7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

PAREMKITE
7 meno dienas
SMS žinute

16-asis festivalis „Sirenos“: aktualus šiuolaikinis teatras, žinomi ir nauji scenos vardai

Rengėjų inf.
Nr. 30 (1309), 2019-09-27
Teatras Anonsai
„Ryšio klaidos“ iliustracijos autorė Staselė Jakunskaitė.
„Ryšio klaidos“ iliustracijos autorė Staselė Jakunskaitė.

Prasidėjo 16-asis Vilniaus tarptautinis teatro festivalis „Sirenos“, pasitikęs šūkiu „Ryšio klaida“, – tai ir žinia apie mūsų trūkinėjančius ryšius, ir įspėjimas nepasiduoti manipuliacijoms. Festivalio programoje – 19 užsienio ir Lietuvos teatro vitrinos spektaklių, Baltijos dramos forumas ir visiems atviras „Sirenų“ klubas, siūlantis performansus, koncertus ir diskusijas apie aktualų šiuolaikinį teatrą. Festivalis vyksta iki spalio 13 d.

 

Užsienio programa: garsūs vardai, drąsios vizijos

 

Užsienio programoje – penki spektakliai. Į Lietuvą pirmą kartą atvyksta viena garsiausių britų šiuolaikinio teatro trupių „Forced Entertainment“, 2016 m. pelniusi Ibseno apdovanojimą. Ji pristatys režisieriaus Timo Etchellso pjesę septyniolikai jaunų žmonių – „Naktis seka dieną“, joje vaidins 17 vaikų ir paauglių iš Lietuvos. Spektaklis kvies kritiškai ir žaismingai pažvelgti į tai, kaip suaugusieji pateikia savo pasaulį vaikams bei kaip juos varžo ir riboja žodžiai, kuriuos tariame.

 

Viena šių dienų Vokietijos ir Didžiosios Britanijos scenos favoritų trupė „Gob Squad“ atvyksta su spektakliu „Sukūrimas (Paveikslai Dorianui)“ – tai bus antroji „Gob Squad“ viešnagė Lietuvoje.

 

Dokumentinio teatro gerbėjai turės progą išvysti savo šalį garsinančios, vienos įdomiausių Argentinos teatro kūrėjų režisierės Lolos Arias darbą „Minų laukas“. Šiame puikiai kritikų ir žiūrovų sutiktame spektaklyje scena dalinsis, būgnus muš ir elektrinėmis gitaromis gros Argentinos ir Didžiosios Britanijos karo veteranai, prieš 37 metus kariavę Folklando (Malvinų) salose. Buvusių priešų susitikimas scenoje netikėtais rakursais parodys, kad yra tūkstančiai būdų prisiminti.  

 

Festivalis taip pat pristatys du monospektalius, pasakojančius apie gyvenimą ribinėmis sąlygomis. Tai indų režisierės ir aktorės Mallikos Tanejos spektaklis „Būk atsargi“, kurį sukurti paskatino pasaulį sukrėtusi merginos prievartavimo Naujajame Delyje istorija. „Būk atsargi“ – pirmasis Indijos spektaklis, rodomas Lietuvoje. Garsus palestiniečių aktorius bei dramaturgas Ameras Hlehelis kartu su režisieriumi Amiru Nizar Zuabi žiūrovams pasiūlys poetišką sagą „Taha. Poeto gyvenimas“. Šis pasakojimas apie netektis ir viltį įkvėptas palestiniečių poeto Tahos Muhammado Ali gyvenimo. Spektaklis, apkeliavęs pasaulio teatro scenas, sulaukė itin palankių atsiliepimų nuo Didžiosios Britanijos iki Australijos.

 

„Nors esame ribojami tiek Europos kontekste itin kuklaus festivalio biudžeto, tiek šiuo metu Vilniaus scenose vykstančių rekonstrukcijų, liekame prie pamatinės festivalio idėjos – pristatome aktualų šiuolaikinį teatrą. Šalia užsienio programos spektaklių šiemet itin plati lietuviškų spektaklių panorama, joje greta pripažintų scenos meistrų bus galimybė pamatyti jaunų kūrėjų darbus. Teatro bendruomenę kviesime ir į Baltijos dramos forumą, „Sirenų“ klubo renginius“, – sako festivalio direktorius Martynas Budraitis.

 

Naujoji festivalio „Sirenos“ meno vadovė Kristina Savickienė pabrėžia, kad sudarant šių metų festivalio programą siekta ne tik pakviesti žiūrovus dalyvauti tris savaites trunkančioje teatro fiestoje. „Norime, kad „Sirenos“ įsitvirtintų kaip teatro įvykis ir reiškinys, išmušantis mus iš kasdienės rutinos – atveriantis naują erdvę dialogui, užčiuopiantis gyvą nervą ir skatinantis permąstyti stereotipais bei lakoniškomis antraštėmis pažymimas šių dienų pasaulio, žmogaus problemas. Būtent todėl šiemet festivalio spektakliai ir yra stiprūs menine prasme, ir įtraukia į naujos „tiesos“ paieškas. Net jei ta „tiesa“ reiškia naujas klaidas“, – sako Savickienė.

 

Jos teigimu, festivalio šūkis „Ryšio klaida“ šiemet sujungia visą festivalio programą: „Keliame klausimus apie šiandien trūkinėjančius ir nuolat kintančius ryšius tarp skirtingų kartų, mokytojų ir mokinių, tėvų ir vaikų. Mąstome, kodėl kiekviena karta su įniršiu dekonstruoja praeitį, o tada iš tų pačių elementų kuria savo dabartį ir ateitį. Svarstome apie vaikus mūsų visuomenėje ir tai, kaip juos mokome ar verčiame tapti mūsų susikurtos sistemos dalimi, taip pat – apie esamus ir nesamus autoritetus, erdvę, kurioje veikia mūsų teatro kūrėjai.“

 

Lietuvos teatro vitrina: meistrai ir „Jauni balsai“

 

16 kartą pristatomoje „Sirenų“ Lietuvos teatro vitrinoje – žinomų ir ne sykį apdovanotų teatro kūrėjų darbai bei jaunosios kartos režisierių spektakliai. Festivalyje bus parodyta 14 spektaklių, iš jų aštuoni kūrėjai savo darbus pristatys „Jaunų balsų“ programoje.

 

Lietuviškos „Sirenų“ programos koordinatorė Agnė Pulokaitė sako, kad „žiūrovams tai unikali galimybė per trumpą laiką išvysti vienus ryškiausių mūsų teatro scenos darbų, taip pat – susipažinti su naujais mūsų scenos vardais. Tikiuosi, kad drąsi šių metų Lietuvos teatro vitrinos programa, kurioje greta pristatomi jaunų ir pripažintų kūrėjų darbai, sukurs terpę skleistis įdomiems, net jei ir netiesioginiams, „mokinių“ ir „mokytojų“ ryšiams, kurs pokalbį tarp jau įsitvirtinusių mūsų teatro vardų ir kūrybinį kelią pradedančių menininkų. Beje, kai kurie jų dar tęsia scenos menų studijas.“

 

Spektaklių peržiūros kartu bus proga užsimegzti naujoms partnerystėms – festivalyje šiemet lankysis per 70 užsienio scenos menų profesionalų, teatrų atstovų, vadybininkų.

 

„Sirenų“ lietuviškoje programoje tarp žinomų ir ne sykį apdovanotų teatro kūrėjų – režisierės Yanos Ross spektaklis „Vienos miško pasakos“ (pristato Valstybinis jaunimo teatras), Oskaro Koršunovo „Liučė čiuožia“ (OKT/Vilniaus miesto teatras), šiemet „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimuose triumfavusio norvegų režisieriaus ir choreografo Jo Strømgreno šokio spektaklis „Durys“ (Lietuvos nacionalinis dramos teatras).

 

Ypatingas šių dienų teatro žvilgsnis – tai rež. Artūro Areimos spektaklis „Fizikai“ (Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatras), rež. Kirilo Glušajevo „Nuostabūs dalykai“ (teatras „Kitas kampas“), klaipėdietės lėlių teatro dailininkės ir režisierės Gintarės Radvilavičiūtės „Doriano Grėjaus portretas“ (Vilniaus teatras „Lėlė“).

 

Lietuvos teatro vitrinos „Jaunųjų balsų“ programoje – net kelių E. Nekrošiaus studentų darbai. Tai Pauliaus Markevičiaus spektaklis „Dalykai“ (Meno ir mokslo laboratorija), Adomo Juškos „Fikcijos“ (Valstybinis jaunimo teatras) ir Ievos Kaniušaitės spektaklis „1+1=1“ (teatras ,,Meno fortas“).

 

Tarp „Jaunų balsų“ žiūrovai galės pamatyti ir pirmą kartą „Sirenose“ dalyvaujančio Apeirono teatro režisierės Eglės Kazickaitės spektaklį „Stabat Mater“. Žanro ribas laužys muzikos ir medijų performansas „This Order Goes Wrong“, atliekamas Loros Kmieliauskaitės (smuikas).

 

Dialogą per dokumentinius nuteistųjų iki gyvos galvos ir jų aukų artimųjų liudijimus praskleis režisierės Kamilės Gudmonaitės ir dramaturgės Teklės Kavtaradzės audiospektaklis „Sapnavau sapnavau“. Kūrėjos savo spektaklį pristatys netradicinėje erdvėje – Lukiškių kalėjime. 

 

Debiutas ne tik „Sirenose“, bet ir apskritai profesionalioje scenoje – tai režisieriaus Motiejaus Ivanausko spektaklis „Užšalimas“, tapęs Lietuvos muzikos ir teatro akademijos scenos meno eskizų konkurso „Balkono okupacija 2018“ nugalėtoju. Taip pat – šiame konkurse publikos simpatijų prizą pelnęs spektaklis „Viskas, kas žemiška, liudija apie mirtį“ (rež. Augtumas Danielius Harner).

 

Pirmą kartą „Sirenų“ Lietuvos teatro vitrinoje dalyvauja Juozo Miltinio dramos teatras, Apeirono teatras, Meno ir mokslo laboratorija, improvizacinis teatras „Kitas kampas“.

 

Baltijos dramos forumas Vilniuje

 

Festivalio išvakarėse teatro profesionalai iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos rinkosi į Baltijos dramos forumo Vilniuje surengtą tarptautinę konferenciją „Mind the Gap“. Šių renginių tikslas – aptarti kintantį šiuolaikinio teatro veidą, pristatyti Baltijos šalių teatralams Lietuvos teatro panoramą ir aptarti trijų šalių bendradarbiavimo galimybes scenoje.

 

Baltijos dramos forumą festivalis „Sirenos“ pristato kartu su Lietuvos muzikos ir teatro akademija, Scenos meno kritikų asociacija ir Lietuvos kultūros institutu, kurio „Vizitų programa“ į festivalį pakvietė 24 teatro ekspertus iš dešimties šalių. „Džiaugiamės prisidėję prie Vilniuje rengiamo Baltijos dramos forumo ir tarptautinės konferencijos „Mind the Gap“. Mums taip pat svarbu, kad šiemet festivalio Lietuvos teatro vitrinos svečiai – teatrų ir festivalių prodiuseriai, vadovai, programų sudarytojai – turės galimybę ne tik pamatyti ir aptarti Lietuvos teatro dabartį, pripažintų meistrų darbus, bet ir nuspėti ateitį jaunosios kartos spektakliuose. Mūsų partnerystė su „Sirenomis“ ne tik auga, bet ir gilėja“, – teigė Lietuvos kultūros instituto direktorė Aušrinė Žilinskienė.

 

Baltijos dramos forumas – tai kasmet vienoje iš trijų Baltijos šalių vykstantis ir teatro profesionalus suburiantis tarptautinis renginys.

 

Sirenų“ klubas ir tai, kas nepateko į spektaklius

 

Viso festivalio metu teatro bendruomenė, kūrėjai ir spektaklių žiūrovai bus kviečiami susitikti „Sirenų“ klubo renginiuose, kurie šiemet vyks kultūrai skirtoje sostinės erdvėje „Kablys+Kultūra“. Čia platforma „Nanook“ rengs ir moderuos diskusijas, teatro mėgėjai ir profesionalai aptars spektaklius, vyks koncertai, performansai ir tinklaveikos renginiai.

 

„Festivalio „Klubas“ – tai vieta skleistis teatro paraštėse liekančioms meno sritims: muzikai, poezijai, šokiui. Tai vieta eksperimentams, tarpdisciplininiam menui ir postdraminiams įvykiams, neturintiems griežtų žanro ar stiliaus kategorijų. „Sirenų“ klube spektakliuose nepanaudota muzika virs garso instaliacija, poezija įgaus performatyvias formas, o teatrinis tyrimas virs žvėries „medžiokle“. Klubo renginiai remiksuos skirtingas kūrėjų kartas, dešimtmečius, meno sritis ir kvies teatro auditoriją panirti į tarpdiscipliniškumą“, – sako Agnė Matulevičiūtė, „Sirenų“ klubo programos koordinatorė.


Festivalį ,,Sirenos“ ir festivalio renginius finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Bilietai į „Sirenų“ spektaklius ir visa festivalio programa – svetainėje www.sirenos.lt. Bilietus galima įsigyti „Tiketos“ kasose ir internetu.

 

 

Žymos:
Rengėjų inf.,
„Ryšio klaidos“ iliustracijos autorė Staselė Jakunskaitė.
„Ryšio klaidos“ iliustracijos autorė Staselė Jakunskaitė.