7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

XIX a. kamerinės muzikos šedevrai Valstybinio Vilniaus kvarteto koncerte

LNF inf.
Nr. 15 (1422), 2022-04-15
Muzika Anonsai
Sergejus Krylovas ir Kristina Miller. D. Matvejevo nuotr.
Sergejus Krylovas ir Kristina Miller. D. Matvejevo nuotr.

Balandžio 20 d. Nacionalinės filharmonijos scenoje su Valstybiniu Vilniaus kvartetu pasirodys smuikininkas Sergejus Krylovas ir pianistė Kristina Miller. Atlikėjus suvienys poetiška Ernesto Chaussono muzika, programoje taip pat skambės kvarteto interpretuojamas Franzas Schubertas.

 

Valstybinis Vilniaus kvartetas (VVK), vadovaujamas primarijės Dalios Kuznecovaitės, jau senokai puoselėjo idėją parengti kamerinės muzikos programą su publikos visada laukiamu smuikininku, Lietuvos kamerinio orkestro meno vadovu Sergejumi Krylovu. Ir štai svajonė tampa realybe. S. Krylovo siūlymu prie ansamblio prisijungs Lietuvos publikai jau pažįstama pianistė iš Vokietijos Kristina Miller.

 

Jei reiktų Lietuvos publikai abu artėjančio kvarteto koncerto partnerius pristatyti trumpai, tai verta būtų paryškinti svarbiausius jų kūrybinio braižo štrichus. Kunkuliuojantis muzikavimas, intensyvus lyriškumas ir kerintis garso grožis – tai savybės, užtikrinančios S. Krylovui vietą tarp žymiausių šiandienos atlikėjų. Platus smuikininko repertuaras apima muzikines epochas nuo ankstyvojo italų baroko iki XXI amžiaus avangardinių kompozicijų. S. Krylovas yra koncertavęs su žymiausiais Europos, Azijos ir Amerikos orkestrais, diriguojamais pasaulinį pripažinimą pelniusių dirigentų. K. Miller yra Sankt Peterburgo, Miuncheno ir Vienos aukštųjų muzikos mokyklų auklėtinė, koncertuoja Europoje, JAV, Australijoje ir Pietų Amerikoje, pasirodo su „Berliner Camerata“, „Recreation Grosses Orchester Graz“ ir kitais kolektyvais.

 

VVK ir svečių koncerte skambės du XIX a. kamerinės muzikos šedevrai, sukurti Franzo Schuberto ir Ernesto Chaussono.

 

Pradžioje kvartetas atliks 1824 m. Franzo Schuberto sukurtą Styginių kvartetą Nr. 14 d-moll („Mirtis ir mergelė“), neretai vadinamą kompozitoriaus muzikiniu testamentu. Jį Schubertas rašė pakilęs iš sunkios ligos, slegiamas finansinių nepriteklių. Pavadinimą „Mirtis ir mergelė“ padiktavo skambanti muzikinė citata iš to paties pavadinimo dainos pagal M. Claudiuso eiles. Kvarteto muzikai būdingas transcendentinis švytėjimas, žemiško džiaugsmo ir tragiško skausmo proveržiai.

 

Kartu su svečiais VVK grieš poetiškąjį prancūzų kompozitoriaus Ernesto Chaussono Koncertą smuikui, fortepijonui ir styginių kvartetui, op. 21. Po šio Koncerto premjeros Briuselyje 1892 m., dalyvaujant žymiam smuikininkui ir kompozitoriui Eugène’ui Ysaÿe, Chaussonas sulaukė didžiulio pripažinimo. Tai nepaprasto intensyvumo ir aistros kupinas kūrinys, išplėtęs kamerinio žanro ribas visos prancūzų muzikos kontekste.

 

Kamerinės muzikos koncertas „Vilniaus kvartetas griežia su Sergejumi Krylovu ir Kristina Miller“ vyks balandžio 20 d., trečiadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje. Bilietus galima įsigyti Filharmonijos kasose ir kakava.lt.

 

Žymos:
LNF inf.,
Sergejus Krylovas ir Kristina Miller. D. Matvejevo nuotr.
Sergejus Krylovas ir Kristina Miller. D. Matvejevo nuotr.