7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Berniukų ir jaunuolių choro „Ąžuoliukas“ 60-mečiui

LNF inf.
Nr. 33 (1398), 2021-10-22
Muzika Anonsai
Choras „Ąžuoliukas“ ir Vytautas Miškinis. D. Matvejevo nuotr.
Choras „Ąžuoliukas“ ir Vytautas Miškinis. D. Matvejevo nuotr.

Šį koncertinį sezoną Filharmonijoje minima ne viena svarbi kolektyvo ar kūrėjo sukaktis. Antai nuolatiniam Filharmonijos koncertinių sezonų dalyviui, berniukų ir jaunuolių chorui „Ąžuoliukas“ – 60! Spalio 30 d. ši sukaktis bus paminėta ypatingu koncertu, atliekant Georgo Friedricho Händelio oratoriją.

 

Šventinis choro koncertas buvo planuotas 2021 m. pavasarį. Deja, dėl pandemijos teko sumanymą atidėti. Dabar, artėjant Vėlinėms, choras atliks Georgo Friedricho Händelio oratoriją „The ways of Zion do mourn“ („Taip gedi Zionas“) solistams, chorui ir orkestrui. Koncerte dainuos solistai Ieva Gaidamavičiūtė-Barkauskė (sopranas), Nora Petročenko (mecosopranas), Rafailas Karpis (tenoras), Nerijus Masevičius (bosas-baritonas), gros Lietuvos kamerinis orkestras (LKO), diriguos „Ąžuoliuko“ meno vadovas ir vyr. dirigentas Vytautas Miškinis.

Ši Händelio oratorija pirmą kartą suskambėjo 1737 m. Londone, Vestminsterio abatijoje (Westminster Abbey), mirus karalienei Karolinai. Kūrinio atlikimu „Ąžuoliuko“ choras atmins Lietuvos menininkus, „Ąžuoliuko“ mokytojus ir dainininkus, išėjusius amžinybėn nuo COVID-19 rykštės.

„Ąžuoliukas“ – tai ne tik gražiausi Lietuvos balsai, bet ir unikali tradicija, jungianti didžiausio meistriškumo chorą ir profesionalią muzikų lavinimo mokyklą. Suburdamas pirmąjį Lietuvoje berniukų chorą, iškilus chorvedys Hermanas Perelšteinas jau tuomet, sovietmečiu, patvirtino, kad esame Europos kultūros dalis, sekame geriausiais Europos berniukų ir vyrų chorų pavyzdžiais.

Priminsime, kad 1959 m. rugsėjo 12 d. tuometiniame Vilniaus ryšininkų klube įvyko pirmoji repeticija. Į ją susirinko apie 30 Vilniaus mokyklose maestro H. Perelšteino atrinktų 8–12 metų berniukų. 1961 m. surengtas pirmas svarbus choro koncertas Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje. Ilgainiui iš berniukų kolektyvo išaugo visa berniukų, jaunuolių ir vyrų balsų sudėtis, tinkama mišraus choro muzikai atlikti. 1964 m. sausio 20 d. su S. Sondeckio vadovaujamu LKO choras pirmą kartą dainavo stambios formos kūrinį – Giovanni Battista Pergolesi „Stabat Mater“. 1966 m. parengtas Johanno Sebastiano Bacho „Magnificat“, 1968 m. choras dalyvavo Henry Purcello operos „Didonė ir Enėjas“ premjeroje Kaune ir Vilniuje, atliko Benjamino Britteno „Mažąsias mišias“, 1969 m. dainavo Richardo Wagnerio operos „Lohengrinas“ spektakliuose. Tais pačiais metais įvyko pirmas choro pasirodymas užsienyje – „Wratislawia Cantans“ festivalyje Lenkijoje, kur su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru atlikta Eduardo Balsio oratorija „Nelieskite mėlyno gaublio“. 1969 m. įsteigta berniukų muzikos mokykla „Ąžuoliukas“, jos auklėtiniai buriami į mažylių chorą, o mokyklą baigę jaunuoliai dainuoja vyrų kolektyve. „Ąžuoliuko“ chore savo karjerą pradėjo dirigentai Jonas Aleksa, Žyginta Zavadskytė, Vytautas Miškinis (būsimasis choro vadovas, perėmęs vairą iš H. Perelšteino), jie čia gavo vertingiausias dirigavimo pamokas. Šiandien choras ir mokykla „Ąžuoliukas“ telkia apie 450 choristų.

Jau daugiau nei 40 metų „Ąžuoliukui“ vadovauja H. Perelšteino mokinys Vytautas Miškinis, išlaikantis ir puoselėjantis kolektyvo tradicijas. Plačiai garsinantis Lietuvos vardą choras yra daugybės tarptautinių konkursų laureatas, įvairių projektų dalyvis, sukaupęs milžinišką dainų, ypač stambios formos kūrinių, atliekamų su simfoniniais orkestrais, repertuarą.

Be žinomų ąžuoliukų dirigentų V. Miškinio, Povilo Gylio, Vaclovo Augustino, Gintauto Venislovo, puikiais sceniniais pasiekimais gali didžiuotis fleitininkas Vytenis Gurstis, gitaristas Saulius S. Lipčius, dainininkai Kostas Smoriginas, Rafailas Karpis ir kiti žinomi Lietuvos muzikai. R. Karpį išgirsime ir šiame proginiame koncerte.

 

Vilniaus berniukų ir jaunuolių choro „Ąžuoliukas“ 60-mečiui skirtas koncertas vyks spalio 30 d., šeštadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje. Primename, kad Filharmonijos koncertuose yra būtinas galimybių pasas. Daugiau informacijos: www. filharmonija.lt.

Žymos:
LNF inf.,
Choras „Ąžuoliukas“ ir Vytautas Miškinis. D. Matvejevo nuotr.
Choras „Ąžuoliukas“ ir Vytautas Miškinis. D. Matvejevo nuotr.