Kinas

Seni filmai - ne vynas, bet...

krėsle prie televizoriaus

iliustracija
"Tadas Blinda"

Pasiėmęs šios savaitės programas (antradienio vakarą vis dar nesulaukiau tik LNK) pasijutau gana keistai - daug filmų, bet jautiesi taip, lyg būtumei atsidūręs kokiame nors senienų "kromelyje". Senienos mielos, bet ne pirmo ryškumo ir svarbumo. Gal nebent išskyrus Balio Bratkausko serialą "Tadas Blinda" (LRT, 22 d. 19.10, 1 ir 2 d.). 1972 m. sukurtas mūsų televizijos serialų pirmagimis, be abejo, ir dabar galėtų konkuruoti su beviltiškai neprofesionaliu "Likimo valsu" ar kitokiais namudiniais dirbiniais. "Tadas Blinda" tada asocijavosi su vengrišku "Kapitonu Tenkešu" - mėgstamu kelių kartų paauglių serialu, nors ir buvo ambicingesnis. Deja, pastaraisiais metais visokie Šustauskai sukompromitavo svieto lygintojo instituciją. Todėl būtų įdomu sužinoti, kaip Blindos nuotykius vertins tie, kurie filmą žiūrės pirmąkart.

TV3 21 d. 12.25 rodys kito teisuolio istoriją. 1965 m. George`o Stevenso sukurtas filmas "Didingiausia visų laikų istorija" - labai nuosekliai išdėstytas ir parodytas Jėzaus iš Nazareto gyvenimas. Tačiau tai vis dėlto ne didingiausias filmas, kokį teko matyti, nes jis paprasčiausiai per ilgas (tikiuosi, kad TV3 rodys ne 260 min. versiją), dialogai ir apmąstymai čia ištęsti į begalybę. Tačiau Jėzų Kristų vaidina ankstyvųjų Bergmano filmų aktorius Maxas von Sydowas, o ir Holivudo žvaigždės taip pat gavo nelabai joms įprastus vaidmenis.

TV3 (26 d. 21.15) rodomą Johno Frankenheimerio "Alkatraso paukštininką" (1961) verta pasižiūrėti dėl Burto Lancasterio, vaidinančio žudiką, kuris, uždarytas kalėjime ir pasmerktas vienatvei, tapo tikru ornitologu. Paremtas tikra istorija, filmas pasižymi ir tiksliomis socialinėmis bei psichologinėmis įžvalgomis.

Kitą tų pačių 1961-ųjų filmą parodys TV4. Tai Ronaldo Neame`o "Pabėgimas iš Zaraino" (22 d. 11.40) - pasakojimas apie politinius kalinius, pabėgusius iš vienos arabų valstybės kalėjimo ir atsidūrusius dykumoje. Pagrindinį vaidmenį šiame filme sukūrė Yulas Brynneris, o aš džiaugiuosi, kad bus proga pamatyti Jamesą Masoną, kurį itin pamėgau po Stanley Kubricko "Lolitos".

Iš senųjų filmų, be abejo, įdomiausias TV4 27 d. 11.05 rodomas didžiojo teatro režisieriaus Peterio Brooko "Musių valdovas" (1963). Tai Williamo Goldingo romano ekranizacija. Po atominės katastrofos britų vaikų būrys atsiduria negyvenamoje saloje. Netrukus čia ima ryškėti klasiniai ir kitokie skirtumai. Goldingas savo romane Darwino natūralios atrankos teorijai suteikė filosofinį ir poetinį skambesį. Brookas puikiai suprato, kad kine filosofuojantys dvylikamečiai atrodys dirbtinai, todėl filmą kūrė dokumentine maniera.

Šįvakar (21 d. 22.35) TV3 parodys labai įdomaus ir, man regis, tik prancūzų kritikų deramai vertinamo amerikiečių režisieriaus Michaelo Cimino filmą "Įtempto laukimo valandos" (1990). Tai 1955 m. Williamo Wylerio filmo perdirbinys. Filmo herojus - žmogžudyste kaltinamas žiaurus nusikaltėlis Maiklas - pabėga iš teismo pastato. Kartu su broliu ir jo draugu Maiklas paima įkaitais nuošalaus namo gyventojus - išsiskyrusią moterį Norą ir du jos vaikus, kuriuos būtent tą vakarą aplankė buvęs vyras ir tėvas. Situacija nuolat aštrėja, netrukus namą apsupa policija...

"Įtempto laukimo valandose" matyti, kad režisieriui buvo įdomu padaryti filmo traukos centru neigiamą personažą ir kartu protingą, išsilavinusį nusikaltėlį. Deja, Mickey Rourke`as labiau pratęs vaidinti psichopatus, todėl lyginimai su Wylerio filme tą patį personažą vaidinusiu Humphrey Bogartu neišėjo į naudą. Užtat daug įdomesnis pasirodė Anthony Hopkinso suvaidintas šeimos tėvas.

Žinoma, iš "Elnių medžiotojo" režisieriaus visi laukia šedevrų. "Įtempto laukimo valandos" - ne šedevras, bet tai visai netrukdo įsijausti į niūrią ir nervingą filmo nuotaiką.

Jūsų -

Jonas Ūbis