7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Į Naujuosius – valso ritmu

„Šikšnosparnio“ premjera LNOBT

LNOBT inf.
Nr. 44 (1012), 2012-12-07
Muzika Anonsai
Martynas Staškus ir Edita Stundytė M. Aleksos nuotr.
Martynas Staškus ir Edita Stundytė M. Aleksos nuotr.

Kaip operos teatrai sutinka Naujuosius? Bene dažniausiai rodomos Johanno Strausso operetės, komiškosios operos arba rengiami šventiniai koncertai. Visuotinės tendencijos laikosi ir Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras, siūlydamas 2013-uosius sutikti skambant svaigiai J. Strausso operetės „Šikšnosparnis“ muzikai.  

 
Kokio spektaklio laukti? Tiesą sakant, į pirmąjį naujametį premjerinį spektaklį bilietų neliko gerokai prieš pradedant aiškėti būsimo pastatymo detalėms. Bet juk puikiai pažįstame šią aukso fondo operetę! Juolab kad šis pastatymas nėra pirmasis LNOBT – 1980 m. J. Strausso „Šikšnosparnį“ į nacionalinę sceną atvedė kūrybinis dirigento Jono Aleksos ir režisierės Vlados Mikštaitės duetas.
Ir vis dėlto, ko laukti šį kartą? Premjerą rengia dirigentas Martynas Staškus – jis yra spektaklio muzikos vadovas, taip pat diriguos su operete nuolat susiduriantis Kauno muzikinio teatro vyriausiasis dirigentas Julius Geniušas, kuris nacionalinėje scenoje dar diriguoja „Linksmąją našlę“ ir „Vienos kraują“. O toliau prasideda staigmenos. Operetę režisuoja jaunas teatro menininkas Gediminas Šeduikis, iki tol ilgą laiką buvęs LNOBT spektaklius kuriančių režisierių asistentu. Prieš metus jis lyg kometa įsiveržė į Lietuvos operos kūrėjų gretas, kai Kaune pastatė V. Bellini operą „Liučija di Lamermur“, kuri pelnė net keletą „Auksinių scenos kryžių“. Šį rudenį tame pat Kauno valstybiniame muzikiniame teatre G. Šeduikis pastatė J. Strausso operetę „Čigonų baronas“.
 
Abiejuose spektakliuose režisieriui talkino ir stilingą scenografiją kūrė dailininkas Andu Dumitrescu (Rumunija). G. Šeduikis ir A. Dumitrescu susipažino 2008 m., kai LNOBT buvo statoma šiuolaikinė P. Eötvöso opera „Meilė ir kiti demonai“, jai talentingasis rumunas kūrė vaizdo projekcijas, o G. Šeduikis įgyvendino spektaklio režisieriaus Silviu Purcarete’s viziją. Šių dviejų menininkų duetas rengia ir vilnietiškąjį „Šikšnosparnį“.
 
Kostiumus kuria subtiliu skoniu pasižyminti drabužių modeliuotoja Agnė Kuzmickaitė, jos darbą žiūrovai jau turėjo progą įvertinti Oskaro Koršunovo režisuotoje G. Donizetti operoje „Meilės eliksyras“. Šviesų dailininkai – Levas Kleinas ir A. Dumitrescu, choreografė – Edita Stundytė.
 
Jauni, ambicingi statytojai deklaruoja norintys nupūsti dulkes nuo operetės. Režisierius G. Šeduikis sako: „Tikiuosi, mums pavyks nuvalyti bent šiek tiek dulkių nuo „Šikšnosparnio“, bet kartu nenorime imtis destrukcijos ir laužyti operetės. Nedetalizuosiu, kaip atrodys kostiumai ar scenografija, – tebūnie tai staigmena. Galiu tik pasakyti, kad spektaklis bus stilingas ir jame netrūks netikėtų sprendimų.“
Spektaklio kūrėjai nori panaudoti nemenkas technines LNOBT scenos galimybes ir sukurti nedidelį stebuklą, teatrinę iliuziją.
 
Vaidmenis rengia net trys solistų sudėtys, greta patyrusių scenos meistrų pasirodys jauni, profesinę karjerą tik pradedantys solistai. Pagrindinį ketvertą – Aizenštainą, jo žmoną Rozalindą, jos tarnaitę Adelę ir išdaigininką Falkę – įkūnys Audrius Rubežius, Regina Šilinskaitė, Julija Stupnianek, Irena Zelenkauskaitė, Arūnas Malikėnas ir Ramūnas Urbietis. Taip pat turėtų dainuoti Jovita Vaškevičiūtė ir Inesa Linaburgytė (Orlovskis), Edmundas Seilius ir Kęstutis Alčauskis (Alfredas), Egidijus Dauskurdis ir Vytautas Bakula (Frankas), Rafailas Karpis ir Vytautas Kurnickas (Blinda). Kalbamąjį Frošo vaidmenį atliks dramos aktoriai Darius Gumauskas ir Irmantas Jankaitis. Scenos jaunimas – tai Jonas Sakalauskas, Viktorija Miškūnaitė, Gunta Davidčuka (Latvija), Simona Liamo, Laura Zigmantaitė, Julija Karaliūnaitė, Romualda Suchocka ir Tomas Pavilionis.
 
Visos paslaptys atsiskleis premjeroje. Tačiau žiūrovai, regis, turi neįtikėtiną nuojautą, kad jų akių, ausų ir sielų laukia tikra šventė!

 

Martynas Staškus ir Edita Stundytė M. Aleksos nuotr.
Martynas Staškus ir Edita Stundytė M. Aleksos nuotr.