7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Verbų sekmadienį skambės „Septyni paskutiniai žodžiai“

LNF inf.
Nr. 14 (1293), 2019-04-05
Muzika Anonsai
Valstybinis Vilniaus kvartetas. D.Matvejevo nuotr.
Valstybinis Vilniaus kvartetas. D.Matvejevo nuotr.

Per gavėnią Valstybinis Vilniaus kvartetas kviečia į savitas muzikines rekolekcijas. Verbų sekmadienį šis kamerinis ansamblis tradiciškai grieš Josepho Haydno kūrinį „Septyni paskutiniai mūsų Išganytojo žodžiai ant kryžiaus“. Muziką lydės skaitomi tekstai, padėsiantys susikaupti Verbų sekmadienio apmąstymams bei Didžiosios savaitės slėpiniui. Susikaupimo valandos numatytos Vilniaus arkikatedroje bazilikoje (16 val.) ir Elektrėnų Švč. Mergelės Marijos Kankinių Karalienės bažnyčioje (10 val.).

 

Monumentalų septynių sonatų veikalą „Septyni paskutiniai mūsų Išganytojo žodžiai ant kryžiaus“ („Die sieben letzten Worte unseres Erlösers am Kreuze“) austrų klasikas Josephas Haydnas (1732–1809) ėmėsi kurti 1785 m., gavęs laišką iš Ispanijos. Kompozitoriaus buvo prašoma parašyti muziką Didžiojo penktadienio bažnytinei liturgijai. Kūrinį turėjo sudaryti septynios dalys, įsiterpiančios į priešmirtinius Kristaus priesakus skelbiančio ir aiškinančio vyskupo pamokslą. Muzikos paskirtis – sustiprinti kiekvieno iš septynių „žodžių“ emocinį poveikį. Taip atsirado Haydno Septynios sonatos orkestrui su įžanga ir pabaiga, pavadintos „Septyni paskutiniai mūsų Išganytojo žodžiai ant kryžiaus“.

 

Netrukus kompozitorius pritaikė ciklą styginių kvartetui, kiek vėliau buvo išleista ir ciklo transkripcija fortepijonui. Maždaug po dešimties metų Haydnas kūrinį perdirbo į oratoriją solistams, chorui ir orkestrui. Tokį įvairų šios muzikos apdarą nulėmė ypatingas jos populiarumas. Pasak autoriaus, parašyti septynis adagio, kurie eina vienas po kito ir trunka po dešimt minučių, taip, kad jie nenuvargintų klausytojų, yra nelengva užduotis. Tačiau ją kompozitorius atliko puikiai: introdukcijos ir septynių sonatų muzika jaudina nuoširdumu, savitumu, tragišku patosu, o paskutinė dalis – žemės drebėjimo vaizdas – po sonatų nuskamba kaip įspūdinga dramatinė kulminacija.

 

Haydno muzikos garsai harmoningai dera su intarpuose skaitomais giliaprasmiais tekstais. Vilniaus arkikatedroje jau esame įpratę girdėti tekstus iš Floridoje (JAV) gyvenusio žurnalisto, iškilaus diplomato ir visuomenės veikėjo Vytauto Antano Dambravos knygelės „Septyni žodžiai“, jie bus skaitomi ir šį kartą. O štai Elektrėnuose numatyta skaityti tekstus iš vieno iškiliausių XX a. katalikų teologų Karlo Rahnerio SJ meditacijų „Paskutiniai septyni Jėzaus žodžiai“.

 

Lietuvos nacionalinės, Baltijos asamblėjos ir kitų svarbių premijų laureato Valstybinio Vilniaus kvarteto – Dalia Kuznecovaitė (I smuikas), Artūras Šilalė (II smuikas), Girdutis Jakaitis (altas), Augustinas Vasiliauskas (violončelė) – atliekama sakralinė muzika, skirta Verbų sekmadieniui, skambės balandžio 14 d. 10 val. Elektrėnų Švč. Mergelės Marijos Kankinių Karalienės bažnyčioje ir 16 val. Vilniaus arkikatedroje bazilikoje. Kviečiame!

Žymos:
LNF inf.,
Valstybinis Vilniaus kvartetas. D.Matvejevo nuotr.
Valstybinis Vilniaus kvartetas. D.Matvejevo nuotr.