7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

PAREMKITE
7 meno dienas
SMS žinute

Su LNSO koncertuos Gintaras Rinkevičius ir Vineta Sareika

LNF inf.
Nr. 40 (1277), 2018-12-07
Muzika Anonsai
Vineta Sareika. LNF archyvo nuotr.
Vineta Sareika. LNF archyvo nuotr.

Gruodžio 8 d. Nacionalinėje filharmonijoje prie Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro (LNSO) dirigento pulto stoja maestro Gintaras Rinkevičius. Nors vis dar dažnas Lietuvoje klysta ir painioja du pagrindinius mūsų šalies simfoninius orkestrus – Nacionalinį ir Valstybinį, taip pat kas jiems vadovauja ir diriguoja, šįkart tai nėra klaida – dirigento Modesto Pitrėno vadovaujamam LNSO diriguos Valstybinio simfoninio orkestro meno vadovas G. Rinkevičius. O solisto amplua pasirodys latvių smuikininkė Vineta Sareika. Skambės Samuelio Barberio ir Piotro Čaikovskio muzika.

 

Į Filharmonijos sceną grįžtantis Gintaras Rinkevičius -- vienas ryškiausių Lietuvos menininkų, pelnęs tarptautinį pripažinimą. Prasidedančiai dirigento karjerai didžiulį postūmį suteikė pergalė 1985 m. prestižiniame Tarptautiniame Herberto von Karajano dirigentų konkurse. 1988 m. G. Rinkevičius įkūrė Lietuvos valstybinį simfoninį orkestrą (LVSO) ir jam vadovauja daugiau nei ketvirtį amžiaus. 1996–2003 m. ėjo Latvijos nacionalinės operos meno vadovo ir vyriausiojo dirigento pareigas, 2007–2009 m. šiame teatre buvo pagrindinis kviestinis dirigentas, 2002–2005 m. dirbo Malmės operoje (Švedija) vyriausiuoju dirigentu, 2008–2017 m. buvo Novosibirsko akademinio simfoninio orkestro vyriausiasis dirigentas ir meno vadovas, 2017 m. pakviestas vadovauti Liepojos simfoniniam orkestrui. 2008–2018 m. G. Rinkevičius buvo Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorius, 2013 m. jis tapo Pasaulio taikos orkestro dirigentu bei tarybos nariu. Labiausiai dirigento kūrybinė biografija neatsiejama nuo jo paties įkurto LVSO. G. Rinkevičius ir jo orkestras tapo vienu iš jaunos valstybės, įsiaudrinusios visuomenės atsinaujinimo simbolių. Simboliška, kad kitais metais abu didieji Lietuvos orkestrai – LNSO ir LVSO – turės laikinai palikti jiems įprastas koncertų sales dėl šių renovacijos ir abu pakaitomis koncertuos „Compensos“ salėje. Tad gruodžio 8-osios vakaras Filharmonijoje tampa tarsi įžanga į kūrybinį orkestrų bendradarbiavimą po vienu stogu.

 

Su LNSO šįkart solo griešianti latvių smuikininkė Vineta Sareika yra kvarteto „Artemis“ primarija, prestižinio tarptautinio Karalienės Elžbietos konkurso laureatė, pelniusi net keletą „Echo Classic“ apdovanojimų, šiuo metu einanti pagrindinio koncertmeisterio pareigas Karališkosios flamandų filharmonijos orkestre. Nepakartojamoms šios atlikėjos interpretacijoms ypatingo žavesio suteikia ir jos smuikas – tai Antonio Stradivari 1683 m. sumeistrautas instrumentas.

 

Koncerto programoje – amerikiečių XX a. muzikos ir rusų XIX a. romantizmo sandūra. Skambės Samuelio Barberio „Adagio“ styginiams, op. 11a, ir Koncertas smuikui ir orkestrui, op. 14, bei Piotro Čaikovskio Simfonija Nr. 5 e-moll, op. 64. S. Barberis rašė įvairių žanrų kūrinius: operas, simfonijas, fortepijonines miniatiūras, dainas. Jo muzikoje apstu romantizmo elementų ir lyrikos, bet kartu ji yra ritmiškai sudėtinga, skambanti sodria harmonija. Tai girdėti ir Koncerte smuikui. O garsusis Barberio Adagio – tai Styginių kvarteto antros dalies aranžuotė styginių orkestrui. Teigiama, kad BBC klausytojai jį išrinko liūdniausiu kada nors parašytu klasikos kūriniu.

 

Koncertą apibendrins 1888 m. sukurta Čaikovskio Penktoji simfonija. Anot muzikos istorikų, romantinių nuotaikų kupiname, aštrų psichologinį konfliktą atskleidusiame, filosofinio pobūdžio kūrinyje atgarsį rado kompozitorių tuo metu kankinę gyvenimo prasmės ieškojimai. „Visiškas susitaikymas su likimu“, – pažymėta autoriaus užrašų knygelėje apie niūrią lėtą temą, skambančią pradžioje. Tačiau simfonijos pabaiga – herojinė, tarsi himnas žmogui, įveikusiam nepasitikėjimą ir liūdesį.

 

Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro, maestro Gintaro Rinkevičiaus ir smuikininkės Vinetos Sareikos koncertas vyks gruodžio 8 d., šeštadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje.

Žymos:
LNF inf.,
Vineta Sareika. LNF archyvo nuotr.
Vineta Sareika. LNF archyvo nuotr.
Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras. D. Matvejevo nuotr.
Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras. D. Matvejevo nuotr.
Gintaras Rinkevičius. LNF archyvo nuotr.
Gintaras Rinkevičius. LNF archyvo nuotr.