7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

KITOKS festivalis mokys ne vaikus, o suaugusius

Rengėjų inf.
Nr. 1 (1153), 2016-01-08
Teatras Anonsai
„Kitur“
„Kitur“

Sausio 19-24 dienomis, „Menų spaustuvė“ atiduodama vaikams, jų tėvams, mokytojams bei visiems teatro vaikams mylėtojams. Šeštus metus iš eilės vyksiantis festivalis KITOKS jau tapo didžiausiu tarptautiniu teatro vaikams festivaliu Lietuvoje, šįmet čia atvyksta svečiai iš kitos Atlanto vandenyno pusės, o bręstant teatro vaikams kultūrai, nuo šių metų pristatomas ir edukacinių renginių ciklas žmonėms, atvedantiems vaikus į teatrą.

KITOKS ugdo visai kitokią vaikų apsilankymo teatre kultūrą nei dauguma spektaklių, kur vaikai paliekami stebėtojais, kartais prašomi atsakyti į klausimus, o vėliau turi bėgti namo ir spėti į rūbinę pasiimti palto, nes kitaip reikės laukti eilėje. Čia vaikai po spektaklio visuomet kviečiami pasilikti pabendrauti su kūrėjais, tėvais, kitais vaikais, paliesti, „patikrinti“ dekoracijas, žaisti scenoje. 

Tai, kas patinka suaugusiems, ne visuomet patinka vaikams. Festivalio KITOKS koordinatorė Jolita Balandytė teigia, kad kuriant festivalio vaikams ir paaugliams programą „svarbu, tačiau neužtenka būti profesionalu, išmanyti scenos menų rinką ir turėti susiformavusį estetinį skonį. Privalai sugebėti pats grįžti į vaikystę ir suvokti, kas gali „kabinti“, tarkim, dešimties metų dar nesulaukusį vaiką, kas stimuliuos jo vaizduotę. Kai kurie puikios kokybės spektakliai gali visai nejaudinti vaikų.“

2016-ųjų festivalio siurprizas – iš Kanados atvykstanti objektų teatro trupė „Théâtre Puzzle“, nuolatiniai tarptautinių festivalių Kanadoje ir Europoje dalyviai. Trupės nariai kvies vaikus į spektaklį „Maišelio istorija“, o scenos menų profesionalus – į suaugusiems kurtą spektaklį bei kūrybines dirbtuves „Kokios keistos rūšies objektas!“. „Théâtre Puzzle“ nariai festivalyje bus ne vieninteliai prancūzakalbiai – šįmet čia lankysis dvi trupės iš Prancūzijos, pristatysiančios visiškai skirtingus spektaklius. Trupės „Cie le Clan des Songes“ spektaklis „Miestas“ nukels į neregėto grožio animacijos pasaulį, kur vaizdai atlieka kur kas svarbesnį vaidmenį nei gyvi žmonės. Tuo tarpu trupė „Skappa! & Associes“ pristatys vieno aktoriaus ir daugybės objektų bei projekcijų spektaklį „Vikruolis“. Žiūrovų pageidavimu paskelbtas papildomas „Vikruolio“ seansas, skirtas šeimoms – spektaklis bus rodomas sausio 19 dieną (antradienį) 18 valandą.

Svarbią vietą festivalyje KITOKS užims ir aukšto lygio vaikų edukacija garsėjančios Skandinavijos šalys – į Vilnių atvyksta šokio, akrobatikos ir animacijos spektaklis „Kitur“, kurio kūrėjai suomiai kuria dialogą tarp realaus ir virtualaus pasaulio. Tuo tarpu švedų gyvo meno kolektyvas MELO kvies žiūrovus į šokio spektaklį – žaidimą „Pėdsakai“, kuriame vaikai, sekdami pėdomis, patys taps spektaklio dalyviais ir kūrėjais.

Lietuvišką festivalio programą šįmet sudaro tik du spektakliai, tačiau ir čia nestigs nei įvairovės, nei interaktyvumo. Stalo teatro spektaklis „Sekretai iš būtųjų laikų“ pirmiausia kvies į kelionę po Vilniaus Senamiestį, o po jos atvykę į „Menų spaustuvės“ Kišeninę salę vaikai dalinsis įspūdžiais ir patys dalyvaus kuriant spektaklį. Tuo tarpu šokio teatras Dansema pristatys didelės sėkmės sulaukusią premjerą „Spalvoti žaidimai“, vienintelį kūdikiams skirtą spektaklį festivalio programoje, kuriame vaikai patys galės visiškai netikėtu kampu pažvelgti į suaugusiems įprastus daiktus.

Šįmet festivalis keliasi į kitą lygmenį ir greta pažinimo ir žaidimų vaikams erdvės atsigręžia ir į tuos, kurie atveda vaikus į teatrą – jų mokytojus, auklėtojus bei šeimos narius. „Prieš metus susimąsčiau apie tai, ar mes, suaugusieji, vesdami vaikus į spektaklius paruošiam juos šiai išvykai“, sako J. Balandytė. „Ar užtenka po spektaklio užduoti vaikui tą vienintelį banalų klausimą „ar patiko“? Turbūt daug kas sutiks, kad ne, tačiau kiek iš jų skiria laiko ilgesniam pokalbiui? Ar esame pasirengę ir žinome, kaip vaikus paruošti spektaklio stebėjimui, kaip su jais aptarti tai, ką matė, ką akcentuoti?“

Pamąstymai atvedė prie šių metų edukacinių renginių programos. Sausio 21-22 dienomis vokietė, viena iš festivalio „Starke Stücke“ organizatorių Nadja Blickle, su mokytojais ir darželio auklėtojais kalbės apie įvairius metodus, padėsiančius paruošti vaikus vizitui į teatrą. O 22-23 dienomis choreografė Birutė Banevičiūtė iškart po spektaklių „Spalvoti žaidimai“ kvies tėvus kalbėtis apie tai, kaip suprasti, jog dar nekalbantis jų vaikas iš tiesų supranta tai, ką mato scenoje. Greta – kūrybinės dirbtuvės scenos menų profesionalams, kurias vesdami „Théâtre Puzzle“ nariai supažindins Lietuvos scenos menų profesionalus darbo su objektais scenoje principais bei įrodys, jog teatre atgyti gali bet kas.

Dauguma šių metų festivalio spektaklių skiriami vaikams nuo penkerių iki dešimties metų. Žiūrovai raginami bilietus įsigyti iš anksto – ankstesnių metų patirtis įrodo, jog festivalis jau turi savo publiką ir ji susiruošia į teatrą vos išgirdusi festivalio datas. Bilietus platina Tiketa.

 

„Kitur“
„Kitur“