Sendeckis su grupe bei hiphopo dainininkas ir didžėjus MC Megalohas. Daug siurprizų publikai turėtų pateikti ir dailininko Vitalijaus Čepkausko scenografija.

Ant choro meno vadovo ir dirigento Vaclovo Augustino darbo stalo – ką tik kompozitoriaus Giedriaus Kuprevičiaus ir rašytojo Herkaus Kunčiaus parašyta opera "DaliGala". Ją autoriai skiria ekscentriškojo ispanų tapytojo siurrealisto S. Dali šimtosioms gimimo metinėms. Žaižaruojantį operos humorą, neįtikėtinus muzikos, teksto, mizanscenų, vaizdo instaliacijų viražus išryškins novatoriška portugalo Liuso Cruzo režisūra. Operos premjera gruodžio 8 d. Lietuvos rusų dramos teatre turėtų tapti ryškiu kultūrinio gyvenimo įvykiu.

Parengta pagal "Jaunos muzikos" inf.

Choro viešnagė Lenkijoje

Nuo Martyno Mažvydo giesmės "Gyvenimą turės" ir Juozo Gruodžio "Pater Noster" iki šiuolaikinių kūrinių – Algirdo Martinaičio "Agnus Dei" ir "Saluto alla beata Vergine Maria", Giedriaus Svilainio "O quam tristis" bei Ramintos Šerkšnytės "Trijų dedikacijų Mergelei Marijai" – tokią plačią lietuvių sakralinės muzikos chorui panoramą Lenkijos klausytojams pristatė choras "Jauna muzika", rugsėjo viduryje viešėjęs festivalyje "Wratislavia Cantans". Diriguojant kolektyvo meno vadovui Vaclovui Augustinui, choras dar atliko žymaus estų kompozitoriaus Arvo Pärto kūrinius "Magnificat" ir "Summa", suomių autoriaus Einojuhani Rautavaara’os "Magnificat" ir "Credo".

Vroclavo tarptautinis festivalis "Wratislavia Cantans" – vienas solidžiausių kaimyninėje šalyje. Šiemet surengtas jau 39-ą kartą, jis stebina ne tik savo užmojais, bet ir publikos gausa ir susidomėjimu. Galima sakyti, kad festivalio metu didžiule scena virsta tiek Žemutinės Silezijos centras Vroclavas, tiek visa vaivadija.

Pirmieji "Wratislavia Cantans" koncertai skambėjo birželio mėnesį. Kaip garbingiausia viešnia kartu su maestro Jono Aleksos diriguojamu Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru juose dainavo operos žvaigždė Violeta Urmana. Rugsėjo antrąją dekadą įvyko beveik 50 koncertų, kuriuose dalyvavo geriausios lenkų muzikos pajėgos bei svečiai iš įvairių Europos šalių, JAV ir Taivanio.

Svarbią vietą festivalio programoje užėmė naujai į Europos Sąjungą priimtų šalių muzika. Savo sveikinimo kalboje Lenkijos Respublikos prezidentas Aleksandras Kwaśniewskis sakė: "Esu laimingas, kad 39-asis šių metų festivalis yra skirtas bendroms mūsų žemyno muzikos šaknims ir jos įvairovei."

Naujosioms Europos Sąjungos narėms atstovavo talentingiausi šių šalių atlikėjai, plačiai žinomi kolektyvai. Tai daugelio tarptautinių konkursų laureatas, žymiausių pasaulio festivalių dalyvis, merginų choras iš Slovėnijos "Carmina", senosios muzikos ansamblis "Rondellus" iš Estijos, Prahos filharmonijos simfoninis orkestras ir choras, Latvijos valstybinis choras.

Mūsų šaliai atstovavusio choro "Jauna muzika" pasirodymus globojo Lietuvos ambasadorius Lenkijoje Darius Degutis. Choras surengė tris koncertus Liubomieže, Jelenia Gūroje ir didingoje Šv. Elžbietos bazilikoje Vroclave.

Įspūdingos architektūros ir puikios akustikos Žemutinės Silezijos bažnyčiose chorą "Jauna muzika" pasitiko klausytojų anšlagai ir audringos ovacijos.

Vladas Zalatoris