7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Emocijos ir jautrumas IPMA festivalyje – „Gyvenimo istorija“

Minija Mažeikaitė
Nr. 32 (1524), 2024-10-11
Kronika

Šiais metais kūrėjų pasakojimai tema „Gyvenimo istorija“ bus eksponuojami IPMA parodoje, kuri spalio 1–31 d. vyks M. Žilinsko dailės galerijoje, Kaune. Parodą papildys paskaitos, dirbtuvės ir portfolio peržiūros, kurias galima rasti internetinėje festivalio programoje www.ipmafestival.lt.

 

Už lango kunkuliuojanti realybė kasdien primena apie būties laikinumą ir vis klausia, ar žinome, kiek kiekvienam mūsų dar liko šioje planetoje. Laikinumo kvestionavimas užklumpa netikėtai ir taip ragina kiekvieną susimąstytį apie būti, trapumą, palikimą ir mūsų gyvenimo istoriją. Svarbu nepamiršti, kad būtis priklauso ne tik nuo mūsų pačių. Verčiau, stabtelėjus apgalvoti, kokią informaciją skleidžiame išorėn bei kokią žymę pasaulyje paliksime išeidami.

 

2-asis Tarptautinis fotografijos ir medijų meno festivalis (angl. International Photography and Media Art Festival, IPMA) šiais metais kviečia pažadinti vidinį filosofą ir apsvarstyti trapumą, palikimą bei abejones, kalbant apie gyvenimo istoriją. Šio festivalio tema – “Gyvenimo istorija” – įkvėpta egzistencializmo. Festivalyje galima pamatyti trapumo apraiškas, kai gimus vaikui suprantamas paties mirtingumas, pasidžiaugti kasdieniais žmogiškais momentais, išgyventi nelaimingos meilės skausmą, apsvarstyti visuomenės problemas ir atskirtį. Tokias temas šių metų festivalyje atskleidžia komisijos atrinkti darbai, kuriuos menininkai pateikė atviro kvietimo metu. Tarp festivalio kūrinius vertinusios tarptautinės komisijos narių buvo ir pirmojo IPMA festivalio dalyviai. Dalyvauja virš 40 menininkų iš viso pasaulio. Kūrėjai, pasitelkdami įvairias meno formas, pasineria į autentiško – kartais sudėtingo, o kartais, lengvai ironiško, gyvenimo paieškas.

 

Pagrindinėje programoje: fotografai ir medijų meno kūrėjai: Antanas Sutkus, Nina Röder, Karolina Wojtas, Julija Goyd, Mario Wezel, Ivone Thein, Artūras Morozovas, Tadas Kazakevičius.

 

PIRMOJI ANTANO SUTKAUS SPALVOTŲ FOTOGRAFIJŲ PARODA


Vieną svarbiausių Lietuvos fotografijos mokyklos pradininkų ir kūrėjų – Antaną Sutkų – dažnas sieja su nespalvotomis fotografijomis. Tačiau M. Žilinsko dailės galerijoje Kaune vyksiantis festivalis pirmą kartą istorijoje pristatys Lietuvos fotografijos legendos unikalius gyvenimo prisiminimus – spalvotas fotografijas, ilgai gulėjusias archyvuose.

 

„Fotografas Antanas Sutkus – neišsemiamos kūrybos šaltinis. Tris dešimtmečius dirbantis su savo fotografijų archyvu, vis atranda naujų, pamirštų ir nematytų kadrų. Ši paroda – galimybė pamatyti dar nepažintus A. Sutkaus veidus: pirmą kartą eksponuojama didžiulė spalvotos fotografijos serija tarsi nuspalvina mūsų juodai baltus praeities prisiminimus, spalva jungia ir riša dabartį su praeitimi. Lemiamo kadro serijos – juostelių išklotinės, suteikia išskirtinę progą pažinti Antano mąstyseną artėjančio lemiamo kadro akivaizdoje. Parodoje bus eksponuojami ir iki tol nematyti kolegų žvilgsniai į Antaną, įvairių autorių kurti jo portretai, kurie atveria kūrėjo asmenybę įvairiais gyvenimo etapais. Parodą lydės ir specialiai jai kurti audiovizualiniai darbai.“ – teigia vienas iš parodos kuratorių Artūras Morozovas.

 

Matant spalvotas A. Sutkaus fotografijas, galima atpažinti autoriaus motyvus, kompoziciją, stilistiką, sąsają su objektu. Tačiau spalva, tarsi, laužo mūsų įsivaizdavimą apie menininko fotografijas – suaštrinamos emocijos, fotografijos atgyja, vaizdai pasidaro artimesni, gyvesni.

 

Norintiems plačiau pasidomėti A. Sutkaus naujai pristatyta kūryba – paskaitą spalio 5 d. skaitys vienas žymiausių Lietuvos filosofų, kultūros teoretikas, antropologas profesorius Dr. Gintautas Mažeikis.

 

ATVIRAS KVIETIMAS ŠIUOLAIKINIAMS KŪRĖJAMS

 

Tai bus ne tik pirmoji A. Sutkaus spalvotų fotografijų paroda Lietuvos istorijoje, bet ir pirmoji galimybė menininko kūrinius išvysti tarp šiuolaikinių medijų meno kūrėjų. Festivalio tekstų autorė Audrė Gruodytė pastebi, kad dabar, kaip niekada svarbu kurti erdves, kuriose įvairūs menininkai tarpusavyje dalintųsi abejonėmis, viltimis, apmąstymais ir įkvėpimais. Tai ypač svarbu jauniesiems menininkams, nes atrasti savo kūrybinę bendruomenę yra nelengva. Būtent dėl to didžiąją dalimi Tarptautinis fotografijos ir medijų festivalis orientuotas į jaunus žmones, ir tokius kūrėjus, kurie akltualūs ne tik profesionalams, bet ir kitiems medijų ir fotografijos menu užsiimantiems žmonėms. Jis kviečia kartu kurti erdvę šiuolaikiniams menininkams, studentams ar profesionalams, dalintis patirtimi ir kurti tarpusavio ryšius.