7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Onutė Narbutaitė: kuriant muziką vaikams, svarbiausia yra jos adresatas – vaikas

LMIC inf.
Nr. 3 (1240), 2018-01-19
Muzika Anonsai

Tęsiant vieną sėkmingiausių Lietuvos muzikos informacijos centro leidybos iniciatyvų – publikuoti profesionalių Lietuvos kompozitorių edukacinį repertuarą įvairių amžiaus tarpsnių jaunajai auditorijai – išleisti du Onutės Narbutaitės natų rinkiniai: „Du kart du“ mažų vaikų chorui ir „Vasara“ jaunučių ir jaunių chorui. Rinkiniuose – 1972–1999 metais skirtingais kūrybiniais šuorais rašyti įvairaus sudėtingumo kūriniai: nuo dainų-žaidimų pradinukams iki kompozicijų, įsitvirtinusių ne tik vyresniųjų klasių mokinių, studentų, bet ir moterų chorų koncertiniame repertuare.

 

„Muzikos rašymas vaikams ir suaugusiems iš esmės niekuo nesiskiria, nes kurdamas visada keli sau tuos pačius reikalavimus ir sieki tam tikro estetinio rezultato“, – sako kompozitorė Onutė Narbutaitė. – „Kita vertus, yra vienas esminis skirtumas – kuriant muziką vaikams, ji ir rašoma vaikams, o ne klausytojų auditorijai. Svarbiausias čia yra muzikuojantis adresatas – vaikas, todėl man rūpi, kad jam būtų įdomu, smagu ir malonu, kad jis patirtų ir ką nors naujo“.

 

Vaikai jau įvertino kompozitorės daineles

 

Prie abiejų edukacinių leidinių parengimo prisidėjo Vilniaus chorinio dainavimo mokyklos „Liepaitės“ mokytoja Jurgita Dirgėlaitė, kuri visas kompozitorės natas peržvelgė besirengdama autoriniam Onutės Narbutaitės koncertui „Riešutų žydėjimas“. 2016-ųjų vėlyvą pavasarį Vilniaus rotušėje įvykusio „Liepaičių“ koncerto sėkmė ir aktualumas kaip tik ir paskatino pagaliau išleisti kompozitorės chorinę kūrybą. Leidiniuose netrūksta vaikams gerai pažįstamų herojų bei linksmų ir vaizdingų dainelių pavadinimų – „Mikės Pūkuotuko dainelė“, „Mikė debesėlis“, „Peliukų mokykla“, „Jūrų veršiukėlis“, „Bitė ritė baltaragė“, „Gyvulėlių skraidymas“, „Senos mašinos“ ir kt.

 

Ši muzika į savo pasaulį įtraukė ne vieną jaunąjį atlikėją: „Manau, kad kompozitorė leido tiesiog mums pafantazuoti ir kadangi vaikai vaikystėje mėgsta pafantazuoti, taip ji leido mums dar būti jauniems“, – individualiais įspūdžiais po koncerto dalijosi aštuonmetė „Liepaitė“.

 

Dainos tiks ir labai mažiems, ir jau suaugusiems

 

Pirmame natų rinkinyje „Du kart du“ – 8 dainos mažų vaikų chorui, kuriose naudojami vaikams tinkami instrumentai iš Carlo Orffo instrumentų arsenalo (barškučiai, būgneliai, metalofonai, lazdelės, trikampiai ir pan.), tačiau neturint vienų ar kitų, juos galima nesunkiai pakeisti panašiais. Kompozitorė tikisi, kad šias natas atsivertę vaikai „skaičiuodami, kramsnodami šįbeitą su Pūkuotuku, ūkaudami su laumėmis ar šokinėdami per balutes, patirs muzikavimo drauge džiaugsmą“.

 

O kalbėdama apie antrąjį dainų rinkinį „Vasara“ Onutė Narbutaitė viliasi, kad „šios dainelės priartins vaikams žaismingą ir fantazijų kupiną poeto Sigito Gedos pasaulį, leis atpažinti savo pačių patirtis ir svajones, o gal atrasti kažką naujo“. Čia publikuojama 15 kompozitorės dainų, kurių dalis parašyta autorei dar besimokant Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokykloje, kur kompozicijos pradmenis jai suteikė Bronius Kutavičius. Rinkinio pabaigoje – viena populiariausių kompozitorės dainų „Vasara“, nepaisant lietuviško teksto, atliekama ir užsienio chorų.

 

„Smagu, kad Onutės Narbutaitės edukacinės muzikos natos pradėjo naują, legalų, estetišką, natų leidybos kokybės standartus atitinkantį bendro gyvavimo etapą, nes iki tol natos funkcionavo aktyviu partizaniniu būdu, kaip daugybę sykių ant biuro popieriaus perkopijuotos ir lipnia juostele suklijuotos paskiros kopijos, darytos iš rankraščių ar jau nusidėvėjusių ir iš vartojimo dingusių senų leidinių“, – komentavo Lietuvos muzikos informacijos centro vadovė Asta Pakarklytė, nepraleidusi progos padėkoti leidiniams finansavimą suteikusioms institucijoms: Lietuvos kultūros tarybai, Lietuvos Respublikos kultūros ministerijai ir Asociacijai LATGA.

 

Natų leidinius galima įsigyti Lietuvos muzikos informacijos centro elektroninėje parduotuvėje www.mic.lt arba užsukus į biurą A. Mickevičiaus g. 29, Vilniuje.

 

Žymos:
LMIC inf.,
Onutė Narbutautė. M. Aleksos nuotr.
Onutė Narbutautė. M. Aleksos nuotr.