7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

In memoriam Virgilijui Noreikai

  (1935 09 22 – 2018 03 03)

Beata Baublinskienė
Nr. 10 (1247), 2018-03-09
Muzika
Virgilijus Noreika (Alfredas) operoje „Traviata“. LNOBT archyvo nuotr.
Virgilijus Noreika (Alfredas) operoje „Traviata“. LNOBT archyvo nuotr.

Kovo 3 d., eidamas 83-iuosius, mirė garsus Lietuvos tenoras, legendinis operos dainininkas, ilgametis Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorius Virgilijus Noreika.

 

„Aš baisiai noriu, kad manęs klausytų, kiekvieną mano žodį išgirstų. [...] Noriu, kad suprastų, apie ką aš dainuoju. Aš dainuoju publikai“, – interviu žurnalui „Bravissimo“ yra sakęs maestro Virgilijus Noreika.

 

„Man buvo duota ir drėbtelėta. Nepaprastai greitai mokiausi teksto. Be to, aš niekuomet balsu nesimokiau kūrinių. Visuomet išmokdavau grodamas. Gal procesas užtrunka ilgiau, bet toks buvimas muzikoje man labai sutaupė balsą.“

 

Virgilijus Kęstutis Noreika gimė 1935 m. rugsėjo 22 d. Šiauliuose. 1945 m. su tėvais persikėlė į Vilnių, 1949–1953 m. mokėsi Juozo Tallat-Kelpšos muzikos mokykloje (solinio dainavimo pagrindus gavo iš Antano Norvaišo). 1953–1958 m. studijavo tuometinėje Lietuvos valstybinėje konservatorijoje (dab. Lietuvos muzikos ir teatro akademija), Kipro Petrausko solinio dainavimo klasėje. Dar studijuodamas 1957 m. tapo Operos ir baleto teatro solistu. 1965–1966 m. stažavosi Milano „La Scala“ teatre pas garsų vokalo pedagogą Gennaro Bara. 1975–1991 m. ėjo Operos ir baleto teatro direktoriaus pareigas.

 

„Visuomet sukinėjausi šalia balso toj „košytėj“ – muzikos ir teatro sferoje.“

 

Virgilijus Noreika – ilgametis Lietuvos muzikos ir teatro akademijos solinio dainavimo dėstytojas, profesorius, išugdęs visą būrį Lietuvoje ir užsienyje garsių dainininkų. Akademijoje Virgilijus Noreika pradėjo dėstyti 1976 metais. Tarp profesoriaus mokinių: Edgaras Montvidas, Merūnas Vitulskis, Vaidas Vyšniauskas (Kristian Benedikt), Tomas Pavilionis, Laimonas Pautienius, Kęstutis Alčauskis, Arūnas Malikėnas, Sergejus Larinas (1956–2008), Algirdas Janutas, Liudas Norvaišas, Eugenijus Chrebtovas, Audrius Rubežius, Jonas Sakalauskas, Gediminas Varna, Arvydas Markauskas, Bronius Tamašauskas, Mindaugas Žemaitis.

 

„Balsą reikia turėti. Nors jį galima ištobulinti iki tam tikro lygio. Ir sugadinti galima.“

 

1993–1994 m. Virgilijus Noreika dėstė Dainavimo akademijoje Karakase (Venesuela), 1995–1996 m. vedė meistriškumo pamokas Estijos nacionaliniame operos ir baleto teatre „Estonia“, nuo 1997 m. buvo Estijos muzikos ir teatro akademijos kviestinis profesorius. 2003–2008 m. buvo Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro Operos studijos meno vadovas ir pedagogas.

 

Štai kaip Virgilijus Noreika brėžė savo vokalo mokyklos genealoginį medį: „Daugelis garsių rusų dainininkų – Camille’io Everardi, Rusijoje daugelį metų išdirbusio pedagogo, mokiniai: Fiodoras Šaliapinas, Leonidas Sobinovas, Dmitrijus Smirnovas ir kt. Pats Everardi buvo dviejų garsių pedagogų – Francesco Lamperti ir Manuelio Garcios sūnaus mokinys. Taigi šito medžio obuoliai – ypač žinomi dainininkai. Vadinasi, ir mano mokiniai vokaliai giminiuojasi su Šaliapinu, Smirnovu ir kt.“

 

Operos teatro scenoje Virgilijus Noreika per savo ilgametę karjerą sukūrė visus svarbiausius tenoro vaidmenis – iš viso daugiau kaip 50: Alfredas, Otelas, Hercogas (G. Verdi „Traviata“, „Otelas“, „Rigoletas“), Lenskis (P. Čaikovskio „Eugenijus Oneginas“), Kavaradosis, Rudolfas (G. Puccini „Toska“, „Bohema“), Chosė (G. Bizet „Karmen“), Faustas (Ch. Gounod „Faustas“), Verteris (J. Massenet „Verteris“), Edgardas, Nemorinas (G. Donizetti „Liučija di Lamermur“, „Meilės eliksyras“), Vladimiras (A. Borodino „Kunigaikštis Igoris“), Jurgelis, Skudutis (B. Dvariono „Dalia“), vaidmenis V. Klovos, V. Laurušo, G. Kuprevičiaus ir kitų lietuvių autorių operose.

 

Virgilijus Noreika nemažai dainavo ir už Lietuvos ribų: Maskvos didžiajame teatre, Berlyno valstybės operoje, Paryžiaus, Buenos Airių, Varšuvos, Budapešto, Kijevo, Minsko, Talino, Rygos ir kitų sostinių pagrindinėse scenose, ne kartą pasirodė Čikagos Lietuvių operoje.

 

Platus buvo Virgilijaus Noreikos koncertinis repertuaras, kuriame – ir G. Verdi „Reqiem“, Ludwigo van Beethoveno IX simfonija, ir populiarios lietuvių autorių – Stasio Šimkaus, Juozo Gruodžio, Benjamino Gorbulskio ir kt. – dainos. Ypač pastaraisiais dešimtmečiais maestro daug koncertavo įvairiuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose, atlikdamas populiarių dainų programas.

Prof. Virgilijus Noreika pelnė daugybę apdovanojimų. Tarp jų – 2010 m. įteikta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija „už aukščiausią vokalinį meistriškumą ir neblėstantį talentą“. Taip pat – ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didysis kryžius, Estijos „Baltosios žvaigždės“ ordinas.

 

Įvertinant maestro V. Noreikos nuopelnus Lietuvos operinio dainavimo kultūrai, 2017 m. rugsėjį buvo surengtas I tarptautinis Virgilijaus Noreikos dainininkų konkursas, kurio žiuri darbe dalyvavo ir pats maestro. Konkursas sulaukė didelio dalyvių susidomėjimo ir plataus atgarsio.

 

Viename iš cituotų interviu žurnale „Bravissimo“ maestro primygtinai prašė įdėti tokius žodžius: „Būtinai parašykite, kad mano gyvenimas labai pagerėjo, kai sutikau žmoną Loretą. Radau namus.“

 

Virgilijus Noreika (Alfredas) operoje „Traviata“. LNOBT archyvo nuotr.
Virgilijus Noreika (Alfredas) operoje „Traviata“. LNOBT archyvo nuotr.
Virgilijus Noreika. M. Aleksos nuotr.
Virgilijus Noreika. M. Aleksos nuotr.
Virgilijus Noreika. LMTA archyvo nuotr.
Virgilijus Noreika. LMTA archyvo nuotr.