7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Naujas katalogas kviečia pažvelgti į Marijos Teresės Rožanskaitės kūrybą ir gyvenimą lyg pro rentgeno spinduliuotę

„MTR art foundation“
Nr. 25 (1517), 2024-06-21
Kronika
G. Grigėnaitės nuotr.
G. Grigėnaitės nuotr.

Pirmą kartą išsamiai Marijos Teresės Rožanskaitės kūryba pristatoma anglų kalba žodyne-kataloge „Marija Teresė Rožanskaitė. X-Rays of Art and Life“. Abėcėlės tvarka Rožanskaitės kūrinius ir gyvenimą struktūrizuojantis leidinys šiemet buvo pristatytas Venecijos bienalėje, kurioje Lietuvai atstovauja Pakui Hardware ir Marija Teresė Rožanskaitė. Nuo pavasario pabaigos katalogas pasiekiamas ir Lietuvoje.

 

„Tai knygos formatą įgijęs autorės minčių, spaudoje publikuotų straipsnių ir specialiai parašytų tekstų asambliažas. Iš gausios archyvinės, rankraštinės ir publikuotos medžiagos atrinkti tekstai sudaro Rožanskaitės kūrybos žemėlapį, kuriame išryškėja svarbiausios temos, kūriniai, meninis bei politinis kontekstai. Publikuojamos ne tik naujausios, bet ir ankstyvesnės Rožanskaitės kūrybos refleksijos, kartu pristatant menininkės pasaulėvaizdį per tarpdisciplininę prizmę.” – sako viena iš leidinio sudarytojų, Laima Kreivytė.

 

Leidinys kaip Rožanskaitės asambliažai veda gilyn atverdamas vis daugiau sluoksnių. Publikuojami ir menotyriniai tekstai apie menininkės kūrybą, ir socialinio konteksto apsvarstymai, ir menininkės citatos, leidžiančios artimiau susipažinti su jos mąstymo procesais, bei asmeninio gyvenimo detalės, pažymėtos tremties ir atskleidžiančios, kaip stipriai menininkė jautė politinio ir socialinio gyvenimo pulsą. Knygoje jos kūryba atskleidžiama per fotografijos, medicininės antropologijos, ekologines ir feministines teorijas. Vaizdus ir tekstus papildo QR kodų nuorodos į ekologinių instaliacijų videodokumentacijas.

 

Gausiai iliustruotas leidinys, kurio dizainą kūrė Evaldas Bubinas, pristato net trylikos autorių tekstus: Anu Allas, Jurgos Armanavičiūtės, menininkų dueto Pakui Hardware (Neringa Černiauskaitė ir Ugnius Gelguda), Laimos Kreivytės, Anders Kreuger, Monikos Krikštopaitytės, Ingos Lāce, Laimos Laučkaitės, Agnės Narušytės, Vido Poškaus, Rimos Praspaliauskienės, Viktorijos Ryžovaitės ir Jono Valatkevičiaus. Katalogą sudarė Mykolas Piekuras ir Laima Kreivytė.

 

„Marija Teresė Rožanskaitė. X-Rays of Art and Life“ galima įsigyti Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus e-parduotuvėje.

https://shop.lndm.lt/leidiniai/marija-terese-rozanskaite-x-rays-of-art-and-life

G. Grigėnaitės nuotr.
G. Grigėnaitės nuotr.