7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Lenkijos muzikų specialiai Lietuvai įrašyto koncerto „Amadeus“ transliacija

LNF inf.
Nr. 44 (1365), 2020-12-18
Muzika Anonsai
Agnieszka Duczmal. J. Mójta nuotr.
Agnieszka Duczmal. J. Mójta nuotr.

Gruodžio 20 d. Filharmonija internetu ketina transliuoti specialiai Lietuvos publikai parengtą Lenkijos muzikų koncertą „Amadeus“. Agnieszkos Duczmal diriguojamas Lenkijos radijo kamerinis orkestras „Amadeus“ ir pianistė Joanna Goranko atliks Karolio Szymanowskio, Fryderyko Chopino ir Modesto Musorgskio kūrinių programą.

 

Dėl pandemijos šių pirmųjų jubiliejinio Nacionalinės filharmonijos koncertų sezono svečių koncertas iš rugsėjo 18 d. buvo nukeltas į gruodžio 20 d., o dabar kviečiama jų muzikavimo pasiklausyti per internetą.

 

Lenkijos radijo kamerinis orkestras „Amadeus“ Kanados „Gazette Montreal“ puslapiuose buvo įvardytas kaip vienas ryškiausių mūsų laikų kamerinių orkestrų, o Londono „Independent“ rašė: „Kolektyvas priklauso geriausiems pasaulyje tokio tipo orkestrams, turi išskirtinį skambesį, nuostabų legato ir neprilygstamą dirigentę Agnieszką Duczmal.“

 

Būtent Agnieszka Duczmal dar studijų metais, 1968-aisiais, Poznanėje subūrė kolektyvą, kuris 1976 m. įvertintas Herberto von Karajano orkestrų konkurso tuometiniame Vakarų Berlyne sidabro medaliu. Prieš metus šiame konkurse A. Duczmal buvo pelniusi diplomą kaip viena ryškiausių jaunųjų dirigenčių. Netrukus, 1982 m., Tarptautinis kultūros centras „Saint Vincent“ Romoje, globojamas UNESCO ir Italijos prezidento, aktyviai muzikei suteikė „La Donna del Mondo“ („Pasaulio moters“) titulą už pasiekimus pasaulio kultūroje ir socialinėje veikloje.

 

Iki šiol legendine vadinamos dirigentės vadovaujamas orkestras „Amadeus“ nuolat daro įrašus Lenkijos radijuje (priskaičiuojama jau per 10 000 minučių nuo baroko iki šiuolaikinės muzikos), bendradarbiauja su pasaulio radijo stotimis (Vokietijos NDR, WDR, SFB, Londono BBC, Monrealio CBC), dalyvauja koncertuose Lenkijos, Prancūzijos, Japonijos televizijose, gastroliuoja Europoje, tokiose salėse kaip Amsterdamo „Concertgebouw“, Leipcigo „Gewandhaus“, Londono „Queen Elizabeth Hall“ ar Milano „Teatro alla Scala“, taip pat JAV, Meksikoje, Kuveite, Japonijoje, Afrikoje ir kitur, yra įrašęs daugiau nei 50 kompaktinių plokštelių. „Amadeus“ bendradarbiauja su tokiomis žvaigždėmis kaip Martha Argerich, Mischa Maisky, Wyntonas Marsalis, Ivo Pogorelićius, Vadimas Repinas, Grigorijus Sokolovas, Maximas Vengerovas, Ingolfas Wunderis ir kitais iškiliais muzikais.

 

Lietuvos publikai orkestras parengė pačios A. Duczmal aranžuotas  K. Szymanowskio Etiudo b-moll, op. 4 Nr. 3, ir M. Musorgskio „Parodos paveikslėlių“ versijas. O programos perlu, be abejo, taps F. Chopino Koncertas fortepijonui ir orkestrui Nr. 1 e-moll, op. 11 (Richardo Hoffmanno aranžuotė).

 

Išskirtinio grožio F. Chopino Pirmąjį koncertą fortepijonui atliks jauna lenkų pianistė Joanna Goranko – įvairių tarptautinių konkursų Lenkijoje, Vokietijoje, Rusijoje, Kinijoje nugalėtoja, prizininkė ir diplomantė, festivalių bei Majamio ir Kalgario atlikėjų forumų dalyvė, garsėjanti kaip talentinga Chopino interpretuotoja.

 

Šis lenkų muzikų koncertas yra finansuojamas Lenkijos kultūros ir nacionalinio paveldo ministerijos lėšomis iš Kultūros rėmimo fondo.

 

Specialiai Lietuvai parengtas koncerto „Amadeus“ įrašas bus transliuojamas gruodžio 20 d., sekmadienį, 19 val. Filharmonijos „Facebook“ paskyroje.

Žymos:
LNF inf.,
Agnieszka Duczmal. J. Mójta nuotr.
Agnieszka Duczmal. J. Mójta nuotr.
Orkestras „Amadeus“. J. Mójta nuotr.
Orkestras „Amadeus“. J. Mójta nuotr.
Joanna Goranko. Organizatorių nuotr.
Joanna Goranko. Organizatorių nuotr.