7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Spektaklis „Ar tau lengva?“: laisvos sielos kūnuose su apribojimais

Rengėjų inf.
Nr. 11 (1460), 2023-03-17
Teatras Anonsai
Judesio spektaklis „Ar tau lengva?“. V. Lankauskaitės nuotr.
Judesio spektaklis „Ar tau lengva?“. V. Lankauskaitės nuotr.

Ar tau lengva keliauti be Google maps? Palaikyti ryšius? Susikalbėti be žodžių? Vieniems tai gali atrodyti kaip didžiulis iššūkis, kitiems – įkvėpimas. Kas vieniems nauja, nepažįstama ir sudėtinga, kitiems – įprasta ir lengva. Kiekvieno mūsų skirtybes ir (ne)galimybes išryškintantį judesio spektaklį kuria įvairias (ne)galias turintys atlikėjai kartu su profesionaliais Lietuvos šokėjais Ema Senkuvienė ir Mariumi Eidrigevičiumi bei choreografėmis iš Ukrainos Inna Falkova ir Marija Bakalo. Tai – Kauno miesto kamerinio teatro ir Kaunas 2022 projektas, siekiantis į scenos menus aktyviai įtraukti ir skatinti kurti negalią turinčius žmones.

 

Improvizacinį šokį praktikuojanti Marija Bakalo įtraukiuoju menu užsiima nuo 2016-ųjų, kuomet buvo pakviesta kaip šokėja ir choreografė į įtraukiųjų teatrų festivalį gimtajame Lvove. „Mane sužavėjo tai, kad šis menas atveria ir praplečia kiekvieno pasaulio suvokimą, požiūrį ir idėjas. Tai, kas yra gražu ar kas yra „gerai“ – čia nėra apibrėžta. Tokiu būdu auditorijai leidžiama iš naujo permąstyti savo vertybių sistemą, iš naujo apibrėžti estetiką, grožį, meną, ir tai, ką reiškia būti žmogumi. Techniškas šokis – neįdomus ir nuobodus, kartais vien to neužtenka. Kartais tai, kas yra visai netechniška ir net nesistengia tokiu būti – labai unikalu, kyla iš gelmių ir tampa daug vertingesne meno forma.“ – mintimis dalinasi choreografė Marija.

 

Dirbtuvių ir repeticijų metu buvo taikomos kontaktinės improvizacijos, terapinės, judesio kalbos ir somatinės šokio bei teatro praktikos. „Manau, kad mano misija projekte yra įkvėpti dalyvius tobulėti, nepaisant apribojimų ir stengtis jiems suteikti naujos patirties bei įgalinimo. Žiūrovams tikiuosi perteikti kiekvieno mažo žingsnelio vertę, pastangas gyvenimo kelyje ir vienybės visuomenėje jausmą“ – choreografo misiją projekte apmąsto Inna Falkova. „Šie projektai svarbūs, nes vis dar egzistuoja stigma, jog turi būti labai talentingas, kad galėtum būti scenoje. Aš su tuo nesutinku – kiekvienas žmogus yra menininkas, jei tik nori juo būti.“ – teigia Marija.

 

AR TAU LENGVA? – klausiama judesio spektaklyje, kuriame atsiskleidžia pasaulio trapumas, apjungiantis atlikėjų jautrumą su nepaprasta stiprybe. „Projektas svarbus mano, kaip asmenybės, vidiniam tobulėjimui – pajutau paprastų gyvenimo apraiškų vertę. Mane labai paliečia, kaip šie žmonės atsiveria pasauliui, kaip jie pasitiki mumis ir greitai užmezga širdies ryšius. Aš to iš jų mokausi ir esu dėkinga, kad projektas man suteikė tokią patirtį. Jaučiuosi įkvėpta matant tokias pažengusias, laisvas sielas labai skirtinguose kūnuose su apribojimais.“ – patirtimis projekte dalinasi Inna.

 

Judesio spektaklio atlikėjai ir bendraautoriai: Ernesta Žemaitytė, Laura Stadalninkaitė, Rosita Aleksejunaitė, Eduardas Saprykinas, Marijus Tamošiūnas bei Simonas Kriaučiūnas. „Stebuklas iš tiesų slypi šio spektaklio užkulisiuose“, – pasakoja Kauno miesto kamerinio teatro direktorė Jurga Knyvienė, – „tai tarp dalyvių užsimezgęs artimas tarpusavio ryšys ir supratimas.“

 

Prieš spektaklį taip pat bus pristatytas Maksimo Golubevo kurtas trumpametražis filmas „Prakeikta Kauno Karalaitė ir požeminis miestas“. Filmo idėją įkvėpė „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ pasakos apie Kauno Žvėrį. Režisieriumi siekiantis tapti Maksimas kuria scenarijus, kuriuose susiduria legendinis, pasakų pasaulis ir realybė. Jo trumpo metro filmas, sukurtas su profesionalų komandos pagalba – tai nauja „atverta“ Kauno Žvėries paslaptis. Idėjos ir scenarijaus autorius – Maksimas Golubevas, kuriam talkino režisierius-mentorius ir prodiuseris Kastytis Miliauskas bei prodiuserė Ieva Kupstė. Filme vaidina: Alina Česaitytė, Vytautas Gasiliūnas, Maksim Golubev.

 

Judesio spektaklis „Ar tau lengva?“ ir Maksimo Golubevo trumpametražio filmo „Prakeikta Kauno Karalaitė ir požeminis miestas“ peržiūra vyks kovo 18–19 d. 18 val. Kauno miesto kameriniame teatre.

 

Nuoroda: https://www.kamerinisteatras.lt/Spektaklis/spektakliai/AR-TAU-LENGVA-IS-IT-EASY/

Žymos:
Rengėjų inf.,
Judesio spektaklis „Ar tau lengva?“. V. Lankauskaitės nuotr.
Judesio spektaklis „Ar tau lengva?“. V. Lankauskaitės nuotr.