7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

PAREMKITE
7 meno dienas
SMS žinute

Vilniaus mažasis teatras kviečia prisiminti teatro pradžią ir spektaklį „Čia nebus mirties“

Ramunė Balevičiūtė
Nr. 40 (1277), 2018-12-07
Teatras Anonsai
Scena iš spektaklio „Čia nebus mirties“. Vilniaus mažojo teatro archyvo nuotr.
Scena iš spektaklio „Čia nebus mirties“. Vilniaus mažojo teatro archyvo nuotr.

Gruodžio 2 d. sukako 30 metų, kai Lietuvos akademinio dramos teatro Mažojoje salėje pasirodė Rimo Tumino spektaklio „Čia nebus mirties“ premjera, laikoma neoficialia Vilniaus mažojo teatro pradžia. Šia proga gruodžio 9 d. 15 val. Vilniaus mažasis teatras kviečia į renginį, skirtą prisiminti šį visai lietuvių teatro istorijai reikšmingą įvykį. Teatro scenoje bus rodomas spektaklio „Čia nebus mirties“ vaizdo įrašas, o po peržiūros prisiminimais dalinsis spektaklyje vaidinę ir jį kartu su režisieriumi Rimu Tuminu ir rašytoju Valdu Kukulu jį kūrę aktoriai: Genutė Ciplinskaitė, Inga Burneikaitė, Arvydas Dapšys, Larisa Kalpokaitė ir kiti.

 

Anuomet spektaklio „Čia nebus mirties“ atspirties tašku tapo poeto Pauliaus Širvio kūrybinė ir gyvenimo biografija, įkvėpusi skaudiems ir asmeniškiems Poeto ir konkretaus laikmečio – pokario – prieštaravimų apmąstymams. „Idėja gimė iš dažnų mūsų naktinėjimų su Braziūnu, Erlicku, Jonynu, Kukulu. Kukulas – Pauliaus Širvio kraštietis, jis mane ir sudomino Širviu – ne tik jo eilėmis, dainomis, bet ir asmenybe. Aš vaikystėje gyvenau Aukštaitijoje, todėl per Širvį mane traukė grįžti į tą kraštą, pas tuos žmones. Gal porą mėnesių praleidau bibliotekoj, vartydamas pokario – P. Širvio jaunystės, laikotarpio iki jam atvykstant į Vilnių, – periodinę spaudą. Iš skiautelių, trumpų žinučių sudėliojau žmonių, personažų, gyvenimo, įvykių koliažą,“ – apie spektaklio atsiradimą yra pasakojęs Rimas Tuminas.

 

Prieš 30 metų sukurtas spektaklis, kuris visu kuo yrėsi prieš srovę, iš tiesų tapo įvykiu Lietuvos teatre. Juo Rimas Tuminas įgyvendino naują spektaklio kūrimo principą: tekstas ir dramaturgija gimė iš kūrybinio proceso, asmeninė aktoriaus pozicija ir patirtis tapo svarbesnė už personažo vaizdavimą, o kūrybinė bendruomenė – už aktorių hierarchiją. Be to, spektaklis „Čia nebus mirties“ liudijo naujo teatro gimimą. Spektaklio suburta kūrybinė bendruomenė tapo naujo darinio – Vilniaus mažojo teatro – pradžia.

 

Įėjimas į renginį laisvas.

Scena iš spektaklio „Čia nebus mirties“. Vilniaus mažojo teatro archyvo nuotr.
Scena iš spektaklio „Čia nebus mirties“. Vilniaus mažojo teatro archyvo nuotr.