7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Premjera: „Dramų stalčius“

Rengėjų inf.
Nr. 46 (1152), 2015-12-25
Teatras Anonsai

„Dramų stalčius“ – tai verstinės dramaturgijos namai internete. Svetainės www.dramustalcius.lt lankytojai gali laisvai skaityti, siųstis ir atsakingai naudotis į lietuvių kalbą išverstomis įvairaus laikmečio užsienio autorių pjesėmis. 

Lig šiol teatro bendruomenė, akademinis sluoksnis bei kitos suinteresuotos visuomenės grupės galėjo naudotis itin ribotais dramaturgijos ištekliais: daugelio pjesių tebuvo tik po vieną jau sudilusį egzempliorių, atspausdintą dar rašomąja mašinėle, didžioji dalis jų – pasklidę įvairiuose šalies teatruose, privačiuose fonduose ar saugomi Lietuvos literatūros ir meno archyve, todėl prieinami vienetams. Naujų dramaturgijos leidinių po 1990 m. išleista vos 22.

Siekdami pakeisti esamą situaciją, teatras „UTOPIA“ su teatrologų komanda ėmėsi idėjos perkelti verstinės dramaturgijos lobyną į skaitmeninį formatą, sukuriant internetinę dramų saugyklą ir užtikrinant jos pasiekiamumą visai tikslinei auditorijai. 

Pjesių skaitmeninimo kryptį papildė ir poreikis skatinti naujus dramų vertimus. Šiandien vis dar jaučiant didžiulį tiek klasikinės, tiek šiuolaikinės dramos kūrinių vertimų stygių, buvo pradėta reikšmingiausių trūkstamų kūrinių analizė (vien klasikinės dramos nėra išversta daugiau kaip 160 vertingų kūrinių) ir užsakyti pirmieji vertimai. Šiuo metu „Dramų stalčiuje“ galima rasti 2014–2015 m. išverstus Williamo Shakespeare’o, George’o Büchnerio, Euripido, Pedro Calderóno de La Barca’os, Carlo Gozzi bei Christoferio Marlowe kūrinius.

Veikti jau pradėjusioje svetainėje www.dramustalcius.lt šiuo metu įkelta apie 115 pjesių, suskirstytų pagal autorius ir laikotarpius. Dramų naudojimas asmeniniais tikslais neribojamas, tačiau nutarus pjesę statyti ar naudoti kitais komerciniais sumetimais, būtina kreiptis į vertėjus ir LATGA-A. Darbai pradėti, bet nebaigti: planuose – „pilnas stalčius“, t. y. visa verstinė dramaturgija, ir dešinysis stalčiaus kampelis, visada atviras naujiems dramų vertimams. 

Taigi, metas atverti stalčių www.dramustalcius.lt ir atrasti Dramą!

Projekto pristatymo metu apie dramaturgijos vertimus diskutuosime su šios srities profesionalais. Ištraukas iš naujai verstų pjesių skaitys aktoriai Ainis Storpirštis ir Elzė Gudavičiūtė.

Lauksime Jūsų 2015 m. gruodžio 28 d. 16 val. Lietuvos nacionalinio dramos teatro fojė.