7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Režisieriaus Anthony Minghellos „Madam Baterflai“ iškeliauja iš LNOBT

 

LNOBT inf.
Nr. 8 (1022), 2013-02-22
Muzika Anonsai
„Madam Baterflai“  M. Aleksos nuotr.
„Madam Baterflai“ M. Aleksos nuotr.

 

Vasario 26 d. Lietuvos publika paskutinį kartą išvys kerinčią Giacomo Puccini operą „Madam Baterflai“ Nacionalinio operos ir baleto teatro scenoje. Po trijų spektaklių 21, 23 ir 26 d. vienas gražiausių teatro pastatymų keleriems metams iškeliauja į didžiąsias Londono ir Niujorko operos scenas.
 
Bendras LNOBT, Anglijos nacionalinės operos ir Niujorko „Metropolitan Opera“ pastatymas 2006 m. savo įtaiga ir menine kokybe tiesiog sukrėtė Lietuvos operos pasaulį. Spektaklį kūrė britų kino legenda, režisierius Anthony Minghella (1954–2008) – ne vieną „Oskaro“ statulėlę pelniusių filmų „Anglas ligonis“, „Šaltasis kalnas“ bei kitų autorius.
 
„Madam Baterflai“ tapo ypač sėkmingu A. Minghellos debiutu operoje. Pastatymas jam pelnė net keletą britų teatro apdovanojimų „Olivier“. Deja, režisieriaus mirtis 2008 m. nutraukė planus toliau kurti operų pastatymus, o „Madam Baterflai“ išliko kaip vienintelis A. Minghellos darbas operos scenoje.
 
Kaip spektaklį pristato Anglijos nacionalinė opera, „Madam Baterflai“ – tai kvapą gniaužianti kinematografinių įvaizdžių ir tradicinio japonų teatro jungtis, praturtinta kostiumų spalvų šėlsmo, stulbinamos scenografijos ir genialiai įvestų lėlių teatro elementų. Pasak „The Independent“, ši „Madam Baterflai“ yra „pats paprasčiausias ir drauge pats prabangiausias spektaklis“, kokį galima išvysti teatro scenoje.
 
Pirmoji šio bendro britų, lietuvių ir amerikiečių pastatymo premjera įvyko Londone dar 2005 metais. Vėliau, 2006-ųjų pavasarį, A. Minghellos „Madam Baterflai“ išvydo Vilniaus publika, o netrukus prie koprodukcijos prisijungus ir Niujorko „Metropolitan Opera“ tų pačių metų rudenį „Madam Baterflai“ iškilmingai atidarė šio teatro 2006–2007 metų sezoną.
 
Nuo to laiko spektaklis pakaitomis buvo rodomas Londone, Vilniuje ir Niujorke. 2008 m. LNOBT jį vežė į Ispaniją, o 2012 m. – į Kiniją, kur „Madam Baterflai“ atidarė didžiausio Pietų Kinijoje Guangdžou operos teatro rengiamą festivalį.
 
Paskutiniame „Madam Baterflai“ spektaklyje Vilniuje vasario 26 d. dainuos pirmoji šio pastatymo Čio Čio san – Irena Zelenkauskaitė, už vaidmenį apdovanota „Auksiniu scenos kryžiumi“. Pinkertono partiją atliks solistas iš Latvijos Andris Ludvigas. Rygos scenoje jis debiutavo 2009 m., čia dainuoja pagrindinius vaidmenis operose „Toska“, „Karmen“, „Madam Baterflai“ ir kt., o LNOBT jau yra dainavęs Alfredą „Traviatoje“. Taip pat spektaklyje dainuos Dainius Stumbras, Laima Jonutytė, Rafailas Karpis, Arūnas Malikėnas ir kiti solistai. Diriguos Martynas Staškus.

 

„Madam Baterflai“  M. Aleksos nuotr.
„Madam Baterflai“ M. Aleksos nuotr.