7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

10-asis „Odessa Classics“ festivalis – Ukrainos muzikiniai tiltai į pasaulį

LNF inf.
Nr. 13 (1505), 2024-03-29
Muzika Anonsai
Alexey Botvinov. N. Vdovenko nuotr.
Alexey Botvinov. N. Vdovenko nuotr.

Kovo 28 d. Nacionalinėje filharmonijoje skambės vienas iš 10-ojo „Odessa Classics“ festivalio koncertų. Prestižinis ir labai laukiamas festivalis „Odessa Classics“ nuo 2015-ųjų į Odesą kasmet sukviesdavo gausų klasikinės muzikos atlikėjų būrį. Rusijai užpuolus Ukrainą, festivaliui namų teko ieškoti svetur – jau trečius metus festivalio koncertai yra pasklidę po įvairius Europos miestus, vienas jų – Vilnius.

10-ojo „Odessa Classics“ festivalio koncerte Vilniuje Modesto Pitrėno diriguojamas Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras (LNSO), choras „Vilnius“ ir šio festivalio iniciatorius bei vadovas, svečias iš Ukrainos pianistas Alexey’us Botvinovas klausytojams padovanos solidų repertuarą, jungiantį Vakarų Europos ir šiuolaikinę ukrainiečių klasiką: Bedřichas Smetana, Johannesas Brahmsas, Valentinas Silvestrovas, Oleksandras Shchetynskis, Myroslavas Skorykas. Tai bus ne vienintelė festivalio programa, kurioje dalyvaus LNSO.

Balandžio 4 d. „Odessa Classics“ muzikinis tiltas nusidrieks į Ciurichą. Čia, garsiojoje „Tonhalle“ salėje, LNSO koncertuos su A. Botvinovu ir kompozitoriaus bei dirigento Gedimino Gelgoto vadovaujamu Naujų idėjų kameriniu orkestru NIKO. Šio koncerto programoje skambės ir glaudžiai su festivaliu bendradarbiaujančio G. Gelgoto muzika.

A. Botvinovas labai palankiai ir viltingai vertina Lietuvos muzikų dalyvavimą festivalyje. „Festivalis bus pradėtas kovo 28 d. koncertu Vilniuje. Paskui įvyks trys koncertai Ciuriche. Balandžio 4 d. „Tonhalle“ scenoje gros LNSO – daugiau nei 70 muzikantų, diriguojamų Modesto Pitrėno, bei lietuvių ansamblis NIKO. Solistai – aš ir Gediminas Gelgotas, NIKO ansamblio įkūrėjas ir vadovas. Čia programoje derės tradicinė klasika – Brahmsas ir Bachas – ir tokie modernizuoti klasikos kūrėjai kaip Maxo Richterio aranžuoti Vivaldi ir Beethovenas. Be to, ansamblis NIKO – tai minimalistinė muzika ir performansas. Gruodį jie sukėlė ovacijas „Carnegie Hall, jau pakviesti čia kitam sezonui. Esu tikras, NIKO pasirodymas Šveicarijoje taps sensacija“, – sako A. Botvinovas.

Koncertų Vilniuje ir Ciuriche programose skambėsiančio Johanneso Brahmso Pirmojo koncerto fortepijonui ir orkestrui solo partiją atliks pats A. Botvinovas. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje ypatingu rafinuotumu jau ne kartą publiką žavėjęs pianistas yra laikomas vienu geriausių Sergejaus Rachmaninovo muzikos specialistų pasaulyje, garsus ir savo rekordu – itin sudėtingas Johanno Sebastiano Bacho „Goldbergo variacijas“ jis atliko daugiau nei 300 kartų. Pastaruoju metu A. Botvinovas, ieškodamas naujų klasikinės muzikos pateikimo būdų, inicijuoja projektus, kuriuose jungia muziką, šviesų meną ir kitas medijas. Šie projektai sulaukė sėkmės Paryžiuje, Ciuriche, Stambule, Abu Dabyje, Kyjive ir žymiajame Montrė džiazo festivalyje Šveicarijoje. O jo inicijuotas vienu prestižiškiausių Europoje laikomas klasikinės muzikos festivalis „Odessa Classics“ vykstant karui Ukrainoje tampa savita muzikine deklaracija už taiką pasaulyje.

Didžių kompozitorių muzika pasakoja apie žmogaus meilę laisvei ir gyvybei, ji priešinasi totalitarizmui ir karui, įsitikinęs A. Botvinovas, apie muzikinę kovą už laisvę nesenai davęs interviu radijui „Svoboda“ (visą interviu tekstą galima rasti čia: www.svoboda.org/a/festivalj-odessa-classics-velikaya-muzyka-v-podderzhku-ukrainy/32850307.html).

Simboliška, kad „Odessa Classics“ festivalio atidarymo koncerto finalui pasirinkta M. Skoryko „Melodija“ chorui ir styginiams – vienas žymiausių šio ukrainiečių kompozitoriaus kūrinių, kuris karo kontekste dažnai skamba kaip solidarumo su ukrainiečių tauta simbolis.

Koncertas „10-asis „Odessa Classics“ festivalis. LNSO, choras „Vilnius“, Alexey Botvinov, Modestas Pitrėnas“ vyks kovo 28 d., ketvirtadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje. Visą LNF 83-iojo sezono programą rasite interneto svetainėje www.filharmonija.lt. Kviečiame įsigyti šį sezoną siūlomą abonementą ir laukiame Jūsų koncertuose! LNF 83-iojo koncertų sezono mecenatas – „Norfa“.

 

Žymos:
LNF inf.,
Alexey Botvinov. N. Vdovenko nuotr.
Alexey Botvinov. N. Vdovenko nuotr.