Tarptautinis senosios muzikos ansamblis „Canto Fiorito“ džiaugiasi galėdamas pakviesti klausytojus jau į penktąjį didžiajam architektūros meistrui Jonui Kristupui Glaubicui skirtą koncertą „Vilniaus Baroko veidas V“ šių metų rugsėjo 7 dieną, šeštadienį, 17.30 val. Vilniaus Šventosios Dvasios bažnyčioje (Dominikonų g. 8). Silezijos krašte gimęs ir augęs J.K. Glaubicas atvyko į Vilnių po didžiulio gaisro atstatyti nukentėjusių bažnyčių bei kitų pastatų, ir čia gyvendamas išplėtojo savitą Vilniaus Baroko architektūros mokyklą.
Rodrigo Calveyros vadovaujamo ansamblio „Canto Fiorito“ organizuojamo koncertų ciklo idėja – bažnyčiose, prie kurių architektūros prisidėjo J.K. Glaubicas, rengti istoriškai atliekamos jo laikų, vėlyvojo Baroko, muzikos koncertus, lydimus ekskursijų ir paskaitų. Koncertuose klausytojams siūloma ypatinga vizualinės ir akustinės dermės patirtis, skirtingas meno šakas apjungiantis Baroko stiliaus pajautimas. Šio ciklo renginiai jau įvyko keliuose garsiausiuose J.K. Glaubico pastatuose – Vilniaus Evangelikų liuteronų bažnyčioje (2 kartus), Šv. Kotrynos ir Šv. Jonų bažnyčiose. Nėra plačiai žinoma, kad J.K. Glaubicas prisidėjo ir prie Šv. Dvasios bažnyčios rekonstrukcijos, kuriant jos išraiškingą kupolą. Kai kurių mokslininkų teigimu, jis bažnyčiai taip pat pridėjo du bokštus, būdingus jo braižui, kurie vėliau buvo pažeminti, o kitų nuomone, jis galėjo būti ir įspūdingo jos interjero autorius. Apie tai ir daugiau koncerto pradžioje papasakos istorikė Erika Meškauskienė. Ši bažnyčia ypatinga ir tuo, kad jos vargonus pagamino garsus meistras Johanas Gottlobas Casparini, taip pat gimęs Silezijoje – tai didžiausi išlikę J.G. Casparini vargonai Europoje.
Koncerte „Canto Fiorito“ bendradarbiaus su senosios muzikos ansambliu iš Lenkijos „Nova Silesia“ ir Klaipėdos kameriniu orkestru, kuris vis giliau specializuojasi Baroko muzikoje – groja barokiniais strykais, specialiai pritaikytais metalinėms stygoms, barokiniame 415 Hz derinime. Koncerto programą, atliekamą lenkų bendruomenės bažnyčioje, daugiausia sudarys J.K. Glaubico bendraamžių lenkų kompozitorių Grzegorzo Gerwazy Gorczyckio ir Johanno Gottliebo Janitscho kūriniai. Be to, abu šie kompozitoriai yra kilę iš to paties Silezijos regiono kaip J.K. Glaubicas, ir rašė muziką galantišku vėlyvojo Baroko stiliumi, būtent J.K. Glaubico architektūros stiliumi. Programą papildys vieni iš svarbiausiųjų galantiškojo stiliaus kompozitorų Johannas Gotliebas Graunas ir Janas Dismas Zelenka. J.G. Graunas tuo metu laikytas vienu garsiausių smuikininkų, jis taip pat buvo J.S. Bacho sūnaus Wilhelmo Friedemanno Bacho smuiko mokytojas. J.D. Zelenka buvo vienas įtakingiausių Drezdeno – tuometinio LDK valdovo dvaro – kompozitorių ir sulaukė pripažinimo dėl savo muzikos novatoriškumo. Šių kompozitorių sakralinius ir instrumentinius kūrinius atliks keturi dainininkai, orkestras ir klavesinas, koncertui diriguos ir kūrinius išilginei fletai su orkestru atliks R. Calveyra.
Kviečiame pasiklausyti šios Lietuvoje dar negirdėtos Baroko muzikos dermėje su to paties stiliaus architektūra ir giliau pažinti Vilniaus Baroko architektą J. K. Glaubicą. Koncertas nemokamas.
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.
Projekto partneriai – Vilniaus Šventosios Dvasios parapija ir Klaipėdos koncertų salė.
Informacinis partneris – UAB „Mediatraffic“.
Projektą organizuoja VšĮ „Canto fiorito“, www.cantofiorito.lt.