7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

„Sirenos“ skelbia: žinias kuriame mes

Vilniaus tarptautinis teatro festivalis „Sirenos“ skelbia šiemetinio, tryliktojo festivalio datas ir programą  

Rengėjų inf.
Nr. 25 (1177), 2016-06-24
Teatras Anonsai
„Karališko dydžio“. Simon Hallstrom nuotr.
„Karališko dydžio“. Simon Hallstrom nuotr.

Rugsėjo 29 – spalio 14 dienomis Vilniuje įvyks net septyni tarptautinės programos spektakliai su specialia „Europolio“ programa, taip pat festivalio kontekste numatomos dokumentinių kino filmų ir dramaturgijos tekstų ekranizacijų peržiūros, kūrybinės dirbtuvės ir tarptautinė jaunųjų teatro kritikų konferencija, užsienio teatro ekspertams bus pristatyta Lietuvos teatro panorama bei vyks tradiciniai susitikimai su užsienio teatro kūrėjais. 


Mes esame žinios

„Žinias kuriame mes,“ – teigia festivalio meno vadovė Audra Žukaitytė, - „Mes visi: kasininkai, viešųjų ryšių specialistai, boksininkai, aktoriai ir šokėjai, kareiviai, viešbučių klientai ir aptarnaujantis personalas, valytojai – visi. Tai, kaip mes gyvename ir kuo dalinamės tampa informacija naujienų portaluose ir televizorių ekranuose, eidami į teatrą žmonės sako norintys pailsėti nuo to, ką mato per televiziją, tačiau šiemetinis festivalis neleis žiūrovams bėgti nuo savo pačių atvaizdo. Mes esame žinios, mes jas kuriame ir mes turime nebijoti pažvelgti į savo kūrinius – save. Būtent tai festivalis šiemet ir pristatys: baisią, gąsdinančią, aktualią, tikrą ir jautrią kasdienybę ir kiekvieną iš mūsų joje“. 


Daugiau nei dvi savaites rudenį truksiančių festivalio renginių maratono metu Lietuvos žiūrovams bus pristatyti scenos meno kūriniai iš Graikijos, Portugalijos, Vokietijos, Lenkijos, Izraelio, Šveicarijos ir, žinoma, Lietuvos. Rugsėjo 29 – spalio 2 dieną vyks lietuviško teatro vitrinos pristatymas užsienio teatro ekspertams ir Lietuvos žiūrovams. Tuo pačiu metu festivalio edukacinės programos rėmuose Lietuvių teatro agentūra surengs nemokamą tarptautinę jaunųjų teatro kritikų konferenciją, šiemet įvyksiančią jau šeštąjį kartą, kurioje teatro kritikai iš įvairių užsienio šalių ir Lietuvos aptars jaunosios kartos kuriamo teatro veidus ir pavidalus.


Festivalio naujiena – „Europolis“

Tarptautinė festivalio programa prasidės specialia „Europolio“ programa, pristatoma bendradarbiaujant su Goethe institutu. „Europolis“ – tai projektas, kuriame menininkai iš Europos – teatro, kino kūrėjai, rašytojai, aktoriai, muzikantai, aktyvistai – dokumentuoja Senojo pasaulio virsmą naujuoju. Projektas organizuojamas Goethe institutams Europoje bendradarbiaujant su Münchner Kammerspiele, Onassis kultūros centru Atėnuose, Vilniaus tarptautiniu teatro festivaliu „Sirenos“, Teatro Maria Matos Lisabonoje ir Tiger Dublin Fringe. „Europolio“ programą pradės vienu sėkmingiausiu projekto dalyviu pripažinta Rugilės Barzdžiukaitės, Linos Lapelytės ir Vaivos Grainytės kurta opera „Geros dienos!” pristatanti šiandieninę realybę muzikaliais prekybos centro kasininkių balsais. Spalio 6-7 dienomis Menų spaustuvės Juodojoje salėje prekių skanavimo aparatams akomponuojant, suskambės tarptautinius apdovanojimus pelnęs scenos kūrinys, pristatytas žiūrovams nuo Šanchajaus iki Niujorko. Spalio 7-8 dienomis Lietuvos nacionalinio dramos teatro mažojoje salėje į susitikimą žiūrovus kvies graikų teatro kūrėjai Anestis Azas ir Prodromos Tsinikoris, pristatysiantys spektaklį „Švarus miestas“: kas valo Atėnus? Kodėl dauguma Atėnų valytojų yra moterys ir imigrantai? Ar jie „gimė“ valytojais? Kaip jų CV skiriasi nuo jūsų? Režisieriai Azas ir Tsinikoris tiria „švarumo“ ir „tyrumo“ rasizmą, fašizmo apraiškas ir moterų imigraciją į Graikiją bei jų kaip valytojų identitetą. Kas jos tokios, kasdien švarinančios traukinių stotis ir prekybos centrus, pasiturinčiųjų vilas ir kasdienių pakeleivių mindomus šaligatvius? 


Spalio 8-9 dienomis LNDT Studijoje į privačius, 10 asmenų interaktyvius spektaklius-žaidimus kvies vokiečių teatro kūrėjų ir media dizainerių kolektyvas „Machina eX“. Save pristatantis kaip žaidimų laboratoriją, kūrėjų kolektyvas ieško naujų formatų ir interaktyvių istorijų nedidelėms auditorijoms, kurioms suteikiamos intensyvios patirtys ir aktyvūs emocijų mainai. Pasirodyme „Nutekinimo pamokos“ sceninė dramaturgija sujungiama su skaitmeninių žaidimų principų jėga, o atlikėjai ir žiūrovai tampa lygiateisiais fiktyvaus pasaulio žaidimo dalyviais: 2021-ųjų metų Vokietija ir referendumas, nulemsiantis, ar šalis liks ES nare. Rodos, girdėta? Spektaklyje, skirtingai nei realybėje, situacija pakrypsta kiek kita linkme, nes pora dienų prieš balsavimą, į jauno viešųjų ryšių specialisto rankas pakliūva ypatingai slapta informacija. Jos nutekinimas turėtų ryškių pasekmių visai Europai. Dešimties žmonių grupėje žiūrovams tenka galimybė sudalyvauti politiniame trileryje ir prisiimti sprendimą: nutekinti ar nenutekinti?


Paskutiniu „Europolio“ programos spektakliu spalio 12-13 dienomis LNDT studijoje pasirinktas tikras portugalų teatro smūgis. Tai – menininkės Claudios Dias, poeto Jaime Neves ir kikboksininko Pablo Fidalgo Lareo jungtinis projektas „Pirmadienis – atsargiai iš dešinės“, vyksiantis tiesiogine ta žodžio prasme – ringe. Portugalų kūrėjai laiko save nugalėtos kartos, puolusios bendruomenės, kritusios ir bankrutavusios šalies, nepavykusios sąjungos, nuniokoto pusiasalio, prarasto kontinento atstovais. Puldami vienas kitą kumščiais ir argumentais jie leidžia rastis šviesai – tarp kraujo, prakaito ir ašarų. Priešingos jėgos susiima, kad žodžiai virstų veiksmu. Mačas susideda iš kelių skirtingų blokų, sudarytų iš klausimų apie nuotolį, intymumą, skirtumus, artumą, bendrumą, apie tai, kodėl kai kurie dalykai yra būtent tokie, kokie yra, kodėl mes esame tokie, kokie esame. Daugiau nei du šimtai klausimų, prasidedančių kitų baime, besitęsiančių per ateities ir lūkesčių baimes. Ir vis tik, esminis klausimas išlieka vienas: kaip kalbėtis su kitais? Kaip suartėti? Kokia kalba? Jų? Kas yra artumas, šeima, bendruomenė? ...Europa? 


Turtinga užsienio spektaklių programa

Pagrindinė festivalio programa taip pat nestokos smūginių spektaklių – vienas jų tai spalio 10-11 dienomis LNDT Didžiojoje salėje vyksiantis lenkų genijaus Krzysztofo Warlikowskio spektaklis „Varšuvos kabaretas“. Krzysztofas Warlikowskis – viena iš atpažįstamiausių Lenkijos teatro pavardžių. „Varšuvos kabaretas“, įkvėptas Johno Van Druteno pjesės „Aš esu kamera“ ir Johno Camerono Mitchello filmo „Shortbus“, grąžina mus į 1930-ųjų reviu kabaretą: intensyvūs ritmai ir garsai tarsi bando nuslopinti artėjančio militaristinio maršo nuojautas. Scenoje atsiveria dvi konkrečios istorinės realybės: Veimaro Vokietija, prieš užimant ją naciams ir Niujorkas po rugsėjo 11-osios išpuolių. Tai – dvi virtualios laiko ir erdvės laboratorijos, kuriose istorinės aplinkybės iššaukia užslėptas baimes, seksualines ir erotines fobijas bei ilgesį, sukeliančius įtampą, vedančią į krizines situacijas. Tuo pačiu, nuspalvintas skoningu humoru, spektaklis leidžia įsijausti į fantasmagorišką personažų kasdienybę. Šie du kontrastingi pasauliai tarnauja kaip veidrodis, kuriame šiandieninė Varšuva – o tuo pačiu ir kiti panašių istorinių patirčių Europos miestai – gali regėti savo atspindį. 


Spalio 13-14 dienomis bus pristatytas Izraelio menininkų Nadav Bossem ir Adili Liberman interaktyvus spektaklis-ekskursija „Ginkluotos merginos. Vilniaus atgavimas“. Skirtingose erdvėse Tel Avive rodyto spektaklio tarptautinė premjera įvyks Vilniuje – žydų įvietinto teatro kūrėjai kvies į netipinį pasivaikščiojimą, specialiai pritaikytą ir įkvėptą pasirinktos vietos istorinės praeities ir reikšmės nūdienos miesto gyvenime. Trindami ribą tarp vaidinančių ir stebinčių, tikras istorijas supindami su išgalvotomis, spektaklio kūrėjai kelia klausimus apie kolektyvinę atmintį, tikslingai kuriamus tautinius mitus, dažnai slepiančius kitokią tiesą. Kuo istoriniai naratyvai skiriasi nuo fiktyvių istorijų? Propaganda nuo pasakos? Ar mūsų santykis su tam tikromis istorinėmis vietomis, naratyvais, tiesomis yra konstruojamas iš šalies mums patiems to nepastebint, ar tai sąmoningas mūsų pačių pasirinkimas? Humoristinis ir aštrus, politiškas ir nepatogus Izraelio kūrėjų pasirodymas kvies žiūrovus kitomis akimis, kritiškai pažvelgti į visiems gerai pažįstamą vietą, ją supančius politinius, socialinius, kultūrinius ir emocinius sluoksnius, privers suabejoti absoliučiom tiesom ar bent jau iš naujo įvertinti jų reikšmę šalies ir tautos istorijos kontekste.


Finalinis spektaklio akordas suskambs spalio 14 d. LNDT Didžiojoje salėje – tai vieno inovatyviausių ir įdomiausių šiandieninių režisierių – šveicarų kūrėjo Christopho Marthalerio muzikinis brangakmenis „Karališko dydžio“. Tai sapnas, kuriame skamba muzikiniai motyvai nuo Bacho iki Jacksonų penketuko, juose įsimaišo „The Kinks“, Michelio Polnareffo, Eriko Satie ir kitų melodijos. Šveicarų režisieriaus ir kompozitoriaus Christopho Marthalerio spektaklis „Karališko dydžio“ priverčia panirti į lengvo absurdo ir nostalgiško komizmo derinį, telpantį viešbučio kambaryje. Marthalerio rankose dainų prisodrintas vakaras virsta žavinga ir gilia meilės ir sapnų vilionių meditacija. Pasak spektaklio dramaturgo Maltes Ubenaufo, šio pastatymo šerdis – tai skirtumas tarp to, kokį savo gyvenimą įsivaizduojame ir to, koks jis yra iš tikrųjų: „Visi norime „karališko dydžio“ gyvenimo, tačiau mūsų vilčių ir realybės neatitikimas kartais matomas tik mums miegant – sapnuose“. 

 

„Karališko dydžio“. Simon Hallstrom nuotr.
„Karališko dydžio“. Simon Hallstrom nuotr.