Muzika

Ansambliui "Kanklės" - 10 metų

kronika

iliustracija
Lietuvos dailės muziejaus ansamblis "Kanklės"

Šiemet Lietuvos dailės muziejaus ansamblis "Kanklės" švenčia kūrybinės veiklos dešimtmetį. Šia proga ansamblis rengia jubiliejinius koncertus: pirmasis įvyko gegužės 7 d. Vilniaus paveikslų galerijoje, o antrasis - pavadinimu "Tėviškės spalvos" - spalio 26 d. Taikomosios dailės muziejuje.

Ansamblis išaugo iš 1971 m. įsikūrusio kanklių trio, daug koncertavusio Lietuvoje ir užsienyje. 1992 m. prie trijų kanklių prisijungus dviem birbynėms, ansamblį sudarė patyrę atlikėjai: įkūrėja ir vadovė Lietuvos muzikos akademijos profesorė kanklininkė Lina Naikelienė, kanklininkės Virginija Alenskienė ir Aušra Juškevičienė, birby- nininkai Kastytis Mikiška ir Eugenijus Čiplys. 2001 m. K. Mikišką pakeitė birbynininkas Irmantas Andriūnas. Su kolektyvu nuolat kon- certuoja operos solistė Regina Šilinskaitė, dainuojanti liaudies ir originalias dainas, klasikinius kūrinius. Be jos, su ansambliu yra dainavę Virgilijus Noreika, Gintarė Skėrytė, Asta Krikščiūnaitė, Vytautas Juozapaitis, Aušrinė Stundytė.

"Kanklės" surengė šimtus koncertų Lietuvoje ir užsienyje, nuolat dalyvauja Lietuvos "Didžiajame muzikų parade", įrašė daugybę kūrinių į Lietuvos radijo fondus, išleido garso kasečių ir kompaktinių plokštelų. "Kanklės" koncertuoja ir Lietuvoje, ir užsienyje: Danijoje, Prancūzijoje, Suomijoje, Šveicarijoje, Vokietijoje, Rusijoje, Latvijoje, Estijoje, Kanadoje, JAV. Dešimtys tūkstančių užsienio klausytojų išgirdo autentišką ir originalią lietuvišką muziką, atliekamą aukščiausios klasės muzikantų.

Tuo įsitikino ir paskutinės ansamblio programos "Tėviškės spalvos" klausytojai. Išradingai parengtas, įvairus ir savitas, su įkvėpimu atliktas repertuaras pasižymėjo skirtingu formų pojūčiu, spalvingumu, virtuoziškumu. Skambančia muzika gyveno ne tik patys atlikėjai, bet ir klausytojai.

Pirmą kartą atliktas Vytauto Germanavičiaus "Duo Nr. 2" (atliko I. Andriūnas ir E. Čiplys) tiesiog spinduliavo temperamentu, interpretacine dueto drąsa ir muzikine fantazija. Ansamblio atliekami kūriniai - V. Mikalausko ciklas "Subatos vakarėlį", B. Dvariono "Maža rapsodija", J. Juozapaičio "Gervės", "Pazarė" - stebino klausytojus aukštu ansambliniu meistriškumu bei subtiliu muzikos suvokimu. Lengvai, skaidriai skambėjo Joanos Gedmintaitės atliekamos lietuvių liaudies dainos. Gražaus, spalvingo tembro balsu dainininkė atliko B. Dvariono Dalios ariją iš operos "Dalia" bei V. Juozapaičio "Vary varo", V. Bagdono "Raliuotinę", J. Juozapaičio ciklą "Medžių tyla".

Koncerte skambėjo ir V. Germanavičiaus "Kalifornijos eskizai". Irmanto Andriūno (birbynė) pateikta kūrinio interpretacija pasižymėjo prasmingumu, ji buvo emociškai paveiki, atsiskleidė instrumento tembro originalumas. Programą paįvairino Veronikos Povilionienės atliekamos lietuvių liaudies dainos, kurioms ansamblis improvizuodamas pritarė. Čia atlikėjai dar kartą įrodė gerbėjams savo profesionalumą ir originalumą. Novatoriškumo programai suteikė Fausto Latėno "Sambo lacrimarum", parašytas smuikui ir fortepijonui. Šis kūrinys (autoriui leidus) buvo pritaikytas "Kanklių" ansambliui.

Atlikėjai pateikė sudėtingą nemažos trukmės programą. Jos stilistinė ir žanrinė įvairovė leido pademonstruoti turtingą tautinių instrumentų raiškos skalę.

Jolanta Babaliauskienė