7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Baltijos gitarų festivalyje koncertuos Zoranas Dukičius, skambės lietuviška muzika ir flamenko

Rengėjų inf.
Nr. 24 (1516), 2024-06-14
Muzika Anonsai
Baltijos gitarų kvartetas. Organizatorių nuotr.
Baltijos gitarų kvartetas. Organizatorių nuotr.

Birželio 13–16 dienomis Birštone šurmuliuos dešimtys klasikinės gitaros atlikėjų – nuo pasaulinių žvaigždžių iki jauniausių tarptautinio konkurso dalyvių. Baltijos gitarų festivalis šiemet kvies patirti itin platų spektrą gitarai skirtos muzikos – nuo solo iki gitarų kvarteto, nuo Fausto Latėno iki flamenko improvizacijų. Tarp laukiamiausių festivalio svečių yra kroatų virtuozas Zoranas Dukičius, reitinguojamas tarp žymiausių šių laikų gitaristų. 20-mečio proga išskirtinį koncertą surengs ką tik naują albumą išleidęs Baltijos gitarų kvartetas. Festivalio kvietimu Lietuvoje pirmą kartą apsilankys juodkalniečių duetas „Montenegrin Guitar Duo“, o Škotijoje reziduojantis indų kilmės gitaristas Samrat Majumder sugrįš į Birštono Kurhauzą su rečitaliu kaip praėjusių metų gitaristų konkurso pagrindinis laimėtojas. Be viso to, festivalyje šiemet galima tikėtis netikėtų J. S. Bacho ir A. Piazzollos derinių, retai skambančios klasikinės lietuviškos muzikos, o uždarymo vakarą – unikalaus belgų gitaristo Myrddin žvilgsnio į flamenko gitaros tradiciją.

 

Nuo 2009 metų vieną didžiausių Baltijos regione klasikinei gitarai skirtų renginių organizuojantis Baltijos gitarų kvartetas pats festivalyje beveik niekada į sceną nelipa. Tačiau šiemet, minėdamas veiklos dvidešimtmetį, kvartetas įrašė naują albumą „Pievų taku“, bendradarbiaujant su Aleksandra ir Viliumi Kerais. Oficialus albumo pristatymas įvyks pirmąjį festivalio vakarą, birželio 13 d. Būtent šio koncerto programoje išskirtinai daug lietuviškos muzikos, kuri atliekama gitaromis vis dar skamba pakankamai egzotiškai. Čia bus ne tik pačių kvarteto narių aranžuoti Eduardo Balsio, Fausto Latėno, Jono Švedo kūriniai, bet ir įvyks specialiai jiems sukurtos džiazo gitaristo Mindaugo Stumbro kompozicijos „Reflections“ premjera.

 

Itin laukiamas yra kroatų legendos Zorano Dukičiaus pasirodymas Birštono Kurhauze šeštadienio vakarą. Kadaise jis laimėjo abu prestižiškiausius Andrés Segovia gitaristų konkursus ir šis jo pasiekimas iki šiol dar niekieno kito nepakartotas. Jo pasirodyme galima tikėtis netikėto J. S. Bacho ir A. Piazzollos muzikos derinio. Hipnotizuojančių barokinės muzikos šedevrų sugretinimas su argentinietiško temperamento persmelktomis kompozicijomis 2017 metų albume „Bach – Piazzolla“ Zoraną Dukičių vėl iškėlė į aukštumas. Dalis šios programos nuskambės ir Birštone birželio 15 d.

 

Bacho kūrinių įrašais išgarsėjo ir „Montenegrin Guitar Duo“ iš Juodkalnijos. Kai žymioji įrašų leidykla „Naxos“ išleido jų aranžuotas ir atliktas visas J. S. Bacho angliškas siuitas, pasipylė nesibaigiančios kritikų liaupsės. Baltijos gitarų festivalyje birželio 14 d. šis gitarų duetas atliks Bacho prancūziškas siuitas, o antroje koncerto dalyje atskleis kitą savo aistrą – ispaniškai klasikinei ir šiuolaikinei gitaros muzikai.

 

Baltijos gitarų festivalyje beveik visas dėmesys būna sutelktas į klasikinę gitarą, tačiau paskutinis šių metų festivalio renginys taps išimtimi. Belgijos muzikos scenos fenomenu vadinamas Myrddin De Cauter garsėja kaip unikalus kūrėjas, jungiantis flamenko gitaros stilių su džiazo improvizacijomis. Kilęs iš garsios muzikų dinastijos, paauglystėje susidomėjo flamenko ir netrukus atsidūrė Andalūzijoje, kur pasinėrė į flamenko studijas pas garsiausius mokytojus. Išleidęs jau 7 albumus, aktyviai koncertuojantis visame pasaulyje jis jau seniai įrodė, kad puikūs flamenko virtuozai nebūtinai turi atvykti iš Ispanijos. Savo patirtį festivalyje Myrddin perduos ne tik koncerte birželio 16 d., bet ir vesdamas visiems festivalio dalyviams atviras flamenko dirbtuves.

 

Tradiciškai Baltijos gitarų festivalyje be koncertų vyksta ir daugybė kitų renginių. Kelios dešimtys jaunųjų gitaristų susirungs Tarptautiniame klasikinės gitaros atlikėjų bei ansamblių konkurse, bus paskelbtas Kompozicijų konkurso laimėtojas, vyks nemokami seminarai, meistriškumo pamokos, leidyklų leidinių pristatymai ir netgi gitarų paroda.

 

Visi festivalio koncertai birželio 13–16 d. vyks Birštono Kurhauze.

Festivalį organizuoja Baltijos gitarų kvartetas, finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Daugiau informacijos: https://bgq.lt/festivalis

Žymos:
Rengėjų inf.,
Baltijos gitarų kvartetas. Organizatorių nuotr.
Baltijos gitarų kvartetas. Organizatorių nuotr.