7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

PAREMKITE
7 meno dienas
SMS žinute

„Procesas“ pristatomas Brno festivalyje

LNOBT inf.
Nr. 25 (1304), 2019-06-21
Muzika Anonsai
Baleto spektaklis „Procesas“. M. Aleksos nuotr.
Baleto spektaklis „Procesas“. M. Aleksos nuotr.

Pernai dviem „Auksiniais scenos kryžiais“ apdovanotas LNOBT baleto spektaklis „Procesas“ išvyko į pirmąsias savo gastroles: birželio 20-ąją jį stebėjo Čekijos miesto Brno žiūrovai. Choreografo Martyno Rimeikio pagal Mindaugo Urbaičio ir Marijos Paškevičiūtės muziką sukurtas spektaklis tapo tarptautinio šiuolaikinio ir klasikinio baleto festivalio „Dance Brno 2019“ programos dalimi.

 

Lietuvių baleto spektaklis buvo rodomas 1965 m. atidarytame Leošo Janačeko vardo teatre. Brno mieste garsusis čekų kompozitorius L. Janačekas (1854–1928) praleido didžiumą savo gyvenimo metų.

 

L. Janačeko amžininkas, Prahoje gimęs rašytojas Franzas Kafka (1883–1924) Čekijoje irgi laikomas savu. Todėl pagal jo romaną choreografo M. Rimeikio sukurtas neoklasikinis baletas čekų publikai lengvai suprantamas. 

 

Jozefą K. „Dance Brno“ festivalio spektaklyje šoko Jeronimas Krivickas, Panelę Biurstner – Rūta Lataitė, Lenę – Gohar Mkrtchyan, Teismo valytoją – Olesia Šaitanova, Teismo vykdytoją – Gediminas Švendravičius, Advokatą – Jonas Laucius, Dėdę – Mantas Daraškevičius, Kunigą (pirmą kartą) – anksčiau Jozefą K. vaidmenį „Procese“ atlikęs Ernest Barčaitis. Skirtingai nei Vilniuje, gastrolėse baletas pristatomas skambant muzikos fonogramai. 

 

Festivalyje „Dance Brno“ šįmet taip pat pakviesta dalyvauti Pietų Bohemijos teatro baleto trupė iš Čekijos su spektakliu „Raktai į niekur“ (choreografas Petr Zuska), Spellboundo šiuolaikinis baletas iš Italijos su spektakliu „Rossini uvertiūros“ (choreografas Mauro Astolfi) ir Slovėnijos nacionalinio teatro Maribore baleto trupė su dviem vienaveiksmiais spektakliais „Hora“ (choreografas Edward Clug) ir „Kantata“ (choreografas Mauro Bigonzetti).

 

Savo ruožtu Brno nacionalinis teatras rudenį vilniečiams rengiasi atvežti baletą „Juoda ir balta“ pagal Piotro Čaikovskio muziką. Tai – choreografo Mario Radačovsky sukurta moderni „Gulbių ežero“ versija, siūlanti naują požiūrį į visiems žinomą klasikinio baleto veikalą. Šiame spektaklyje dėmesys sutelkiamas ne į gulbes, o į Princo Zygfrydo personažą: Princas gydosi vėžį ir yra priverstas pasirinkti juodą arba baltą savo ateities scenarijų. Bet ar balta spalva išties tokia nekalta, o gal ji net pavojingesnė už juodą?..

 

Žymos:
LNOBT inf.,
Baleto spektaklis „Procesas“. M. Aleksos nuotr.
Baleto spektaklis „Procesas“. M. Aleksos nuotr.