Šiaurės Lietuvoje rugsėjo 6-ąją prasidės jau trečiasis tarptautinis Josepho Achrono muzikos festivalis, į mažesnius miestus ir miestelius pritrauksiantis visame pasaulyje koncertuojančius garsius atlikėjus. „Pagerbdami šį legendinį Lazdijuose gimusį litvakų kompozitorių, nešame žinią, jog didelį kultūrinį paveldą kūrė įvairių tautybių žmonės“, – sako festivalio meno vadovas, žinomas violončelininkas Glebas Pyšniakas.
„Džiaugiuosi, kad tokio lygio muzikai regionams dovanoja savo meną, kad festivalis – jau trečias, – sako jo direktorė Janina Ališauskienė. – Šitie koncertai tarsi nupučia dulkes nuo kultūrinės atminties.“ Šįmet, kitaip nei anksčiau, išsiplėtė festivalio geografija. „Koncertai vyksta skirtinguose miestuose ir kasmet prie mūsų jungiasi vis daugiau sinagogų, šiuo metu esančių kultūros centrais – grosime jose ir supažindinsime ne tik su žydų, bet ir su kitų tautų kompozitorių muzika“, – pasakoja festivalio meno vadovė, viena ryškiausių šių dienų lietuvių smuikininkių Dalia Dėdinskaitė.
J. Achronas (1886–1943) yra laikomas viena labiausiai neįvertintų savo kartos muzikos asmenybių. „Jutome pareigą priminti Lietuvai apie J. Achroną, Holivude palaidotą kompozitorių. Juk kaip dažnai nežinome savo turtingo paveldo. Jis – smuiko vunderkindas, nuostabus kompozitorius, dėstęs garsiose muzikos mokyklose, kūręs muziką Holivudui. Iki šiol Europoje jis nėra toks žinomas, dažniau grojamas už Atlanto“, – pasakoja G. Pyšniakas.
Festivalį rugsėjo 6 d. Šiaulių „Saulės“ koncertų salėje pradės Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, diriguojamas maestro Roberto Šerveniko, ir G. Pyšniakas, griešiantis su orkestru solo šviesaus atminimo Anatolijaus Šenderovo „Concerto in Do“. Taip pat skambės Roberto Schumanno Ketvirtoji simfonija. Koncertu pagerbiamas garsusis litvakų kompozitorius A. Šenderovas, šįmet minint penktąsias jo mirties metines.
Rugsėjo 7-ąją festivalis persikels į ypač puikia akustika ir jaukumu išsiskiriančią Telšių ješivą. Čia kamerinės muzikos koncertą „Estrellita“ pristatys D. Dėdinskaitė ir kanadietis pianistas Walteris Delahuntas, grojęs su tokiais atlikėjais kaip Marta Argerich ir Gidonas Kremeris. Įdomią ir spalvingą programą sudaro vieno iškiliausių XX a. smuikininkų, Vilniuje gimusio Jaschos Heifetzo aranžuotės smuikui ir fortepijonui, J. Achrono ir A. Šenderovo kūriniai.
Šiaulių „Laiptų“ galerijoje rugsėjo 8-ąją koncertuos G. Pyšniakas ir pianistas Rokas Zubovas, 17-ąją J. Achrono ir A. Šenderovo kūrinių programą atliks tenoras Rafailas Karpis, pianistas Darius Mažintas ir D. Dėdinskaitė bei A. Pyšniakas. Žagarės sinagogoje 18 d. programą „Kelias“ iš J. Achrono ir Johanno Sebastiano Bacho kūrinių pristatys abu festivalio meno vadovai ir smuikininkas Džeraldas Bidva. Vakaro metu bus rodomi dailininko Mindaugo Juodžio kūriniai. Įspūdingo koncerto „Baltijos malda“ rugsėjo 21-ąją laukiama Šiaulių Šv. Jurgio bažnyčioje – čia įvairius XX ir XXI a. kompozitorių kūrinius atliks D. Dėdinskaitė, G. Pyšniakas ir Vilniaus savivaldybės choras „Jauna muzika“. Kitą dieną Joniškėlio Karpių dvare koncertą Arnoldo Schönbergo 150-osioms gimimo metinėms pristatys stygininkų ansamblis ir aktorius Andrius Bialobžeskis.
Festivalio dienomis Žagarėje, Pakruojyje, Joniškėlyje, Joniškyje, Telšiuose ir Šiauliuose ansamblis „Artistico“ su žinomais aktoriais atliks J. Achrono „Vaikiškąją siuitą“. „Regionuose tėvai su vaikais retai ir nedrąsiai eina į koncertus. Vaikams atvažiuoti į kitus miestus toli, tai koncertas visai šeimai atvažiuoja pas juos“, – sumanymu surengti koncertus mažesniuose miestuose džiaugiasi D. Dėdinskaitė.
Daugiau informacijos apie festivalio koncertus: www.achron.lt