7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Įamžinti muzikiniai vaizdai

Pianisto Viktoro Paukštelio kompaktinę plokštelę išklausius

Aldona Eleonora Radvilaitė
Nr. 12 (1164), 2016-03-25
Muzika
CD viršelis
CD viršelis

Lietuvių melomanams gerai žinomas pianistas Viktoras Paukštelis neseniai įrašė jau trečią savo solinio repertuaro kūrinių kompaktinę plokštelę. Pirmoje, kurią išleido „Baltic Optical Disc“ (2013), skamba meistriškai atliekami Johanno Sebastiano Bacho, Ferenco Liszto, Claude’o Debussy kūriniai. Antrą ir trečią kompaktines plokšteles išleido „Sheva Collection“ (Italija), – jose skamba tiek „auksinio pianistų fondo“, tiek ir retai atliekami kūriniai. Antroje plokštelėje (2014) – J.S. Bacho Prancūziškoji siuita Nr. 5, G-dur (BWV 816), retai atliekamos, o gal mūsų klausytojų net ir negirdėtos Anatolijaus Liadovo (1855–1914) žavios įvairių opusų pjesės ir populiarusis Aleksandro Skriabino Etiudas, op. 8, Nr. 12 dis-moll. Naujausioje, trečioje, kurią Piano LT koncertų salėje „Fazioli Grand Piano“ instrumentu 2015 m. kovo 25–28 d. įgrojo Viktoras Paukštelis (įrašo inžinierius Giedrius Litvinas, beje, kaip ir ankstesnės, asistentas Vilius Narvilas, o abiejų plokštelių viršelių fotografijos – Aušros Volungės), galima mėgautis septyniomis grakščiomis Jeano-Philippe’o Rameau (1683–1764) pjesėmis iš trijų Siuitų klavesinui (D-dur, e-moll, G-dur), Roberto Schumanno (1810–1856) „Vaikų scenomis“ („Kinderszenen“), op. 15, bei Césaro Francko (1822–1890) Preliudu, Choralu ir Fuga, op. 21.

 

V. Paukštelis mokėsi ir tobulino savo meistriškumą pas daugybę puikių profesorių. Pirmieji mokytojai – jo mama, pianistė ir žymi pedagogė Tatjana Radovič, senelė – LMTA profesorė Mariam Azizbekova, taip pat Laimutė Jakniūnienė bei Donaldas Račys M.K. Čiurlionio menų mokykloje. Magistro studijas pianistas baigė Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, prof. Veronikos Vitaitės klasėje, tobulinosi pas žinomą rusų pianistą Jevgenijų Koroliovą Hamburgo aukštojoje muzikos ir teatro mokykloje, vėliau pas žymų pedagogą Jeaną-Marcą Luisadą „École Normale de Musique“ Paryžiuje. Šis profesorius taip apibūdino savo auklėtinį: „Tai ypač jautrus menininkas, delikataus, aristokratiško jautrumo ir nebijančios rizikuoti sielos, dirbti su juo – didžiulis malonumas. Jis pasižymi intelektualiomis kūrinio formos paieškomis, tūrio ir erdvės pilnu garsu bei turtinga, iškalbinga atlikimo technika.“ Talentingo pianisto įgūdžius meistriškumo kursuose gludino ir daugybė fortepijono įžymybių: Gary Graffmanas, Jiřis Hlinka, Borisas Petrušanskis, Michailas Voskresenskis, Anthony di Bonaventura, Nora Ray. V. Paukštelis grojo daugelyje festivalių, koncertavo kaip solistas ir kamerinių ansamblių dalyvis Prancūzijoje, Vokietijoje, Olandijoje, Šveicarijoje, Švedijoje, JAV, Italijoje.

 

Skleidžiasi dar viena V. Paukštelio meninės raiškos sritis – tapymo aistra. Nesitenkindamas savo spalvingais mėgėjiškais paveikslais bei savo paveikslų videovaizdais, kuriais pastaruoju metu mėgsta papuošti koncertinę savo rečitalių erdvę, pianistas įstojo į Vilniaus dailės akademiją ir dabar yra antro kurso studentas. Jis profesionaliai tobulina savo tapybos talentą žinomų dailininkų Arvydo Šaltenio ir Jono Gasiūno klasėse. Beje, šiuos V. Paukštelio gabumus maždaug prieš dešimtmetį pastebėjo Izraelyje jo sutiktas menininkas Leo Ray, paskatinęs jį ir toliau tapyti.

 

Sakyčiau, meistriškai, intelektualiai kompaktinėse plokštelėse atliekamų kūrinių traktuotes pagal savo meninį skonį ir supratimą teįvertina jas įsigiję klausytojai. Visais atlikimo aspektais visada yra įvairių nuomonių. Itin įdomu paklausyti pianisto įgrotų mažai pažįstamų ar visai negirdėtų kūrinių. Antai antroje plokštelėje išskirčiau romantiškai įtaigiai skambančias A. Liadovo miniatiūras bei dramatiškai traktuojamą jaudinantį A. Skriabino Etiudą dis-moll. Naujausioje pianisto plokštelėje galima susipažinti su trapiomis J.-P. Rameau pjesėmis klavesinui, kurių pavadinimai smagiai veikia vaizduotę. Tai – „Les tendres plaintes“ („Švelnios dejonės“), „Le rappel des oiseaux“ („Paukščių sugrįžimas“), „Les tourbillons“ („Verpetai“), „La villageoise“ („Kaimietė“), „La poule“ („Višta“), „Les sauvages“ („Laukiniai“), „Le tambourin“ („Tamburinas“). Nuotaikingai, kokybiškai atliekamų kūrinių muziką talentingas pianistas veda į priekį vientisai, tekančiai, nestabdo, nuoširdžiai kuria įtaigius meninius vaizdus. Lauksime ir kitų įspūdingų V. Paukštelio rečitalių, kompaktinių plokštelių ir brandžių tapybos darbų.

CD viršelis
CD viršelis